
Progresívne Slovensko
- Kandidátna listina strany Progresívne Slovensko pre voľby 2023, číslo vo voľbách: 3
- Kontakty: webstránka, Facebook, Instagram, YouTube
- Transparentný účet kampane: SK21 1100 0000 0029 4214 7187
- História, kauzy
-
-
- 2016 – podnikatelia Ivan Štefunko a Michal Truban založili občianske združenie Progresívne Slovensko, jedným z investorov bol spolumajiteľ Esetu Anton Zajac, ktorý vlastní aj akcie Denníka N
- 2018 – Progresívne Slovensko sa stalo oficiálne politickou stranou, malo jedného poslanca NR SR — Martina Poliačika, ktorý doň vstúpil po odchode z SaS
- február 2019 – vznik koalície so stranou Miroslava Beblavého Spolu
- máj 2019 – koalícia PS-SPOLU vyhrala s 20 % hlasov voľby do európskeho parlamentu
- máj 2019 – vtedajšia podpredsedníčka strany Zuzana Čaputová vyhrala prezidentské voľby, po výhre sa vzdala členstva v strane
- 2020 – koalícia PS-SPOLU sa vo voľbách tesne nedostala do parlamentu
- 2021 – po kauze s nákupom ruskej vakcíny Sputnik V do Progresívneho Slovenska prestúpil Tomáš Valášek, poslanec NR SR, ktorý odišiel zo strany Za ľudí
- 2022 – za predsedu strany bol zvolený Michal Šimečka, súčasný podpredseda Európskeho parlamentu
-
- Predseda: Michal Šimečka
- Podpredsedovia: Lucia Plaváková, Tomáš Valášek, Martin Hojsík, Michal Truban, Irena Bihariová
- Odkazy na lokálne zastúpenia PS
Minúta po Minúte
Poslanec PS Marek Lackovič skončí ako starosta Hviezdoslavova. „Nechcem kumulovať dve ťažké a zodpovedné úlohy a funkcie,“ vyhlásil.
Keď už v PS nechcú senát, možno by pomohlo viac volebných obvodov, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Diskusia má zmysel už len preto, že jeden volebný obvod vyhovuje silným vodcom zo všetkých systémov najviac, dáva do úzadia možných regionálnych lídrov a zo strán robí často len bratislavskocentrické fankluby svojich nenahraditeľných predsedov.“
Pre mňa je nepochopiteľné, ako mohli tri vlády Smeru takým spôsobom zdevastovať naše budúce dôchodky, hovorí Štefan Kišš z PS. Vraví, že otvorenie II. piliera, zmena príspevkov a presun úspor z akciových do dlhopisových fondov znamenali zásadné zníženie budúcich dôchodkov.
Opozícii sa znovu nepodarilo otvoriť schôdzu parlamentného výboru k dvom percentám z dane. Neprezentovali sa koaliční poslanci. Opozičné strany chceli na rokovanie výboru pre ľudské práva zavolať ministrov práce a financií.
PS zdôvodnilo hlasovanie proti vysloveniu dôvery vláde Roberta Fica historickou skúsenosťou s jeho vládami, slabým programovým vyhlásením a samotnými krokmi novej vlády. „Škandalózne konanie ministra Šutaja Eštoka, útoky na nezávislé médiá a občiansku spoločnosť a tak ďalej. Táto vláda našu dôveru stratila ešte skôr, ako ju od koalície získala.“

V debate dominovalo PS, zaujal Hlina, pre Matovičov incident obmedzili médiá. Vybrali sme kľúčové momenty parlamentnej rozpravy k programovému vyhláseniu vlády. Parlament vyslovil dôveru Ficovej vláde 78 hlasmi poslancov.

Hoci sa rating krajiny nezhoršil, investori očakávajú zásadné ozdravenie rozpočtu, hovorí poslanec PS Štefan Kišš v podcaste eNkonomika. Najbližší dôležitý míľnik je podľa neho schválenie rozpočtu, aby sme sa vyhli rozpočtovému provizóriu.

Politici PS a SaS si pripomínajú 17. november na spoločnej spomienkovej akcii. Námestie SNP je zaplnené ľuďmi, ktorí počas príhovorov symbolicky štrngajú kľúčmi. Medzi rečníkov prišiel aj Ladislav Snopko, osobnosť Novembra ’89.
Hlavný odkaz Novembra 1989, zápas o slobodu a demokraciu, pokračuje, povedal líder PS Michal Šimečka. Strana podľa neho urobí všetko pre ochranu hodnôt Nežnej revolúcie. „Znepokojuje ma, čo sme si len za posledné týždne vypočuli od predstaviteľov štátnej moci,“ uviedol.
Ivan Štefunko (PS) vyčíta vláde, že vo vládnom programe nemyslí na budúcnosť. „Mnohí z vás o sebe hovoria, že sú národniari a vlastenci. Ale ako máte radi našu krajinu, keď nemyslíte na jej budúcnosť?“ pýtal sa v rozprave. „Bývalé vlády Smeru boli údržbárske. No mám pocit, že táto vláda, aspoň z textu programového vyhlásenia, je regresívna.“
Progresívne Slovensko bude hlasovať proti dôvere Ficovej vláde, vyhlásil predseda hnutia Michal Šimečka. „Vláda ponúka iba stagnáciu a žiadnu víziu budúcnosti, oklamala vlastných voličov a jediné, na čo má plán, je pomsta a beztrestnosť vlastných ľudí. Vládni poslanci si dokonca nedokážu ani obhájiť svoj program,“ povedal.
Vláda nemá odvahu postaviť sa v dezinformačnom a hoaxovom svete proti týmto neduhom, povedal Oskar Dvořák (PS) v rozprave k programovému vyhláseniu. Pre odklad a zmeny v reforme nemocníc podľa neho hrozí, že môže prepadnúť miliarda eur z plánu obnovy.
Štefan Kišš z PS označil programové vyhlásenie vlády za „štvrtú zlú slohovú prácu Roberta Fica“. Nemá podľa neho „skutočnú víziu“, ako zabezpečí vyššiu životnú úroveň, ktorú sľubuje. Jeho strana program nepodporí.
Igor Matovič v parlamente opäť kritizoval „progresívnych novinárov“, ktorých viní za nástup vlády Roberta Fica. Poslancov PS vyzval na spoluprácu, no Michalovi Šimečkovi zároveň vytkol, že sľuboval slušnejšiu opozičnú politiku.
Martin Dubéci (PS) kritizuje koaličných poslancov, že sa v rozprave nevyjadrujú k vládnemu programu. Okrem Roberta Fica a Petra Pellegriniho zatiaľ nikto z koalície nevystúpil.
Michal Šimečka (PS) označil programové vyhlásenie vlády za vágne a nekonkrétne. „Ak je taký plán tejto vlády, také bude aj jej vládnutie,“ povedal v rozprave. Ako podpredseda parlamentu mal na vystúpenie prednostné právo.
PS sa nepodarilo otvoriť rokovanie ľudskoprávneho výboru, na ktorom chcelo diskutovať o dvoch percentách daní. Minister práce Erik Tomáš plánuje do nich začleniť rodičovský dôchodok, čo kritizujú mimovládne organizácie.
Poslankyňa Progresívneho Slovenska Simona Petrík sa vzdá funkcie podpredsedníčky Bratislavskej župy, krajskou poslankyňou zostane. Podľa župana Juraja Drobu odíde z postu podpredsedu aj ďalší z poslancov PS Michal Sabo. (tasr)
Progresívne Slovensko a SaS zorganizujú v piatok na Námestí SNP v Bratislave spomienkové podujatie pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu. Podpredseda SaS Branislav Grohling zdôraznil, že ide v prvom rade o spomienku a nie protest proti súčasnej vláde.

Shooty: Snaha