Predčasné voľby v Británii

Minúta po minúte

Náskok Konzervatívnej strany britskej premiérky Theresy Mayovej pred labouristami Jeremyho Corbyna sa podľa prieskumov naďalej znižuje. Podľa ankety ORB ich oddeľuje už len šesť percent. Podľa politológov ovplyvnil náladu voličov teroristický útok v Manchestri, ale najmä vládny návrh, aby starí ľudia platili za sociálnu starostlivosť viac než doteraz. (čtk)

Náskok britských konzervatívcov premiérky Mayovej pred opozičnými labouristami sa podľa najnovších prieskumov výrazne znížil. Podľa prieskumu pre Sunday Times by teraz Konzervatívnu stranu volilo 44 % respondentov, zatiaľ čo pre labouristov by hlasovalo 35 %. Pred týždňom pritom prieskum ukazoval 49 % pre konzervatívcov a 31 % pre labouristov. (reuters)

Britská premiérka Mayová uviedla, že v prípade víťazstva v parlamentných voľbách chce obmedziť imigráciu do Británie z členských i nečlenských krajín EÚ. Mayová pri predstavovaní volebného programu Konzervatívnej strany vyjadrila presvedčenie, že „imigrácia by sa mala kontrolovať a znižovať“. (bbc, dpa)

Predstavitelia EÚ odmietli obvinenie britskej premiérky Mayovej, že sa hrozbami snažia ovplyvniť nadchádzajúce voľby v Británii. Predseda Európskej rady Donald Tusk vyhlásil, že rokovania budú dosť komplikované aj bez sporov. (čtk)

Britský parlament sa rozpustil pred júnovými predčasnými voľbami, týmto krokom sa oficiálne spustila predvolebná kampaň. (tasr)

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Už viac ako 88714 z vás dostáva správy e-mailom