
Prieskumy preferencií
- Viac informácií o predčasných parlamentných voľbách nájdete v téme Predčasné voľby
Minúta po Minúte

Až 36 % obyvateľov Slovenska uverilo hoaxu, že EÚ nariadila primiešavanie hmyzu do potravín. V Česku sa tento hoax uchytil o niečo menej, ukázal prieskum Ipsosu pre organizáciu CEDMO.

Iba zhruba 31 % obyvateľov Slovenska si myslí, že naša krajina je súčasťou informačnej vojny Ruska. Zhruba 27 % ľudí povedalo, že informačná vojna je len zámienkou Západu na obmedzovanie slobody. V Česku hovorí o informačnej vojne Ruska viac ľudí, ukázal prieskum Ipsosu pre organizáciu CEDMO.

Obavu z falšovania volieb má na Slovensku viac ako polovica ľudí, menej sa ho obávajú v Česku, ukázal prieskum Ipsosu pre organizáciu CEDMO. Sfalšovaním volieb u nás v posledných mesiacoch strašili najmä politici Republiky aj Robert Fico.

Zuzanu Čaputovú ľudia podporujú v tom, že podnikne právne kroky voči Robertovi Ficovi, ktorý na ňu dlhodobo útočí a označuje ju za americkú agentku. S postupom prezidentky súhlasí 49 % ľudí, nesúhlasí 29 %, ukázal prieskum Ipsosu.

Väčšina ľudí hodnotí pozitívne, že prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala úradnícku vládu. S jej krokom súhlasí 59 % respondentov, proti je 24 %, ukázal prieskum Ipsosu pre Denník N.

Po vymenovaní úradníckej vlády znovu stúpla dôvera k Zuzane Čaputovej, v rebríčku je s náskokom prvá, ukázal prieskum Ipsosu pre Denník N. Nový premiér Ľudovít Ódor je štvrtý najdôveryhodnejší po prezidentke, Petrovi Pellegrinim a Robertovi Ficovi.
V zóne ohrozenia je aj KDH, v aktuálnom prieskume Ipsosu pre Denník N má len 5,2 %. Hnutie na čele s Milanom Majerským má veľmi slabé jadro voličov – to majú silnejšie aj SNS a Aliancia, ktoré sú dlhodobo pod hranicou zvoliteľnosti.

Dlhodobé trendy aj detailné dáta ukazujú, že strany Eduarda Hegera, Mikuláša Dzurindu či Zsolta Simona sú hlboko pod hranicou zvoliteľnosti. Majú veľmi malé jadro, a teda malú šancu dostať sa do parlamentu. „Zatiaľ sa ukazuje, že spájanie miniatúrnych strán s výtlakom v desatinách percent nevyvolá synergický efekt,“ vraví Jakub Hankovský, riaditeľ Ipsosu.

Na čele preferencií sa štyri mesiace pred voľbami drží Smer so 16,9 %, ukazuje májový prieskum agentúry Ipsos pre Denník N. Druhý Hlas ďalej klesá, stabilne tretie je PS, rastie Republika. Malé strany ako Demokrati, Maďarské fórum a Modrí nemajú veľkú šancu dostať sa do parlamentu.
Najlepšie by vedel ako premiér reprezentovať Slovensko v zahraničí Peter Pellegrini, vyplýva z prieskumu agentúry Focus pre reláciu Na telo TV Markíza. Myslí si to viac ako polovica opýtaných. Nasleduje Robert Fico a Eduard Heger.

Spomedzi lídrov politických strán ľudia najviac veria Petrovi Pellegrinimu, že by ako premiér dokázal vládnuť bez hádok a konfliktov. Prieskum Focusu pre Na telo ukazuje, že si to myslí 45 percent respondentov. Na druhom mieste s 31 percentami skončil Robert Fico, tretí je Boris Kollár. Na opačnom konci rebríčka sa umiestnil Igor Matovič, ktorému verí menej ľudí ako Marianovi Kotlebovi.

Ak by sa parlamentné voľby konali v máji, s veľkou pravdepodobnosťou by ich vyhrala strana Smer s výsledkom okolo 18 percent. Vyplýva to z prieskumu voličských preferencií, ktorý uskutočnila agentúra AKO pre reláciu Na hrane TV JOJ. Druhá by bola strana Hlas s podporou okolo 16,5 percenta, za ňou by nasledovalo Progresívne Slovensko s viac ako 14 percentami.

Budúceho premiéra Ľudovíta Ódora nepozná ani polovica Slovenska. Na čele vlády ho najviac akceptujú priaznivci PS a SaS. Ódora najviac odmietajú voliči Smeru. Až pre 63 percent voličov tejto strany je Ódor v takejto funkcii neprijateľný. Denník N v spolupráci s agentúrou Ipsos v januári zisťoval prijateľnosť rôznych osobností v pozícii premiéra, ak by došlo k menovaniu úradníckej vlády.

Prezidentka Zuzana Čaputová je stále najdôveryhodnejšou političkou. Dôveruje jej 40 percent ľudí. Vyplýva to z prieskumu Focusu pre TV Markíza. Nasledujú Peter Pellegrini a Robert Fico, najviac poskočil Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska.
37,4 % ľudí si myslí, že po predčasných voľbách nastane zníženie úrovne demokracie na Slovensku a odklon od západných hodnôt. Prieskum robila agentúra AKO pre reláciu Joj Na hrane.
Aktuálny prieskum ukazuje, že trend klesania SaS prestal, komentoval výsledky predseda strany Richard Sulík. „Máme päť mesiacov do volieb a toto dáva SaS dobré šance presvedčiť ľudí, že vieme vyviesť krajinu z tejto mizérie,“ povedal v relácii Na telo TV Markíza.

Prieskum agentúry Focus ukazuje, že Demokrati Eduarda Hegera nestúpajú, volilo by ich len 3,6 % ľudí, to sa zhoduje s tým, čo ukázal aj volebný model Ipsosu. Najnovšie zisťovanie preferencií naznačuje, že Demokrati môžu mať problém sa vo voľbách prebojovať do parlamentu.
Česko je mentálne na Západe, my sme uviazli kdesi v strede, píše v Newsfiltri Filip Obradovič v súvislosti s novým prieskumom o ruskej invázii. „Kritická väčšina Čechov chápe, kde je sever. Rolu zohráva výhodnejšia geografická poloha – predsa len je iné mať za susedov Nemcov ako Orbána, ale i faktory ako tajná služba pravidelne upozorňujúca na hrozby zvonka, kvalitnejšie vzdelanie, a čo si budeme hovoriť: aj politická scéna, ktorá v Česku nie je ideálna, ale minimálne rešpektuje elementárne pravidlá.“

Zuzana Čaputová by v 2. kole prezidentských volieb porazila Pellegriniho, Fica aj Žilinku, naznačuje prieskum agentúry Ipsos. Jeho cieľom bolo ukázať, aké by boli šance súčasnej prezidentky vo finálovom súboji s rôznymi typmi osobností. Čaputová svoju opätovnú kandidatúru zatiaľ nepotvrdila.
Prieskumy, ktoré ukazujú KDH a Demokratom výsledky pod 5 % alebo len tesne nad touto hranicou, vytvoria tlak na spojenie týchto dvoch strán, hovorí Jakub Hankovský, riaditeľ agentúry Ipsos. „Asi bude musieť byť čoraz väčšou témou spájanie nových strán – a týkať by sa to mohlo hlavne Demokratov a KDH.“