
Progresívne Slovensko
- Kandidátna listina strany Progresívne Slovensko pre voľby 2023, číslo vo voľbách: 3
- Kontakty: webstránka, Facebook, Instagram, YouTube
- Transparentný účet kampane: SK21 1100 0000 0029 4214 7187
- História, kauzy
-
-
- 2016 – podnikatelia Ivan Štefunko a Michal Truban založili občianske združenie Progresívne Slovensko, jedným z investorov bol spolumajiteľ Esetu Anton Zajac, ktorý vlastní aj akcie Denníka N
- 2018 – Progresívne Slovensko sa stalo oficiálne politickou stranou, malo jedného poslanca NR SR — Martina Poliačika, ktorý doň vstúpil po odchode z SaS
- február 2019 – vznik koalície so stranou Miroslava Beblavého Spolu
- máj 2019 – koalícia PS-SPOLU vyhrala s 20 % hlasov voľby do európskeho parlamentu
- máj 2019 – vtedajšia podpredsedníčka strany Zuzana Čaputová vyhrala prezidentské voľby, po výhre sa vzdala členstva v strane
- 2020 – koalícia PS-SPOLU sa vo voľbách tesne nedostala do parlamentu
- 2021 – po kauze s nákupom ruskej vakcíny Sputnik V do Progresívneho Slovenska prestúpil Tomáš Valášek, poslanec NR SR, ktorý odišiel zo strany Za ľudí
- 2022 – za predsedu strany bol zvolený Michal Šimečka, súčasný podpredseda Európskeho parlamentu
-
- Predseda: Michal Šimečka
- Podpredsedovia: Lucia Plaváková, Tomáš Valášek, Martin Hojsík, Michal Truban, Irena Bihariová
- Odkazy na lokálne zastúpenia PS
Články
Minúta po Minúte
PS označilo návrh budúcoročného rozpočtu za „predbankrotový“. Predseda strany Michal Šimečka tvrdil, že vláda nasmerovala Slovensko na grécku cestu. Strana vyčíta vláde zvyšovanie odvodov a znižovanie príspevkov do druhého piliera.
PS plánuje podať podnet na Ústavný súd pre vdovské dôchodky bezdetných ľudí. Považuje za diskrimináciu, že vdovské poberajú dva roky a potom musia čakať do starobného dôchodku. Tento rok vznikla preto aj petícia.
Poslanec PS Jaroslav Spišiak reaguje na Ficovu tlačovku slovami, že na premiérovi bolo vidno zdesenie a strach z ľudí, ktorí vyšli do ulíc. Nijako inak sa podľa neho nedá vysvetliť narýchlo zvolané vystúpenie, pri ktorom Fico a Gašpar obhajovali rušenie špeciálnej prokuratúry.
PS, SaS a KDH usporiadajú v utorok o 18.00 protivládny protest v Bratislave aj Košiciach: v hlavnom meste pred úradom vlády, v Košiciach pred Štátnou vedeckou knižnicou. Prvý protest organizovala opozícia vo štvrtok, prišli naň tisíce ľudí.
Na protest v utorok 12. decembra budú opozičné strany PS, KDH a SaS pozývať aj iné strany či iniciatívy. Detaily, kto bude vystupovať, je podľa Šimečku (PS) na debatu na najbližšie hodiny a dni. Či pozvú aj Slovensko (predtým OĽaNO), jasne nepovedal.
Robert Fico sa podľa predsedu PS Michala Šimečku prerátal. „Robert Fico a táto vláda si asi mysleli, že to prejde veľmi rýchlo, že si to nikto veľmi nevšimne,“ povedal. PS, SaS a KDH ohlásili, že budú pokračovať v protestoch proti rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry a krokom, ktoré ohrozujú právny štát.
Igor Matovič (Slovensko, predtým OĽaNO) vyzval PS a SaS, aby nešikanovali jeho hnutie a stranu Demokrati pri protestoch proti koalícii a rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry. Všetky opozičné strany by sa mali podľa neho spojiť. Ponúkol PS a SaS, že ak je problém jeho osoba, tak bude stáť v úzadí a nebude vystupovať.
Progresívne Slovensko zvažuje podanie na Ústavný súd preto, že koalícia znemožňuje opozičným poslancom a poslankyniam, aby vykonávali svoj mandát. Reaguje tak na to, že im dnes neumožnili klásť otázky na ústavnoprávnom výbore a potom ani predniesť v pléne návrh na odloženie zmeny trestnej politiky.
PS, SaS a KDH oznámili ďalší protest pred úradom vlády v utorok o 18:00, na ten štvrtkový prišli tisíce ľudí. Protesty pripravujú aj v ďalších mestách. „Prizveme aj občianske iniciatívy a ďalších politických partnerov. Nedovolíme Robertovi Ficovi, aby uniesol právny štát na Slovensku!“ píšu v spoločnom vyhlásení Michal Šimečka, Milan Majerský a Richard Sulík.
Vládna koalícia porušuje práva poslancov a poslankýň, upozorňuje Progresívne Slovensko. Podľa Zuzany Števulovej (PS) sa to preukázalo počas piatkového rokovania, keď predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas) nedal hlasovať o ich procedurálnych návrhoch skôr, ako poslanci hlasovali o zaradení novely Trestného zákona či zmeny zákona o ochrane oznamovateľov na program schôdze.
Novela Trestného zákona je zrejme taká rozsiahla, že mätie aj časť koalície. Na ústavnoprávnom výbore sa totiž Ján Mažgút (Smer) pri diskusii o rušení špeciálnej prokuratúry opýtal, či sa rokuje stále o tejto novele, alebo už sú poslanci pri bode „rôzne“.
Takto rýchlo ešte Smer ľudí nenahneval, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Prešlo len šesť týždňov a jeden deň od vymenovania štvrtej Ficovej vlády, keď sa uskutočnili prvé protesty proti jej snahe zlikvidovať Úrad špeciálnej prokuratúry. Postup vládnej koalície je taký brutálny, bezohľadný a nebezpečný, že ak by opozícia zotrvala iba pri rečiach v parlamente, na plnej čiare by zlyhala.“

Pred úradom vlády sa začal spoločný protest SaS, PS a KDH proti rušeniu špeciálnej prokuratúry. Na bratislavskom Námestí slobody je medzi prítomnými okrem politikov aj bývalý policajný prezident Štefan Hamran.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová ďalej moderuje v konšpirátorskej internetovej Televízii Slovan a propaguje ju, mohla by prísť o ročný plat. Jej aktivitami sa bude dnes zaoberať parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Podanie upozorňujúce na to, že vystupovaním v televízii a jej propagovaním porušuje zákon, podali poslankyne PS Zora Jaurová a Zuzana Mesterová.
Opozičné strany PS, KDH a SaS na štvrtok o 18.00 h zvolali pred úrad vlády protest proti rušeniu špeciálnej prokuratúry. “Odmietame túto deštrukciu právneho štátu,“ vyhlásil predseda PS Michal Šimečka.
Progresívne Slovensko podá avizovanú ústavnú sťažnosť na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, oznámil predseda strany Michal Šimečka. „Budeme protestovať aj vo verejnom priestore. Spravíme všetko pre to, aby vládnej koalícii tento zámer neprešiel ľahko a voči týmto svojim krokom pocítila aj odpor verejnosti,” povedal Šimečka.
Progresívne Slovensko kritizuje vládu, že školstvo nie je jej prioritou. Reaguje tak na alarmujúce výsledky študentov v testovaní PISA. PS kritizuje, že vláda sa zamerala na personálne čistky v polícii a 13. dôchodky, ale školstvo nie je prioritou vládneho rozpočtu.
PS a KDH chcú ignorovať mimoriadnu schôdzu parlamentu o Expe Dubaj. Koaličné strany na nej plánujú žiadať exministra Richarda Sulíka, aby zaplatil státisíce eur. Sulík sa chystá na schôdzi vystúpiť, obvinenia už skôr z veľkej časti odmietol.
Progresívne Slovensko podá podnet na Ústavný súd, ak sa Ficova vláda pokúsi negatívne zasiahnuť do fungovania špeciálnej prokuratúry. Od ústavných sudcov budú žiadať posúdiť súlad akejkoľvek zmeny, či nenarúša ochranu právneho štátu garantovanú ústavou.
Politické strany dostanú za výsledky tohtoročných parlamentných volieb príspevok vyše 92 miliónov eur. Rozdelí si ho osem strán a jedna koalícia. Najviac peňazí získa Smer, a to 23,19 milióna eur.