
Protesty učiteľov
Minúta po Minúte
Školskí odborári budú v utorok rokovať s premiérom Hegerom o vyšších platoch pre učiteľov. Trvajú na zvýšení platov od 1. júla o 10 % a následne o viac ako 10 % od 1. januára 2023. „V prípade nesplnenia požiadaviek je pripravený scenár štrajku na september,“ povedal šéf odborárov Pavel Ondek.
Platy zdravotníkom a učiteľom by sa mali zvyšovať aj podľa rokov praxe, povedala poslankyňa OĽaNO Monika Kavecká, ktorá je i predsedníčkou odborov zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Zvyšovanie platov podľa rokov praxe je podľa nej kľúčové.
Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) hodnotí situáciu v koalícii ako katastrofálnu. Napriek tomu verí, že vláda stihne zdvihnúť platy vo verejnej správe do septembra. „Začali rokovania o tom, aby sa zdvihli platy naprieč verejnou správou o 10 percent,“ povedal v Sobotných dialógoch na RTVS.
Podľa Richarda Sulíka sa musí vláde podariť 10-percentné zvýšenie platov učiteľov. „Neviem si predstaviť, že by minister financií ďalej naťahoval nervy učiteľov a pracovníkov v školstve a odmietal podpísať zvýšenie,“ tvrdí v ankete.
Sulík, Remišová, Šipoš či Pellegrini odpovedajú v ankete na to, či sa vláde podarí zvýšiť platy učiteľov a zabrániť štrajkom, ktoré môžu od septembra zatvoriť školy. Juraj Šeliga zo Za ľudí je presvedčený, že vláda sa nakoniec dohodne.
Igor Matovič naznačil, že protest učiteľov organizoval Smer a Hlas. Školskí odborári Matovičovi nedovolili prísť na ich protest, ale podľa neho tam Smer a Hlas mohli byť. „Takže asi vieme, kto organizoval ten štrajk a kto platil zvoz učiteľov,“ povedal minister financií v televízii Joj. Odborári to odmietajú a označujú za dehonestujúce.
Učitelia v Bratislave majú problém dôstojne žiť pre nízke platy. Matematikárke Eve Kúdelovej sa stávalo, že v druhej polovici mesiaca jej zostávalo desať eur na týždeň. Spoľahnúť sa mohla na lacné školské obedy a hľadala si výhovorky, prečo nemôže ísť s kamarátmi večer von. „Cítila som sa ako chudák,“ hovorí.
Organizátori oficiálne ukončili protest učiteľov po tom, čo tisícky učiteľov takmer polhodinu neprestajne skandovali pred parlamentom. Odborári odniesli svoje požiadavky predsedovi parlamentu a stretnú sa aj s poslancom Jozefom Pročkom, ktorý je členom školského výboru.
Premiér nepovedal jasne, či sa platy učiteľov môžu zvyšovať ešte tento rok. „Keby som neveril, že to je reálne, tak sa o to nesnažím,“ povedal. Situácia je však podľa neho veľmi ťažká. O platoch rokoval aj s ministrom financií a hospodárstva.
Minister školstva Branislav Gröhling potvrdil, že učitelia môžu očakávať trojpercentné zvyšovanie platov učiteľov, ktoré vzišlo z kolektívneho rokovania. Je už kryté a bude sa realizovať. Podľa neho bolo dnes zasadnutie vlády prerušené pre nariadenie vlády o zvyšovaní platov učiteľov. „Otvoril som túto tému s pánom Krajniakom, pretože nemôžeme rokovať o zvyšovaní platov učiteľov, ak to nemáme kryté.“
Vláda by mala rokovať aj vo štvrtok, potvrdila vicepremiérka Veronika Remišová. Dôvodom má byť príspevok na ubytovanie Ukrajincov v súvislosti s vojnou na Ukrajine. „Ministerstvo vnútra chce ešte dopracovať materiály.“

Tisícky protestujúcich učiteľov sa presúvajú pred parlament, kde prebieha parlamentná schôdza. Odborári sa chcú stretnúť s predsedom Národnej rady Borisom Kollárom.
Na proteste učiteľov vystúpil aj zástupca českomoravských školských odborov František Dobšík. Podľa neho sú nízke platy slovenských učiteľov hanbou. Naopak, platy českých učiteľov v základných a stredných školách sa pohybujú až okolo 1700 eur. „Veľa z nás je nahnevaných, keď počuje tieto cifry,” komentoval jeho slová organizátor protestu.

Organizátori protestu učiteľov čítajú programové vyhlásenie vlády, podľa ktorého je školstvo ich prioritou. „Smejete sa?“ pýtajú sa. Tvrdia, že trojpercentné zvýšenie platov ich nezachráni pred infláciou. Námestie SNP je plné učiteľov a skandujú: „Hanba!“
Naživo: Protest učiteľov. Učitelia protestujúci za vyššie platy zaplnili veľkú časť Námestia SNP v Bratislave. Organizátori očakávajú až 10-tisíc ľudí, učitelia do hlavného mesta prichádzali autobusmi z celého Slovenska.
Vládou prešlo 10-percentné zvýšenie platov učiteľov od januára 2020. Naposledy im upravili platy v septembri, keď vláda schválila navýšenie predovšetkým pre začínajúcich učiteľov.
Ministerka školstva Martina Lubyová povedala, že učiteľom sa historicky zvýšili platy a zvyšovanie bude pokračovať. Nebude vraj výnimkou, ak nástupný plat učiteľov bude viac ako 1000 eur v hrubom po ich dovzdelávaní.

V čiernom prišla na Deň učiteľov do školy aj Mária Rothensteinová, ktorá je učiteľkou už 21 rokov. Pridala sa k učiteľom na viac ako 1 100 školách, ktorí si vo štvrtok na obed minútou ticha uctili slovenské školstvo.

Na viac ako 1100 školách dnes prídu učitelia na vyučovanie v čiernom. Kritizujú tak vládu, že neplní sľuby, ktoré im dala. Podľa Iniciatívy slovenských učiteľov ide o najmasovejší protest od štrajkov v roku 2016.
Podľa SaS neprináša zákon o pedagogických zamestnancoch žiadané zmeny a neodráža potreby praxe. „Namiesto toho prináša množstvo nezmyselných zmien, ako napríklad povinné vzdelávanie pre triednych učiteľov, od ktorých teraz ministerka odstupuje,“ tvrdí Branislav Gröhling.