
Pôrody
Minúta po Minúte
Verím, že aj koncom roka budú fungovať všetky tri pôrodnice, hovorí riaditeľ bratislavskej univerzitnej nemocnice Alexander Mayer. V júni otvorí pôrodnicu nová nemocnica Penty Bory, ktorá môže prebrať personál aj rodičky. „Máme desiatky telefonátov od rodičiek, ktoré sú v panike, či budú mať kde rodiť. Prevádzkujeme tri veľké pôrodnice, v niektorých mesiacoch roka sú preplnené až tak, že nemáme kam pacientky dávať.“
Materinský inštinkt je rigidná myšlienka, hovorí Chelsea Conaboyová, ktorá napísala knihu o rodičovskom mozgu. „Na rodičovstvo nie sme automaticky vybavení, musíme sa ho naučiť,“ tvrdí v rozhovore. Vysvetľuje, ako sa pri rodičovstve mozog mení a čo môžu nové poznatky o rodičovskom mozgu znamenať pre spoločnosť.
Pôrod sa rozbehol, a ja som syna porodila do svojich rúk. „Mala som krásny, prirodzený pôrod, ako som chcela, ale bez plačúceho dieťaťa,“ hovorí Stanislava Cifra Beňová, ktorá v deviatom mesiaci prišla o syna. „Mala som ho hodinu na sebe. V tom momente som si priala len to, aby začal plakať, otvoril oči a bol živý.“

Stanislava Cifra Beňová prišla o syna v deviatom mesiaci tehotenstva. „48 hodín po pôrode som sedela v pohrebníctve a riešila jeho pohreb,“ hovorí. „V živote by som si nepomyslela, že v takom skorom štádiu môjho života budem riešiť pohreb niekoho blízkeho.“

Lekárka Denisa Marcišová v roku 2018 odišla zo Slovenska do Švédska. „Zdravotníctvo na Slovensku by som charakterizovala slovom bordel. Už keď som odchádzala, mala som pocit, že systém je na pokraji kolapsu,“ hovorí. Ale ono to môže byť ešte horšie, dodala.
Keď nám rodičia píšu skúsenosti zo slovenských nemocníc, niekedy cítim až hnev, hovorí Andrea Skákalová z občianskeho združenia Tanana, ktoré pomáha rodičom po strate dieťaťa počas tehotenstva, v priebehu pôrodu či krátko po ňom. „Stačilo by pritom aj pár malých zmien, aby nedochádzalo k opakovanej traumatizácii,“ vraví v rozhovore.
Andrea Skákalová pred dvomi rokmi prišla o dcéru, ktorá zomrela len dva týždne pred plánovaným termínom pôrodu. V rozhovore opisuje, s akým prístupom sa stretla v nemeckej pôrodnici, čo jej najviac pomáhalo spracovať stratu, ako zvládla druhé tehotenstvo a čo by sa malo zmeniť v pomoci rodičom po strate dieťaťa na Slovensku.
Rodičky budú mať právo na sprevádzajúcu osobu pri pôrode. Novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú dnes schválili poslanci, má nadobudnúť účinnosť 1. júna 2024.
Okresný súd Bratislava III zamietol žalobu v prípade segregácie rómskych žien v prešovskej pôrodnici. Umiestňovanie rómskych žien do takzvaných rómskych izieb v pôrodnici nie je podľa súdu diskriminačné.
Nedostatok personálu pociťujú aj v pôrodniciach na južnom Slovensku. Komárňanský primár Amr Mamoun Ali Mohamed tvrdí, že sa dlhodobo snažia o prijímanie nových zamestnancov, ale aj tak zápasia s personálnymi problémami. Podobnú situáciu hlásia aj v Dunajskej Strede a Nových Zámkoch, zatiaľ však pacientky presúvať nemuseli. (napunk)
Záujem žien zo Slovenska porodiť v našej pôrodnici sa výrazne zvýšil, hovorí vedúca pôrodná asistentka z Brna Miloslava Kameníková. V posledných týždňoch sa na Slovensku viac diskutuje o kvalite pôrodov.

Prirodzený pôrod patrí do rúk pôrodnej asistentky, hovorí vedenie najväčšej pôrodnice v Česku. „Pohľad lekárov, často patologický, je v momentoch, keď ide o prirodzený pôrod, zlý a dokáže skôr negatívne ovplyvniť prirodzený proces,“ hovorí prednosta kliniky vo fakultnej nemocnici v Brne Vít Weinberger. Pôrodné asistentky tu majú veľké kompetencie.
Slovenské pôrodníctvo za českým výrazne zaostáva, hovorí prednosta ružinovskej pôrodnice Jozef Záhumenský. „Keď som prišiel na Slovensko, rozdiel medzi nami a Českom bol asi 15 rokov. My sme sa nikam nepohli a oni nám zase o ďalších päť rokov utiekli. Rozdiel je obrovský a je to preto, lebo v Česku je obrovský záujem štátu o pôrodníctvo.“
Bratislavské pôrodnice znížili počas leta počet miest. Niekedy sa tak stane, že žena nerodí v pôrodnici, ktorú si vybrala, ale kde je miesto. „Snažíme sa, robíme, čo môžeme. Ale áno, právo na výber zdravotníckeho zariadenia je tým, samozrejme, narušené,“ hovorí prednosta pôrodnice v Ružinove Jozef Záhumenský.

Oddelenia v slovenských nemocniciach a kliniky si dnes nemôžu veľmi vyberať, kto bude u nich pracovať, vraví pôrodník Jozef Záhumenský. „Ráno príde primárka novorodeneckého oddelenia s tým, že sestry sú už také unavené, že chcú dať výpoveď. Nemôžem im povedať, aby sa správali k ženám inak – skôr ich idem prosiť, aby od nás neodchádzali.“
Najväčšia nemocnica na Slovensku nemá dosť ľudí ani kapacít. Niektoré bratislavské rodičky už upozorňujú, že ich možno budú musieť po pôrode presunúť do inej nemocnice v meste. Na hranici kapacít sú oddelenia šestonedelia, čo znamená, že matka a dieťa by po pôrode mohli ležať na rôznych oddeleniach.

Kultúra ticha a nesťažovania sa je u nás veľmi silná, hovorí právnička Debrecéniová, ktorá skúmala sťažnosti rodiacich žien. Tvrdí, že niektoré inštitúcie nevedia, ako posudzovať sťažnosti na porušenia ľudských práv pri pôrodoch, a vytvorili si stratégie, aby ich nemuseli vyhodnocovať.

Ak chcú ženy rodiť v zahraničí, je to istým spôsobom aj naša hanba, hovorí gynekológ Jozef Záhumenský. V rozhovore vysvetľuje, že demografia sa dá zlepšiť aj skvalitnením pôrodníctva. „Na rozhodnutie ženy mať ďalšie dieťa má nemalý vplyv aj prvý pôrod. Cisársky rez znižuje šancu na ďalšie dieťa približne o viac ako 20 percent.“
Ombudsmanka Mária Patakyová v rámci prieskumu zistila závažné porušovanie práv žien počas pôrodov. O výsledku informovala ministerstvo zdravotníctva, odborné inštitúcie, univerzity či mimovládky, ktoré sa problematikou zaoberajú.
Romantické predstavy, že po karanténe, ktorá zavrela ľudí doma, príde baby boom, sa nenaplnili, väčšina nemocníc hlási pokles pôrodov. Pandémia zapôsobila podobne ako vojna, počas ktorej sa odkladajú sobáše i počatia.