
Príroda
Minúta po Minúte
Vedcom sa po prvý raz podarilo izolovať a dekódovať molekuly RNA dávno vyhynutého tvora. Išlo o 130-ročný exemplár tasmánskeho tigra, čo je ľudový názov vakovlka tasmánskeho.
Demokrati kritizujú megaprojekt prístavu s novým bazénom Harbour Park Vlčie hrdlo v Bratislave, v dôsledku ktorého chcú vyrúbať 90 hektárov lužného lesa. Prístav zasahuje do plánovaného Národného parku Podunajsko.
Národný park Malá Fatra označil tvrdenia Miroslava Suju (Republika) o vyberaní vstupného za lož. Suja pre konšpiračný denník Hlavné správy povedal, že riaditeľ parku na stretnutí Odborového zväzu Drevo, lesy, voda predstavil svoju víziu, podľa ktorej by turisti mali zaplatiť 10 eur za hodinu za bežný vstup a 16 eur za hodinu za zber hríbov.

Zvýšením zachytávania uhlíka v lesoch či v pôde Slovensko nedokáže pohltiť všetky emisie, ktoré produkujeme, vysvetľuje Zelený newsfilter. Niektorí politici balamutia voličov, že svoje emisie si vieme „upratať“ aj bez toho, aby sme znižovali ich produkciu. Nie je to pravda.
Galapágy oznámili prvé prípady vtáčej chrípky. Ostrovy v Ekvádore sú domovom jedinečných druhov vtákov, ktoré inšpirovali evolučnú teóriu. Ľudia sa chorobou neinfikujú okrem zriedkavých prípadov.

Satelitné zábery Hamuliakova ukazujú, ako tam v posledných rokoch pribúdajú rodinné domy a bazény, hoci pod zemou je najväčší rezervoár pitnej vody na Slovensku. Vodári už pred ôsmimi rokmi požiadali o rozšírenie ochrannej zóny, no na definitívne schválenie stále čakajú.
Richard Sulík svojimi vyjadreniami o ľadovcoch a Grónsku spochybňuje závažnosť klimatickej krízy, píše Zelený newsfilter. Družice a teplomery pritom ukazujú, že situácia sa zhoršuje. Oteplenie o 1,5 stupňa Celzia dosiahneme podľa aktuálnych prepočtov o 11 rokov.
Niektoré medvede používajú nástroje a zo štúdií vyplýva, že sa dokážu rozpoznať v zrkadle, čo sú typické znaky vysokej inteligencie zvierat, hovorí autorka knihy Osem medveďov. Gloria Dickie rozpráva o tom, prečo sme medveďov považovali za svojich najbližších príbuzných alebo či sa budú biele a hnedé medvede častejšie miešať.
Ľuďom hrozí dezilúzia, ak sa domnievajú, že si vždy môžu robiť presne to, čo chcú, a príroda bude nasledovať ich kurz, hovorí Gloria Dickie, autorka knihy Osem medveďov. V rozhovore vysvetľuje, či je panda mŕtvou vetvou evolúcie, ako sa americké národné parky vyrovnali s narastajúcim počtom šeliem či ktoré druhy medveďov boli predlohou Paddingtona a medveďa Balú.
Vody máme čoraz menej, ale bazénov čoraz viac. Denník N sa pýtal politických strán, čo mienia urobiť s čoraz častejším nedostatok vody. Smer, ktorý presadil ochranu pitnej vody pred vývozom do zahraničia, otázky odignoroval. Zo strán, ktoré majú nad tri percentá, sa k pitnej vode vyjadrili PS, Hlas, SaS, KDH a Demokrati. Fašistické strany Denník N neoslovoval.
Sme rodina Borisa Kollára vyzýva vládu, aby na stredajšom rokovaní neschválila zonáciu Slovenského krasu, chráneného areálu Stolica a vyhlásenie rezervácie Devínska Kobyla. Na Facebooku varujú, že inak rozhodnutie vlády napadnú na Ústavnom súde.

NASA vybrala za snímku dňa fotografiu Venuše a kométy Nishimura, ktorá vznikla pri Prešove neďaleko obce Záhradné. Jej autorom je fotograf Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave.
Zamkovského chatu vo Vysokých Tatrách zbúrali a stavajú úplne novú. Ako k tomu došlo a kedy bude hotová, rozpráva chatárka Janka Kalinčíková v novej epizóde Hiking podcastu.

Cena diamantov, z ktorých sa vyrábajú snubné prstene, prudko klesá, píše Zelený newsfilter. Ľudia po pandémii utrácajú menej za luxus a radšej investujú do zážitkov. Čoraz viac zákazníkov nemá problém ani s kúpou laboratórne vyrobených diamantov, ktoré sú identické s prírodnými a ekologickejšie.
Lesoochranárske zoskupenie VLK spustilo zber podpisov pod hromadnú pripomienku za to, aby štátna ochrana prírody skontrolovala nový zoznam území európskeho významu, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovacom konaní. VLK hovorí o tlaku developerov na znižovanie ochrany, štátna ochrana prírody oponuje, že ide o bežné chyby, ktoré priebežne opravuje.

Sociálna antropologička Daša Bombjaková žila rok a pol s lovcami a zberačmi v Afrike. V rozhovore hovorí, že nepoznajú koncepciu viny, netolerujú chvastanie a za ideálny úsmev považujú zuby obrúsené do špicata. Vysvetľuje, či Pygmejovia – teda ľudia BaYaka – poznajú partnerstvá z lásky a čo vedia o našom svete.
Z ostravského letiska prepravili do Indie deväť tigrov a dva levy, ktoré žili na ranči pri Žiline, kde v máji lev usmrtil svojho majiteľa. V Indii budú žiť v prírodnej rezervácii. (tasr, novinky)
Až 10-tisíc mladých tučniakov cisárskych uhynulo v Antarktíde, keď sa pod nimi roztopil a rozlámal ľad, skôr než im narástlo vodoodolné perie. To im umožňuje plávať v oceáne. Podľa vedcov ide o predzvesť vývoja, ktorý nastane v budúcnosti v súvislosti so zmenou klímy.
Medzi Liptovskou Kokavou a Pribylinou medvedica ľahko zranila hubára. Muž so zraneným bruchom a pravou rukou odišiel sám a po príchode domov si privolal záchranku. Podľa štátnych ochranárov k došlo k stretnutiu mimo intravilánu obce, a to v lese mimo označených turistických trás.
Jedna zo sestier Kardashianových – Kourtney – propaguje ako ambasádorka udržateľnosti „fast-fashion“ značku Boohoo. Ide o ukážkový greenwashing, píše Zelený newsfilter. Pre prírodu a klímu je problém aj životný štýl celebrít.