Kauza Čistý deň

  • opozícia neodvolala ministra práce Richtera kvôli kauze Čistý deň, aj pre detský domov Tomanovej dcéry či jasličkový zákon
  • pri Čistom dni sú podané trestné oznámenia pre zneužívanie aj týranie zverenej osoby, štát mal manipulovať s kontrolnou správou
  • psychologička z Ústredia práce povedala, že v Čistom dni vládne strach, správu o zariadení ju vedenie prinútilo zmeniť
  • prezident poslal Richterovi otvorený list, aby situáciu riešil

Minúta po minúte

Ministerstvo práce vyhovelo protestu generálnej prokuratúry a zrušilo rozhodnutie o nezrušení akreditácie resocializačnému zariadeniu Čistý deň. Rozhodnutie ministerstva ešte nie je právoplatné. (tasr)

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal protest ministerstvu práce proti rozhodnutiu akreditačnej komisie, ktorá neodobrala akreditáciu zariadeniu Čistý deň. „My sme sa s týmto postupom nestotožnili,“ povedal Čižnár poslancom v sále s tým, že podrobnosti uviesť nemôže.

Resocialitačné zariadenie Čistý deň podalo trestné oznámenie na poslankyňu SaS Natáliu Blahovú. Tá vlani zverejnila blog o klientke zariadenia, ktorý spustil kauzu.

Ministerstvo práce by malo požiadať políciu o aktuálne informácie vo veci resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante. Odporučila to dnes jeho akreditačná komisia. Tá sa na svojich zasadnutiach priebežne informuje o centre. „Napríklad či nenastala situácia, ktorá by odôvodňovala odporúčanie na odobratie akreditácie,“ povedal hovorca ministerstva práce Michal Stuška. Podnet na takýto krok komisia podľa Stušku zatiaľ nemá. (tasr)

Minister práce Ján Richter počas hodiny otázok vyhlásil, že zatiaľ nie je skončené žiadne vyšetrovanie, ktoré sa týka kauzy Čistý deň. „Informoval som sa u pána prezidenta, záver je asi taký, že do tohto kalendárneho roka by mali byť poriešené všetky,“ povedal Richter. Minister povedal, že Čistým dňom sa bude zaoberať aj najbližšie zasadnutie Akreditačnej komisie.

Už viac ako 96141 z vás dostáva správy e-mailom