
Polmaratón
Minúta po Minúte
Bratislavský maratón absolvuje okolo 7500 účastníkov z 35 krajín. „Za posledný mesiac sa nám prihlásilo takmer 50 percent všetkých účastníkov. Dá sa povedať, že sme vypredaní,“ uviedol Jozef Pukalovič, riaditeľ podujatia. Na maratóne sa zúčastní aj slovenská reprezentantka Nikola Čorbová.
Ak pred výkonom nedokážeme zaspať, nemalo by nás to negatívne ovplyvniť. Väčšou hrozbou je naháňanie zameškaných tréningov či skúšanie nových topánok, ktoré sa môže skončiť krvavo. Záverečná časť bežeckého seriálu Polmaratón je návodom, ako sa pripraviť na preteky a vyhnúť sa častým chybám.
Drep na dvoch nohách? Pri behu sa predsa odrážeme z jednej, hovorí bežecký a kondičný tréner Leo Lendvorský, ktorý za štyri mesiace pripravil desať žien na ich prvý polmaratón.

Teória superkompenzácie, ktorú objavili v ZSSR, je dodnes kľúčová pre elitných športovcov v príprave na čo najlepší výkon. Jej poznanie je rovnako prínosné aj pre rekreačný šport. Pomáha nám správne nastaviť čas a intenzitu tréningu či pochopiť dôležitosť regenerácie, píše sa v ďalšej časti bežeckého seriálu Polmaratón.
K šiestim základným radám, ako trénovať po covide či inej chorobe, patrí aj dôraz na návrat svalovej sily. Aj ak by choroba nemala žiadne negatívne následky, už len nečinnosťou stratíme za týždeň 10 percent kondície, upozorňujú odborníci v texte z bežeckého seriálu Polmaratón.
Ak sa k športu vraciate po covide či inej chorobe, základom je nízky objem aj intenzita tréningu, upozorňujú odborníci. Bežecký vicemajster Slovenska hovorí, že pri prvom trénigu mal pocit, akoby bežal prvýkrát v živote. Návrat mu trval mesiac, predchádzajúcu výkonnosť nedosiahol ani po 60 dňoch.
Na bolesť achillovky, holennej kosti či na svaly často stačí ľad a masážny valček, nezabudnite meniť obuv. Výhodou bežeckých zranení je aj to, že zvyčajne prichádzajú postupne a dokážeme im včas zabrániť. Ôsma časť seriálu Polmaratón je o zraneniach aj prevencii.
Pozor na jednozložkové raňajky, ak neskorá večera, tak tekutá, radí výživový špecialista. V ďalšej časti seriálu Polmaratón Martin Čupka hovorí, čo jesť pred a po tréningu, o rizikách vegánstva, rannom behu nalačno aj anabolickom okne. Vysvetľuje aj to, či športovci môžu jesť aj nezdravé.
Intervalové tréningy či výbehy do kopca prinášajú výkonnostné zlepšenie aj rýchle chudnutie, majú však háčik. Ak neodhadneme intenzitu, namiesto zdravotných výhod hrozí únava či zranenie, píše sa v ďalšej časti bežeckého seriálu Polmaratón. Tá je o špecializovaných tréningoch.
Ak chcete behať rýchlejšie, musíte spomaliť. To je hlavná pointa pravidla 80/20. Športoví vedci ho objavili len nedávno, ekonómovia si ho všimli už v 19. storočí. V ďalšej časti seriálu Polmaratón sa dočítate, ako pomocou neho nastaviť intenzitu tréningu. Autor, ktorý pravidlo spopularizoval, naznačuje, že aj Zátopek mohol byť ešte lepší, ak by behal pomalšie.
Rekreačný beh na chudnutie nemusí stačiť a so spaľovaním tuku pri behu je to ešte komplikovanejšie. Ani tvrdenie, že pri stredne vysokej záťaži spaľujete najviac tukov, nie je úplne pravdivé, píše sa v ďalšej časti bežeckého seriálu Polmaratón. Napriek tomu má zmysel behať v takzvanej zóne spaľovania tukov.

Správnej technike behu dokážeme pomôcť aj vhodnou kancelárskou stoličkou či nastavením pracoviska. Beh cez pätu nie je automaticky zlý, píše Peter Kováč v tretej časti bežeckého seriálu Polmaratón. Venuje sa došľapu, pohybu rúk či kadencii.
Pichanie v boku, svalovica či bolesť kolien s pravidelným tréningom často prirodzene vymiznú. Druhý diel seriálu Polmaratón sa venuje najčastejším problémom začínajúcich bežcov. Jedna z techník na odstránenie pichania v boku je zastaviť sa a zhlboka dýchať.
Prvá z 12 epizód seriálu Polmaratón, ktorý vás pripraví na 21-kilometrový beh: aj nebežec ho zvládne absolvovať v apríli, ak s tréningom začne už teraz. Prvý týždeň však musí byť opatrný, dominuje v ňom oddych a chôdza, píše Peter Kováč.