Denník N

Protesty učiteľov

Články

Minúta po Minúte

Platy zdravotníkom a učiteľom by sa mali zvyšovať aj podľa rokov praxe, povedala poslankyňa OĽaNO Monika Kavecká, ktorá je i predsedníčkou odborov zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Zvyšovanie platov podľa rokov praxe je podľa nej kľúčové.

Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) hodnotí situáciu v koalícii ako katastrofálnu. Napriek tomu verí, že vláda stihne zdvihnúť platy vo verejnej správe do septembra. „Začali rokovania o tom, aby sa zdvihli platy naprieč verejnou správou o 10 percent,“ povedal v Sobotných dialógoch na RTVS.

Organizátori oficiálne ukončili protest učiteľov po tom, čo tisícky učiteľov takmer polhodinu neprestajne skandovali pred parlamentom. Odborári odniesli svoje požiadavky predsedovi parlamentu a stretnú sa aj s poslancom Jozefom Pročkom, ktorý je členom školského výboru.

Premiér nepovedal jasne, či sa platy učiteľov môžu zvyšovať ešte tento rok. „Keby som neveril, že to je reálne, tak sa o to nesnažím,“ povedal. Situácia je však podľa neho veľmi ťažká. O platoch rokoval aj s ministrom financií a hospodárstva.

Na proteste učiteľov vystúpil aj zástupca českomoravských školských odborov František Dobšík. Podľa neho sú nízke platy slovenských učiteľov hanbou. Naopak, platy českých učiteľov v základných a stredných školách sa pohybujú až okolo 1700 eur. „Veľa z nás je nahnevaných, keď počuje tieto cifry,” komentoval jeho slová organizátor protestu.

Organizátori protestu učiteľov čítajú programové vyhlásenie vlády, podľa ktorého je školstvo ich prioritou. „Smejete sa?“ pýtajú sa. Tvrdia, že trojpercentné zvýšenie platov ich nezachráni pred infláciou. Námestie SNP je plné učiteľov a skandujú: „Hanba!“