
Progresívne Slovensko
Minúta po Minúte
Predstava, že celý výbor do nohy nepodporil Martina Klusa v dôsledku intervencie niekoho zo slovenskej politiky, je absurdná, vyhlásil Michal Šimečka, podpredseda europarlamentu a predseda PS. Klus obvinil 23 europoslancov, ktorí nepodporili jeho nomináciu za člena Európskeho dvora audítorov, že sa nechali zmanipulovať Richardom Sulíkom.
Michal Šimečka vyhlásil, že útoky Roberta Fica na Jaroslava Spišiaka ho len utvrdzujú o správnosti snahy o jeho spoluprácu s PS. „Keď sa Robert Fico obáva spravodlivosti, robíte niečo dobre,“ tvrdí.
Premiér Eduard Heger v Na telo povedal, že on Jaroslava Spišiaka na spoluprácu neoslovil, lebo “neprišiel na to čas a teraz už na to čas ani nepríde”. Bývalý policajný prezident rokuje o spolupráci s Progresívnym Slovenskom.
Z Progresívneho Slovenska sa stáva dospelá strana, komentuje Monika Tódová v Newsfiltri správu, že policajný exprezident Jaroslav Spišiak rokuje so stranou o spolupráci. „PS po posledných voľbách priznalo, že podcenilo protikorupčnú agendu. Táto chyba sa so Spišiakom nebude opakovať. Ak je niekto stelesnením boja proti zločinu na Slovensku, je to práve on.“

Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak rokuje o kandidatúre s Progresívnym Slovenskom. „Áno, diskutujem s predsedom PS Michalom Šimečkom, teší ma jeho záujem o moje skúsenosti v oblasti boja proti organizovanému zločinu, korupcii a so zabezpečovaním práva a poriadku,“ hovorí.

Voliči Hlasu netúžia po vláde s SaS a PS a, naopak, voliči SaS ani PS nechcú, aby ich strany vládli s Pellegriniho Hlasom. Podľa prieskumu Ipsosu pre Denník N si priaznivci Hlasu skôr želajú vládu so Smerom a Sme rodina.
Progresívne Slovensko uviedlo, že rozhodnutie odovzdať migy Ukrajine je v bezpečnostnom záujme Slovenska. „Migy konečne môžu splniť jednu poslednú, pre bezpečnosť Slovenska veľmi dôležitú úlohu. Ruské sily chceme udržať čo najďalej od našich hraníc a vyslaním stíhačiek neoslabujeme ani našu obranyschopnosť,“ povedal líder strany Michal Šimečka.
Progresívne Slovensko vyzýva premiéra Hegera, aby povedal, kedy „dozrie čas“ na registrované partnerstvá. Strana tak reaguje na premiérov rozhovor pre Refresher, v ktorom povedal, že „na registrované partnerstvá nedozrel čas“.
Ako by mohla nová strana Eduarda Hegera ešte rásť? Podľa modelu Ipsosu je jej široký potenciál asi 12 %. Ako druhú či tretiu voľbu stranu Demokrati uviedla pätina voličov PS, asi 15 % voličov SaS, ale najmä tretina voličov OĽaNO a asi 20 % priaznivcov KDH.

Smer už má väčší voličský potenciál ako Hlas, ukázal model Ipsosu. Fico môže ďalších voličov získavať z voličskej základne Hlasu, ako druhú či tretiu voľbu uvádza Smer až tretina sympatizantov Pellegriniho. Smer zvažuje aj polovica voličov Republiky.
Ak by voľby dopadli podľa prieskumu Ipsosu, väčšinu by mali Smer s Hlasom a Republikou alebo aj bez Republiky so Sme rodina. Teoreticky by bolo možné vytvoriť aj vládu Hlasu, SaS, PS a KDH, ktorú by v parlamente podporovalo 79 poslancov.

Voľby by vyhral Smer (16,2) tesne pred Hlasom (16), tretie je PS (11,1), ukázal volebný model Ipsosu pre Denník N. Hegerových Demokratov by volilo takmer päť percent voličov, rovnako ako OĽaNO, ktoré od januára stratilo tri percentuálne body.
Ak by mi niekto povedal, že sa v súboji o stranu Spolu stretnú bývalý premiér a aktuálny premiér, tak by som si myslel, že si asi robí žarty, vraví Miroslav Beblavý. On sám bol skôr za to, aby sa Spolu už pred rokom a pol zlúčilo s Progresívnym Slovenskom.
Predseda PS Michal Šimečka na otázku, či bude jeho strana spolupracovať so Sme rodina, povedal, že to nebude ich prvá voľba. Strany sú podľa neho odlišné, skritizoval napríklad spoluprácu Sme rodina s Marine Le Penovou.
Marián Leško pochybuje, že by voľby mohlo vyhrať Progresívne Slovensko. Súhlasí s Donaldom Tuskom, ktorý nedávno povedal, že väčšina sa nedá získať s menšinovými témami. „Na to, aby niekto vyhral voľby, musí prísť s niečím, čo osloví väčšiu a širšiu časť spoločnosti, a nie som si celkom istý, či si to PS uvedomuje,“ povedal Leško v diskusii Denníka N.
V PS zjavne pochopili to isté čo v Hlase – ak chcete uspieť, najlepšie je nevyčnievať, píše Filip Obradovič. „PS zostáva pre veľkú časť demokratov voľba číslo jeden. Nie preto, že by všetci ich voliči boli nadšení progresívci, že by boli fanúšikmi výkonu europoslanca Hojsíka na sociálnych sieťach, ale preto, že nič iné tu nie je.“
Predseda PS Michal Šimečka odmieta vyhrážky a vulgárne anonymy, ktorým čelia redaktorky a redaktori slovenských médií. „Takéto praktiky nemajú čo hľadať v liberálnej demokracii, špeciálne nie v krajine, ktorá si prešla traumou vraždy novinára,“ vyhlásil v súvislosti s anonymnými vyhrážkami smerom k redaktorke RTVS Marte Jančkárovej.
Europoslanec Martin Hojsík kritizuje prelomenie veta novely o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Strany Smer, OĽaNO, Sme rodina a Hlas označil za novú „protiprírodnú koalíciu“.
Poslanec PS Tomáš Valášek povedal, že plánuje podporiť júnový termín volieb. „Ak tu má ďalších osem mesiacov trvať bezvládie a legislatívna smršť, ktorú rozpútal Igor Matovič, doplatíme na to všetci,“ poznamenal. (tasr)
Progresívcom umiernenosť nateraz svedčí, píše Newsfilter. „Ich vedenie si racionálne vyhodnotilo, že sa mu viac vyplatí len prizerať sa, ako sa medzi sebou žerie opozícia a bývalá vládna koalícia. Je to celkom výkon na to, že so slovom progresívci sa tu šibrinkuje v rôznych absurdných kontextoch.“