Prezidentské voľby 2019

Smer chce svojho kandidáta predstaviť v septembri, Pellegrini kandidatúru vylúčil. Čaká sa aj na kandidáta SNS.
Marek Bažík

Oskar Fegyveres chce kandidovať na prezidenta. „Ak zozbieram 15-tisíc podpisov, tak idem kandidovať. Chcem pomáhať…

Minúta po minúte

Béla Bugár ohlásil na pondelok tlačovku k svojej prezidentskej kampani. Bude o 10:00 v centrále Mosta-Híd.

Bohumila Tauchmannová-Záborská tvrdí, že vyzbierala 15-tisíc podpisov na kandidatúru za prezidentku. „Oslovila som okolo 70-tisíc okoloidúcich, z toho mi dalo podpis okolo 12-tisíc. Ďalších viac ako 3000 podpisov mi poslali priatelia a ľudia, ktorí maj majú radi,“ povedala. (tasr)

Kandidatúru Eduarda Chmelára na prezidenta podporil bývalý prezident a predseda parlamentu z čias mečiarizmu Ivan Gašparovič. „Ako kandidátovi na prezidenta s takouto predstavou by som mu svoj hlas pokojne dal,“ povedal.

Richard Raši povedal, že v Smere je za najlepšieho kandidáta na prezidenta považovaný Miroslav Lajčák. Nebol vraj pri debatách, kde by padalo iné meno. Či by prijal ponuku, aby bol kandidát, neodpovedal.

Peter Kažimír uviedol, že nie je kandidátom Smeru na prezidenta. Či sa ním stane, neupresnil.

Prezidentská kandidatúra Béla Bugára údajne nie je žiadnym PR pre jeho Most-Híd. „Je to vážny záujem o službu pre občanov v tejto funkcii. Ja nie som človek, ktorý by len tak niečo skúšal – idem bojovať a voliči nech rozhodnú,“ povedal v Sobotných dialógoch Rádia Slovenska.

Kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová má zriadený transparentný účet, finančne ju podporuje aj Progresívne Slovensko, to jej však pomáha najmä poskytnutím dobrovoľníkov. Ako právnička by nerozširovala právomoci prezidenta, zachovala by súčasný stav.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár už nazbieral 30-tisíc podpisov na svoju prezidentskú kandidatúru. Zber ukončí 20. septembra, keď chce podpisy aj oficiálne odovzdať. (joj)

Peter Žiga: Peter Kažimír by bol dobrý prezidentský kandidát, ale nehovorím, že ním je. Minister hospodárstva tvrdí, že Smer „v správnom čase oznámi svojho kandidáta“. (tasr)

Róbert Bezák podporí v prezidentských voľbách kandidátku Progresívneho Slovenska Zuzanu Čaputovú. Emeritný arcibiskup mal pôvodne podporovať Imricha Béreša, ktorý sa však stiahol po obvineniach z napadnutia bývalej manželky.

Smer predstaví prezidentského kandidáta po septembrovom predsedníctve strany. Robert Fico na tlačovke povedal, že je povinnosťou Smeru postaviť vlastného kandidáta. (tasr, n)

Fico tvrdí, že Smer má povinnosť postaviť vlastného kandidáta na prezidenta. „Vôbec to nie je náročné, ja mám úplne jasno ako vždy,“ povedal. Strana chce presvedčiť Miroslava Lajčáka, ale ten už povedal, že nebude kandidovať. „My nie sme pucipajtáši, toto je seriózna veľká strana, najúspešnejší politický projekt na Slovensku.“

Smer v októbri predloží zákon, aby sa na kandidátov na prezidentov nevzťahovalo daňové tajomstvo. „My máme dnes za prezidenta daňového podvodníka. Informácie, ktoré boli zverejnené okolo pána Kisku, sú šokujúce, len vy ho milujete, ľúbite, tak o tom nepíšete,“ povedal Fico s tým, že nemá problém, aby sa to týkalo aj predsedov strán.