
Požiar v Banskej Štiavnici
Minúta po Minúte
Riaditeľka Slovenského banského múzea Zuzana Denková vidí aktuálny postup prác na budovách zasiahnutých požiarom v Banskej Štiavnici pozitívne. V piatok sa otvára Galéria Jozefa Kollára, z budovy Berggerichtu konečne mizne zhorená strecha. „Som veľmi vďačná za to, že naše žiadosti boli vypočuté,“ hovorí Denková.

V piatok sa po viac ako dvoch mesiacoch otvára Galéria Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici, ktorá len tesne unikla požiaru. Vrátili sa do nej vzácne gotické sochy aj obrazy, ktoré počas evakuácie prešli stovkami rúk dobrovoľníkov. Boli sme sa pozrieť, ako prebiehali prípravy.
So záchranou Banskej Štiavnice pomáha aj francúzsky tesár, ktorý po požiari obnovoval Notre-Dame, hovorí riaditeľ pamiatkarov Pavol Ižvolt. Naše pamiatky nemajú samohasiace systémy ako v Poľsku alebo v Česku. „Keď som pôsobil na ministerstve kultúry, snažil som sa túto tému nastoliť, keď sme nastavovali štrukturálne fondy, ale nemalo to dobrú odozvu.“
Ani takmer dva mesiace po požiari v Banskej Štiavnici sa nezačali práce na pamiatke Berggericht, riaditeľka banského múzea Zuzana Denková kritizuje dlhý proces obstarávania, ktorý podľa nej ohrozuje kultúrne dedičstvo. Do objektu stále vniká voda a otvorená časť degraduje.
Slovenské banské múzeum skladá tím na obnovu Berggerichtu po ničivom požiari. Celkovo hľadá deväť ľudí: dokumentátora, konzervátora, pamiatkara, rozpočtára, stavebného technika, kurátora, experta na obstarávanie, reštaurátora a kunsthistorika.
Ministerstvo vnútra žiada komplexnú rekonštrukciu Slovenského národného archívu či vybudovanie ôsmich nových vysokokapacitných úložných priestorov v jednotlivých regiónoch. Vláda vzala na vedomie materiál o stave archívov, v ktorom ministerstvo varuje pred veľkým rizikom nenahraditeľných strát.

Vláda schválila uvoľnenie štyroch miliónov eur na odstraňovanie následkov požiaru a rekonštrukciu budovy školy v Banskej Štiavnici. Peniaze sú súčasťou 11-miliónového balíka, ktorý kabinet vyčlenil na výjazdovom zasadaní po požiari v meste.
Galéria Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici sa opäť otvorí na letnú sezónu, povedala jej projektová koordinátorka Zuzana Paškayová na benefičnom koncerte na podporu mesta. Galéria počas ničivého požiaru nevyhorela, no pre zadymenie a znečistenie je zatvorená.
Český prezident Petr Pavel sa prihovoril účastníkom benefičného koncertu na podporu Banskej Štiavnice. Vyjadril ľútosť nad vyhoreným historickým centrom a ocenil, že na obnove sa budú podieľať aj českí reštaurátori. „Susedia si musia pomáhať,“ vyhlásil s tým, že sa teší na deň, keď s manželkou navštívia obnovené mesto.
Zobral som do auta motorovú pílu a šiel pomáhať, opisuje deň ničivého požiaru B. Štiavnice kameraman a člen divadla Kosmopol Henrich Žucha. Centrum bolo v tom čase už uzavreté, Žuchovi sa však podarilo presvedčiť policajta, aby ho pustil cez zábrany.
Spolu s plačúcimi kolegami sme sa pozerali na to, ako horí naša škola, spomína na požiar v B. Štiavnici riaditeľka ZUŠ Irena Chovancová. Učitelia spolu s armádou z budovy zachraňovali hudobné nástroje a sťahovali ich do náhradných priestorov v bývalom sídle Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Naživo: benefičný koncert na podporu požiarom zasiahnutej Banskej Štiavnice. Na obnovu môžete prispieť online cez Donio.sk.
V bratislavskej Starej tržnici sa dnes o 17.30 koná benefičný koncert pre Banskú Štiavnicu. Vstup je voľný, vystúpia aj kapely Billy Barman, Le Payaco, Hex, Korben Dallas, Vec & Škrupo & Tóno. Prispieť môžete cez zbierku na portáli Donio, priamy prenos z akcie bude aj na Facebooku Denníka N.
Na benefičnom koncerte na podporu Banskej Štiavnice v pondelok v bratislavskej Starej Tržnici vystúpia aj kapely Billy Barman, Le Payaco, Hex, Korben Dallas, Puding Pani Elvisovej, Vec & Škrupo & Tóno S. Prispieť môžete cez zbierku na webe Donio.sk.
Bratislava organizuje benefičný koncert na podporu Banskej Štiavince, s nápadom prišli bratislavské základné umelecké školy. „Netreba bedákať, ale treba robiť a zachraňovať. Bude lepšie, musí sa to podariť,“ vraví Emília Vášáryová, ktorá vyrástla v Banskej Štiavnici a vystúpi na akcii. Koncert bude v pondelok od 17.00 h v bratislavskej Starej tržnici.
Praha daruje Banskej Štiavnici v prepočte asi 170-tisíc eur. „Dávame tým najavo nielen solidaritu s mestom zničeným požiarom, ale aj záujem o osud historického a kultúrneho dedičstva Banskej Štiavnice, ktorá je podobne ako Praha zapísaná v zozname UNESCO,“ povedal primátor Bohuslav Svoboda.
Minister Ján Budaj na zasadnutí vlády v Banskej Štiavnici hovoril, že treba vyhodnotiť aj to, kto pri požiari urobil chybu. „Poďakovania musia byť sprevádzané aj nápravami tých miest, kde to zlyhalo. Hovorili sme veľmi otvorene, že hasiči nemali vodu. Boli spomenuté veľmi konzervatívne postoje pamiatkarov, ktorí bránia umiestňovaniu moderných hasiacich systémov,” povedal.
Pomoc 11 miliónov vlády pre Banskú Štiavnicu je len pre štátne a mestské budovy, no primátorka sľubuje dočasné zastrešenie aj súkromným vlastníkom pamiatok. Nateraz nie je jasné, či pamiatky pri obnove dostanú moderné samohasiace systémy. „Jedna z vecí, ktorá vyplynula z diskusie, je, že je lepšie, keď sú vzácne zbierky uskladnené v nových budovách, ktoré majú všetky ochranné prvky,“ povedal premiér Heger.
Eduard Heger povedal, že financie, ktoré vláda vyčlenila pre Banskú Štiavnicu, sú prvá, ale nie posledná pomoc na záchranu požiarom poškodených pamiatok. „Budú nasledovať ďalšie podľa toho, akým spôsobom budú vyčísľované škody,“ uviedol.
V Banskej Štiavnici rozmýšľajú, ako centrum mesta ochrániť pred ďalšími požiarmi. Pomohli by termokamery aj moderné samohasiace systémy. „Dostupné moderné hasiace systémy sú dokonalé, ale my ich nemáme. Prečo? Lebo sú veľmi drahé,“ vraví riaditeľka krajských pamiatkarov Mária Flórová.