Poľsko po voľbách

Minúta po minúte

Európska komisia oficiálne začala procedúru proti Poľsku, ktorá by mohla viesť až k finančným sankciám. Stalo sa tak po tom, čo bol v poľskom úradnom vestníku zverejnený zákon, ktorý podľa Bruselu ohrozuje nezávislosť poľských súdov. Komisia dala Varšave mesiac na to, aby odpovedala na spustenie procedúry. (čtk, afp)

Poľská vláda presadí opozíciou kritizovanú súdnu reformu bez ohľadu na veto prezidenta Andrzeja Dudu. Povedal to vo štvrtok predseda vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczyński, podľa ktorého je Dudova snaha zmeniť navrhnutú radikálnu reformu súdnictva vážnou chybou. (čtk)

Poľský prezident Andrzej Duda sľúbil, že čoskoro predstaví vlastný návrh reformy justície. „Reformy súdneho systému pripravené parlamentom do značnej miery naplnili očakávania verejnosti. Avšak ako prezident ich nemôžem prijať a využívam právo veta, pretože si vyžadujú zmeny, aby boli v súlade s ústavou," vyhlásil Duda. (čtk)

Minister zahraničia Miroslav Lajčák povedal, že sleduje situáciu v Poľsku. „Tá legislatíva ešte nie je podpísaná prezidentom,“ skonštatoval. Na otázku, či by Slovensko podporilo európske sankcie voči Poľsku, odpovedal vyhýbavo s tým, že je to hypotetická otázka.

V pondelkových novinách sa venujeme udalostiam v Poľsku. Na prvých štyroch stranách nájdete reportáž Tomáša Forró o "Dni, keď Poľsku vzali všetko". Vydanie si už môžete prečítať online.

Deň, keď vzali Poľsku všetko: Kronika vopred ohlásenej smrti tretej republiky. Drastický útok na nezávislé súdnictvo, ktorý prebieha v Poľsku, nie je ojedinelým vybočením z demokratických pravidiel hry. Národ buričov a šmelinárov, ktorý spustil nežnú revolúciu v strednej Európe, sa otáča do minulosti a na východ.

Mladej generácii Poliakov sa nepáči, akým smerom ťahá ich krajinu neformálny líder krajiny Jarosław Kaczyński. Foto – Tomáš Forró

Už viac ako 96141 z vás dostáva správy e-mailom