
Voľby 2023
- Výsledky volieb: Smer jasne vyhral, PS skončilo druhé pred Hlasom, SNS je v parlamente
- Prezidentka dala Ficovi na zostavenie vlády dva týždne (do 16. októbra)
- Zoznam zvolených poslancov a ich náhradníkov
Minúta po Minúte
Nie hrozba prepadnutia hlasov, ale stratené peniaze možno v ďalších voľbách odradia od trieštenia strán, píše Newsfilter. Modrí, Most-Híd a Demokrati dali do volieb až 3,35 milióna eur a nedosiahli ani na štátny príspevok, ktorým by svoje záväzky mohli vyrovnať.

Krúžkovacie správanie voličov na Slovensku má dve typické črty: hlasovanie za politikov z okolia a krúžkovanie zhora nadol. Ukazujú to aj výsledky Györgya Gyimesiho či Rudolfa Huliaka. Voliči majú tendenciu viac dôverovať niekomu, kto sa svojimi charakteristikami podobá na nich, a niekoho zo susedstva zas môžu považovať za súčasť svojej komunity.
Na zisk hlasu vo voľbách najviac minuli Dzurindovi Modrí, v prepočte ich vyšiel 145 eur. Demokrati Eduarda Hegera mali kampaň, ktorá bola takmer rovnako drahá ako kampaň Progresívneho Slovenska. Modrí aj Demokrati si na nákladné kampane požičali, detaily o tom, ako peniaze splácajú či odkiaľ ich majú, neprezrádzajú.

Krúžkovanie vo voľbách môže pomôcť politikom, ktorí v rámci strany vytvoria pomyselnú koalíciu štyroch kandidátov. V posledných voľbách to najlepšie zvládli poslanci OĽaNO Peter Pollák, Lukáš Bužo, Viliam Tankó a Anežka Škopová. Žiadna iná kombinácia kandidátov nemá vo výsledkoch takú výraznú súvislosť.

Voliči na Slovensku krúžkujú čoraz viac, postupne tak preberajú zloženie parlamentu do vlastných rúk. V posledných voľbách zužitkovali 66,1 percenta preferenčných hlasov, čo je najviac od roku 1994. Najviac a najlepšie s krúžkami pracovali voliči Aliancie. Spomedzi relevantných strán najmenej krúžkovali voliči Progresívneho Slovenska.
Minister investícií Richard Raši (Hlas) by chcel zmenu počtu volebných obvodov už v parlamentných voľbách v roku 2027. Vníma však, že na zmenu ústavy nemá koalícia v parlamente dostatok hlasov. Podpredseda SaS Branislav Gröhling je proti tejto zmene, považoval by to za podvod na voličoch.
To, že voľby dopadli zle, je podľa Štefana Hamrana chybou politikov a nie policajného zboru. „Polícia si svoju robotu odvádzala, súdy potvrdzovali našu prácu, veď to tieklo aj z vodovodu, aké sú kauzy a s akými výsledkami a koľko ľudí bolo právoplatne odsúdených.“ Bývalý policajný prezident hovorí, že politici zlyhávajú v komunikácii aj teraz po voľbách.
Telegramový profil, ktorý dva dni pred voľbami zdieľal falošnú nahrávku novinárky Denníka N Moniky Tódovej a predsedu PS Michala Šimečku, má blízko k Štefanovi Harabinovi, zistilo Investigatívne centrum Jána Kuciaka. Harabin po otázke, či profil označený ako „Gabika Ha“ patrí jeho manželke Gabriele Harabinovej, zložil telefón.
V kampani bolo veľmi veľa hnevu, hovorí Veronika Gulášová, ktorá viedla prezidentskú kampaň Zuzany Čaputovej. „Na to najlepšie naskočila strana Smer, a preto to dopadlo, ako to dopadlo. S hnevom ako emóciou vedia pracovať. Je to najsilnejšia emócia, ktorú preferujú algoritmy sociálnych sietí. Sú dobrí politickí marketéri.“
Smer s agendou zastavenia dodávok zbraní pre Ukrajinu vyhral voľby, zareagovala Zuzana Čaputová na skutočnosť, že premiér Fico do Bruselu odchádzal s týmto postojom. Pripomenula, že Rusko v stredu cez hovorcu Kremľa skonštatovalo, že je jedno, či Slovensko ešte dodá vojenskú pomoc Ukrajine.
O nominácii Roberta Kaliňáka na ministra obrany prezidentka Čaputová povedala, že síce vníma pochybnosti o jeho osobe, no musí rešpektovať ústavu. Ako občan môže mať výhrady, no ako prezidentka musí dodržiavať ústavné mantinely, a to, že má pochybnosti, neznamená, že ho smie nevymenovať, vysvetľovala ďalej.
Debaty s novým premiérom Robertom Ficom za posledné dva týždne prebehli konštruktívne, neboli tam útoky, povedala prezidentka Zuzana Čaputová v relácii Na hrane v televízii Joj. „Musím byť neosobná, nad vecou a byť profesionálna.“

Falšovania volieb sa obávala až polovica Slovákov, výrazne zafungovala aj antikampaň proti PS. Až osemdesiat a viac percent voličov Smeru, Republiky a SNS bralo vážne obavu, že vláda pod vedením PS by predstavovala „zásadné ohrozenie tradičnej rodiny a zdravej výchovy mládeže na Slovensku“.

Štátnym tajomníkom ministerstva spravodlivosti bude Pavol Gašpar, syn bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Pavla Gašpara nahrali na poľovníckej chate a potom ho obvinili za to, že navádzal Roberta Kaliňáka na krivú výpoveď. Štátnymi tajomníkmi budú aj otec a syn Štefan a Filip Kuffovci – prvý na kultúre, druhý na životnom prostredí.
Poslanci začínajú voliť štyroch podpredsedov parlamentu. Kandiduje Ľuboš Blaha zo Smeru, Andrej Danko zo SNS, Peter Žiga z Hlasu a Michal Šimečka z PS. Voľba je tajná.
V parlamente skladá sľuby 15 poslaneckých náhradníkov, ktorí do Národnej rady nastúpili za členov vlády. Ide o šesť poslancov Smeru, sedem z Hlasu a dvoch zo SNS.
Ustanovujúcu schôdzu parlamentu prerušili do 16.15 h. Pokračovať bude až po vymenovaní novej vlády, keďže na miesto členov vlády s poslaneckými mandátmi musia nastúpiť náhradníci. Dnes sa bude v parlamente pokračovať voľbou podpredsedov a predsedov výborov.
Peter Pellegrini z Hlasu ako nový predseda parlamentu prvýkrát vystupuje v pléne. Povedal, že o obsadení funkcií v štáte rozhodujú občania vo voľbách a nie jednotlivci.

Novým predsedom parlamentu sa stal líder Hlasu Peter Pellegrini: v tajnej voľbe získal 131 hlasov, čiže aj veľkú väčšinu opozičných hlasov. Proti bolo 11 poslancov, zdržali sa štyria. Pellegriniho zvolenie privítali najmä koaliční poslanci potleskom.
Úrad vlády oznámil, že program sa posúva o hodinu. Spoločné fotografovanie pred novou budovou bude približne o 17.00 h. Prezidentka pre rokovanie parlamentu posunula vymenovanie vlády o hodinu – na 15.00 h.