
Prieskumy preferencií
- Všetky texty o predčasných voľbách
- Vysvetlenie, prečo zverejňujeme najmä prieskumy Focus, AKO a Ipsos.
- Volíte 30. septembra prvýkrát v živote? Ponúkame Vám prístup k textom zadarmo, stačí sa zaregistrovať na stránke prvevolby.sk.
Minúta po Minúte
Až 65,3 % ľudí si myslí, že súčasná vládna koalícia vydrží celé štyri roky, vyplýva z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV Joj. Podľa prieskumu si, naopak, len 29,5 % opýtaných myslí, že koalícia Smeru, Hlasu a SNS do riadneho termínu volieb nevydrží.

Politické strany majú podobnú podporu, akú mali vo voľbách. Mierne klesli preferencie hnutia Igora Matoviča, čo môže súvisieť s jeho premenovaním, stúpla Republika, ktorá prekročila 5-percentnú hranicu. Na túto hranicu sa dotiahla aj Aliancia, vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre reláciu Na telo na TV Markíza.

Voľby by vyhral Smer (24 %) pred PS (20,1 %) a Hlasom (15,4 %), vyplýva z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV Joj. Všetky tri strany by si oproti volebnému zisku polepšili. Kým Hlas sa posilnil o 0,7 percentuálneho bodu, v prípade Smeru ide o 1,1 a v prípade PS až o 2,1 bodu.

Prvý povolebný model Ipsosu: Smer má 24 %, PS 19,1 % Hlas 15,1 %. Matovičov nový názov mätie, trojkoalíciu okolo jeho hnutia by volilo 7 percent respondentov. V parlamente by boli aj SaS (6,3 %), KDH (5,8 %) a SNS (5,1 %), dostala by sa tam aj Republika (5,8 %).

Vláda PS, Hlasu, SaS a KDH by bola prijateľná pre takmer všetkých voličov Progresívneho Slovenska aj SaS, ukázal povolebný prieskum Focusu. Za vznik takejto koalície by bolo aj zhruba 60 percent voličov KDH.

Veľká väčšina voličov Hlasu by si vybrala vládu so Smerom a SNS a odmietli by koalíciu s PS, ukázal prieskum Focusu po voľbách. Zo všetkých voličov zhruba 44 percent schvaľuje vznik novej vlády.
Najviac ľudí, ktorí neprišli k voľbám v roku 2020 a prišli voliť v sobotu, hlasovalo za Smer a Progresívne Slovensko. „Moja hypotéza je tá, že časť voličov Smeru po udalostiach z roku 2018 počas volieb zostala doma. Časť týchto voličov sa dnes Smeru podarilo vrátiť,“ vysvetľuje Martin Slosiarik. Pri PS zohral rolu úspech medzi prvovoličmi.
Dnes nemám chuť na ďalší exit poll, ale to pravdepodobne vyprchá, vraví riaditeľ Focusu Martin Slosiarik. Exit poll pre Markízu výrazne nadhodnotil výsledok Progresívneho Slovenska a netrafil víťaza. Podľa Slosiarika je za tým najmä väčšia ochota ich voličov odpovedať anketárom. Voliči ľavice a krajnej pravice častejšie účasť v prieskume odmietajú.
Dnes nemám chuť robiť ďalší exit poll, hovorí v podcaste riaditeľ Focusu Martin Slosiarik. Prieskum pre Markízu najmä nadhodnotil výsledok Progresívneho Slovenska. Slosiarik podrobne vysvetľuje, ako k tomu prišlo, aká je metodika pri tomto type prieskumu a kde sú jeho riziká.
Ak by sa do parlamentu dostali Demokrati, Smer by nevytvoril vládu s Hlasom a SNS ani s pomocou Republiky. Ukazujú to dáta z posledného prieskumu Ipsosu. Väčšinu by nemali ani prozápadné strany. Uvažovať by sa muselo o menšinovej vláde PS, Hlasu, SaS a KDH s podporou Demokratov. Takýto scenár pripustil Jaroslav Naď.
Ak by voľby dopadli tak, ako dnešný prieskum Ipsosu, vláda Smeru, Hlasu a SNS by na väčšinu potrebovala Republiku. Situáciu by zmenilo, ak by z parlamentu vypadli SaS aj KDH. V takom prípade by tieto tri strany mali jednoduchú väčšinu a spolu s Republikou by mohli robiť aj ústavné zmeny.
Prieskum AKO na rozdiel od ostatných ukazuje zásadnejší pokles Smeru v posledných týždňoch pred voľbami. Trendom potvrdeným z viacerých prieskumov je posilňovanie OĽaNO.
Ak by voľby dopadli ako posledný prieskum AKO, Smeru by na väčšinu v parlamente nestačila ani trojica strán Hlas, SNS a Republika. Naopak, koalícia PS, Hlasu, SaS a KDH by mala tesnú väčšinu 77 hlasov. Zásadnú úlohu zohrá, či sa do parlamentu dostane Sme rodina.

V poslednom prieskume AKO Progresívne Slovensko tesne predbehlo Smer. OĽaNO sa posilňuje a mierne rastú aj Demokrati. V zóne ohrozenia je až sedem strán, ukazuje prieskum pre JOJ 24.
Boris Kollár sa už zrejme nedokáže zachrániť v parlamente, hovorí riaditeľ agentúry Ipsos Jakub Hankovský. „Môj osobný tip je, že Sme rodina je už mimo parlamentu a mimo neho aj zostane.“
Igorovi Matovičovi vychádza kampaň a dostal sa vyššie nad 7-percentnú hranicu. Strane SaS Richarda Sulíka zasa Matovičove útoky zatiaľ neublížili, ukazuje posledný prieskum Ipsosu.
Smer, Hlas a SNS by na vládnutie potrebovali ešte ďalšiu stranu, napríklad tichú podporu Republiky, ukazuje posledný prieskum Ipsosu. Prípadná vláda PS, Hlasu, SaS a KDH by podľa tohto prieskumu mala tesnú väčšinu 77 hlasov. Bez Hlasu by vládu zrejme nezložili.

Smer je stabilizovaný okolo 20 %, PS v posledných týždňoch rýchlo rastie a za tri dni môže ešte vyhrať, ukazujú trendy z posledného prieskumu Ipsosu. Vypadnutie z parlamentu hrozí Sme rodina, ktoré má už len štyri percentá.
Ak by voľby dopadli tak, ako nameral prieskum Focusu, koalícia Smeru, Hlasu a SNS by na väčšinu nedosiahla, spolu by mala 69 poslancov. Potrebovali by buď podporu Republiky, alebo KDH. Kresťanskí demokrati však vládu so Smerom odmietajú. PS by teoreticky vedelo zostaviť koalíciu s Hlasom, SaS a KDH, mali by tesnú väčšinu 77 poslancov.

Posledný Focus pred voľbami: Vedie naďalej Smer (18 %) pred PS (16,6 %) a Hlasom (13,7 %). Rastie trojkoalícia OĽaNO, KÚ a Za ľudí, má 8 %. V parlamente by boli Republika (7,7 %), KDH (6,5 %), SNS (6,4 %) a SaS (5,8 %). Sme rodina znovu kleslo, podobne ako Demokrati má podporu okolo štyroch percent.