
Predsedníctvo v OBSE
Minúta po Minúte
Slovenské predsedníctvo v OBSE sa skončilo, organizácii od januára predsedá Albánsko. Slovensko bude naďalej súčasťou predsedníckej trojky a Ázijskej skupiny partnerov OBSE, ktorej bude nadchádzajúci rok predsedať.
Na Štrbskom plese sa začalo neformálne ministerské stretnutie, ktoré sa koná v rámci slovenského predsedníctva v OBSE. Na stretnutie prišlo viac ako 20 ministrov zahraničných vecí a 11 štátnych tajomníkov účastníckych krajín OBSE. Otvoril ho Miroslav Lajčák.

Fungovanie štátneho aparátu v Kosove by podľa Miroslava Lajčáka bolo bez misie OBSE zložitejšie. Minister tam v piatok zavŕšil sériu ciest, počas ktorých navštívil všetky misie OBSE vo svete.
Skutočnosť, že Bosna a Hercegovina osem mesiacov od volieb nemá vládu, škodí jej integračným ambíciám, povedal Miroslav Lajčák počas návštevy Sarajeva. Minister verí, že čoskoro sa podarí novú vládu vytvoriť. „To nie je neprekonateľná prekážka. Chce to trošku dobrej vôle.“
EÚ podľa Lajčáka stojí pred dilemou, či v prípade integrácie Severného Macedónska a Albánska postupovať spoločne, alebo tieto dva štáty rozdeliť. „Nikto nespochybňuje Severné Macedónsko, čo však nie je prípad Albánska,“ povedal minister zahraničných vecí v Skopje.
Slovensko je za to, aby sa rokovania o vstupe Macedónska do EÚ začali čo najskôr. „Severné Macedónsko je dnes krajina, ktorá sa správa presne tak, ako by sme si priali, aby sa správali všetky štáty v tomto regióne,“ povedal Lajčák po stretnutí so severomacedónskym premiérom Zoranom Zaevom.
Monitorovaciu misiu OBSE na Ukrajine predĺžili o rok. Experti z organizácie na východe Ukrajiny pozorujú a vyhodnocujú dodržiavanie prímeria. V oblasti pôsobia od marca 2014. (čtk)
Lajčák ako úradujúci predseda OBSE navštívil deliacu líniu medzi Gruzínskom a odštiepeneckým Južným Osetskom. „Nie je žiaden pokrok, ale snažíme sa aspoň o nejaké kroky na zvýšenie dôvery a praktické opatrenia na to, aby sa uľahčil život ľudí,“ uviedol. (tasr)

Reportáž z Moldavska: krajiny, kde politikom prejde aj krádež miliardy. Moldavsko trápi korupcia, obrovský exodus mladých ľudí aj zmrznutý konflikt o Podnestersko.
Lajčák dnes v rámci slovenského predsedníctva v OBSE rokoval v Moldavsku o podnesterskom konflikte. Cieľom organizácie je dosiahnuť ukončenie konfliktu, dohoda by podľa Lajčáka mala byť založená na suverenite Moldavska so zvláštnym štatútom pre Podnestersko.

Lajčák mierotvorca si nasadil prilbu a nepriestrelnú vestu: môže zastaviť vojnu na Ukrajine? Z ministra, ktorý odmietol kandidovať na prezidenta, sa stal lietajúci diplomat OBSE. Tento rok chce navštíviť všetky zamrznuté konflikty.

Lajčák začal svoju dvojdňovú cestu na Ukrajine ako predseda OBSE stretnutím so šéfom Špeciálnej monitorovacej misie, ktorá sleduje narušenia prímeria počas vojny na Donbase.
Miroslav Lajčák zdôraznil, že Slovensko preberá predsedníctvo OBSE v čase konfliktu za svojou hranicou. „A to, čo sa tam deje – na Ukrajine a v jej okolí – je jednoducho neprijateľné. Uisťujem vás, Slovensko cíti naliehavosť tejto veci,“ vyhlásil.
Slovensko od utorka preberá predsedníctvo na čele Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Funkcie predsedu OBSE sa ujal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nom. Smeru). Predsednícke priority oficiálne predstaví vo Viedni 10. januára. (tasr)

Slovensko dnes od Talianska v Miláne symbolicky prevzalo predsedníctvo v OBSE. Organizáciu budeme viesť od 1. januára. Slovensko na stretnutí zastupoval Miroslav Lajčák, ktorý v piatok stiahol svoju demisiu.
Slovensko preberie predsedníctvo v OBSE tento týždeň v Miláne, organizáciu budeme viesť od januára. Správa, že Lajčák podáva demisiu, vyvolala znepokojenie aj na medzinárodnej úrovni a generálny tajomník organizácie reagoval, že OBSE potrebuje skúsených lídrov.
So skúseným diplomatom na ministerstve bude predsedníctvo OBSE ľahšie, hovorí analytik Samuel Goda. Pellegrini podľa neho nepreháňa, keď hovorí, že kvôli predsedníctvu by mal ministerstvo zahraničia viesť uznávaný profesionál.
Generálny tajomník OBSE Thomas Greminger si želá, aby Miroslav Lajčák bol ďalej šéfom našej diplomacie. „Som si istý, že svoje rozhodnutie môže prehodnotiť,“ povedal po stretnutí s premiérom. Lajčáka teraz čaká stretnutie s predsedom vlády. Slovensko ako predsednícka krajina OBSE v nasledujúcom roku potrebuje podľa Gremingera silného a skúseného ministra.
Peter Pellegrini sa ešte pred stretnutím s Miroslavom Lajčákom neoficiálne stretne o 10:30 s generálnym tajomníkom OBSE Thomasom Gremingerom. O stretnutie požiadal šéf OBSE. Dôvodom je, že Slovensko bude predsedajúcou krajinou a šéf OBSE chce, aby Lajčák zostal ministrom zahraničia.
Na budúci rok nás Francúzi, Nemci, Ukrajinci či Rusi budú počúvať ako predsedajúcu krajinu OBSE, upozorňuje analytik Alexander Duleba. „Potrebujeme ministra typu Miroslava Lajčáka. V tom vidím najväčší problém jeho odchodu.“