
Projekt PersONA
Minúta po Minúte
Gymnastka Barbora Mokošová hovorí o škandále so zneužívaním gymnastiek v USA: „Toho doktora si pamätám, zvykli sme ho volať ‚cikací doktor‘. Keď sa nejaká Američanka pohla, že ide na toaletu, on išiel s ňou.“
Slovensko bude na OH v Tokiu reprezentovať aj naša najúspešnejšia gymnastka Barbora Mokošová. V rozhovore spomína na to, aký stres sprevádzal zisk bronzovej medaily na vlaňajších majstrovstvách Európy: „Vyskočila som a mala som úplné zatmenie, akoby som bola z inej planéty.“

Barbora Mokošová opisuje, prečo sú dievčatá v gymnastike náchylné na poruchy príjmu potravy. Gymnastka musí byť ľahká a vyzerať pekne v drese. „Keď človek vidí, ako kilá idú dole, začne to byť ako droga – tak len ešte trošku schudnem, ešte trošku, ešte trošku… Až sa zrazu prichytí, že má o desať kíl menej, odmieta jesť, je bez energie, nevládze a všetci sa oňho boja.“
Anna Symington Maar hovorí v rozhovore o svojom ťažkom boji s depresiou: „Bol to moment, keď som si uvedomila, že ohrozenie nevychádza zvonka, ale zvnútra. Vedela som, že skúšam všetko, čo by som mala robiť, ale nič nefunguje.“

Rasistické poznámky dnes oveľa viac prežívam a trvá mi dlhšie, kým to spracujem, hovorí Janette Motlová. „Myslím si, že čím je človek vyzretejší a vzdelanejší, tým je z toho nešťastnejší. Lebo si uvedomuje, že to celé naokolo nie je v jeho rukách, že nie je v jeho silách to zmeniť.“
Transplantačný program v ústave detských chorôb pokračoval aj počas pandémie, hovorí Júlia Horáková, primárka Transplantačnej jednotky kostnej drene. „Je nám jasné, že naši pacienti nemôžu čakať a musia byť liečení neodkladne, bez ohľadu na prebiehajúcu pandémiu.“
Rúška nepovažujem za tragédiu ani za obmedzovanie osobnej slobody, hovorí Júlia Horáková, primárka transplantačnej jednotky kostnej drene. „Vidím v nich v prvom rade ochranu pred možnou infekciou. Naši pacienti, ich rodinní príslušníci i celý náš personál sme nosili rúška aj pred pandémiou,“ vysvetľuje.