Denník N

Prezidentské vyznamenania

Články

Minúta po Minúte

Medzi vyznamenanými je aj psychologička Eva Sopková, ktorá sa ešte počas komunistického totalitného režimu ako jedna z prvých začala venovať násiliu na ženách. „Keď založila manželskú poradňu v Humennom, ukázalo sa, že polovica klientok zažívala domáce násilie. O téme vtedy neexistovala dostupná literatúra, preto začala študovať zahraničné zdroje, aby týraným ženám dokázala pomôcť,“ uviedla prezidentská kancelária.

Prezidentka vyznamenala aj katolíckeho kňaza Petra Gombitu, ktorý je riaditeľom neziskovej organizácie Oáza – Nádej pre nový život. „Prostriedky na pomoc chudobným a chorým si musí neraz vybehať, keďže organizuje behy s cieľom vyzbierať peniaze na dobročinné ciele. Pamätný je jeho viac než 1500-kilometrový beh za Svätým Otcom do Vatikánu,“ uviedla prezidentská kancelária.

Prezidentka vyznamenala aj herečku Evu Pavlíkovú, ocenila i to, že sa vyjadruje k spoločenskému dianiu. „Účinkovala v množstve filmov, televíznych inscenácií či rozprávok. Otvorene komentuje spoločenské dianie a sebavedome vyjadruje svoj občiansky postoj,“ poznamenal moderátor večera a prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Prezidentka v úvodnom príhovore avizovala, že medzi vyznamenanými budú okrem iného aj osobnosti, ktoré vzdorovali komunistickému režimu a sovietskym okupantom. Ocení aj vedcov, zástupcov kultúry, športovcov aj tých, ktorí „vykročili neprebádanou cestou alebo zasvätili život pomoci druhým“.

Premiér Robert Fico chýba na udeľovaní štátnych vyznamenaní v sále bratislavskej Reduty. Z najvyšších ústavných činiteľov sa popri prezidentke zúčastňuje predseda parlamentu Peter Pellegrini. Prítomný je aj podpredseda parlamentu Andrej Danko či dvaja bývalí prezidenti – Rudolf Schuster a Andrej Kiska.