Prezidentské voľby 2019

Marek Bažík

Oskar Fegyveres chce kandidovať na prezidenta. „Ak zozbieram 15-tisíc podpisov, tak idem kandidovať. Chcem pomáhať…

Minúta po minúte

Pellegrini opäť naznačil, že nemá záujem o post prezidenta. „Nie som si istý, že všetko potrebné sa dá robiť z pozície prezidenta, vzhľadom na jeho kompetencie,“ povedal v RTVS.

Danko zopakoval, že nemá záujem kandidovať za prezidenta. „Dúfam, že sa neurazí môj priateľ Štefan Kvietik, ale keby mal o pár rokov menej, tak by som si pred neho kľakol, aby bol prezidentom,“ povedal TA3.

SMK bude o kandidátovi na prezidenta rozhodovať až 29. septembra na republikovom kongrese. Uvádza sa to vo vyhlásení republikovej rady strany. Prezidentské voľby sú v marci 2019. (tasr)

Prezidentský kandidát Robert Mistrík privítal podporu strany Spolu. „Je pre mňa potešujúcou správou, že sa strany demokratickej opozície začínajú spájať v úsilí a podpore demokratického a slušného kandidáta. Je to pre mňa veľkou vzpruhou a som im vďačný za podporu. Verím, že spolu sa nám podarí.“

V pondelok o 11:00 bude mať hnutie Spolu tlačovú konferenciu, témou je prezidentský kandidát hnutia.

Predseda Smeru Robert Fico chce navrhnúť zmeny v zákone o voľbe prezidenta, tlačovku o tom zvolal na 11:00. Fico opakovane útočí na prezidenta Andreja Kisku a spochybňuje účtovanie jeho prezidentskej kampane.

Na brífing Eduarda Chmelára prišli aj exprezidenti Ivan Gašparovič a Rudolf Schuster. Kandidát na prezidenta predstavil svoju Tieňovú správu o stave republiky a vyzval na diskusiu o novej spoločenskej zmluve, ktorá by mohla vyústiť do prijatia novej ústavy a zadefinovania Druhej Slovenskej republiky. (tasr)

Foto - tasr

Robert Fico povedal, že úvahy o tom, že by mohol byť Peter Pellegrini kandidátom Smeru na prezidenta, sú „hlúposti“.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák potvrdil, že aj po rozhodnutí Andreja Kisku už nekandidovať stále platí, že nebude kandidovať na prezidenta. „Na stanovisku Miroslava Lajčáka v tejto veci sa nič nezmenilo,“ povedal hovorca Peter Susko.

Smer bude o prezidentskom kandidátovi rozhodovať na konci júna, kandidáta možno predstavia začiatkom septembra. Robert Fico v debate TA3 opäť vylúčil, že by kandidoval za prezidenta. Fico opäť zaútočil na Kisku: tvrdí, že prezidentské voľby sú výrazne poznačené škandálmi Andreja Kisku.

Kandidátom Mosta-Híd na prezidenta bude Béla Bugár. O jeho nominácii rozhodol snem strany jednohlasne. „Som presvedčený o tom, že ak je spoločnosť v takej miere polarizovaná ako dnes, je viac ako inokedy nutné, aby prezident bol človek, ktorý bude vedieť stáť nad spormi a bude rovnako naklonený jednej aj druhej strane politického spektra,“ povedal Bugár.