Protesty učiteľov

Minúta po minúte

Každoročné zvýšenie platov učiteľov je prvým krokom k reforme školstva. Povedal to predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). (tasr)

16. novembra organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov Sprievod svetiel. „Cieľom akcie je zahasiť pasivitu v nás a zažať svetielko našej občianskej angažovanosti.“ V Bratislave sa začne sprievod o 17.11 na Námestí slobody a povedie na Rybné námestie. Sprievod bude aj v Martine o 17.11 od Mestskej scény cez Divadelné námestie v Martine.

Iniciatíva slovenských učiteľov ukončila stupňovaný štrajk, ktorý trval od 13. septembra. Zapojilo sa zhruba 2500 učiteľov. Teraz by podľa iniciatívy mali pokračovať odbory, ktoré by mali presadzovať vyššie zvýšenie platov. Ak sa im to nepodarí, nemali by podpísať kolektívnu zmluvu.

Maketa pre ministra financií, ktorú dnes odovzdali v podateľni. Foto – ISU

Iniciatíva slovenských učiteľov zrušila štrajk naplánovaný na 13. októbra. Na ten deň je totiž vyhlásený štátny smútok súvisiaci s pohrebom Michala Kováča. Stupňovaný štrajk bude pokračovať v stredu 19. októbra.

Minister školstva Peter Plavčan odmieta, aby sa platy učiteľov regionálne diferencovali. „Viem si skôr predstaviť, že by sme diferencovali platy na základe toho, či sú učitelia ochotní využívať nové metódy výučby, aká je kvalita vzdelávania, akí sú náchylní na sebe pracovať,“ povedal Plavčan v relácii Sobotné dialógy.

„Ja si viem predstaviť prakticky 6-percentné navýšenie (platov) každý rok a urobím všetko pre to, aby to bolo znovu o rok k prvému septembru a ďalšiemu,“ povedal minister školstva Peter Plavčan (SNS) v relácii Sobotné dialógy. Dokopy by sa podľa neho mohlo takto napočítať „niečo medzi 30 – 40 percentami“. Jednorazové navýšenie platov učiteľov o 25 percent Plavčan odmietol.

Iniciatíva slovenských učiteľov chce v štrajku pokračovať aj v októbri. „Štrajk stupňujeme v tom, že už štrajkujeme vždy 4 hodiny a skracujeme interval z 8 na 6 dní,“ tvrdí iniciatíva. Vyučovať tak nebudú vo štvrtok (13.10), v stredu (19.10) a utorok (25.10).

Iniciatíva slovenských učiteľov, ktorá organizuje stupňovaný štrajk, chce v piatok doobeda pochodovať na "Bazálnom pochode" od Domu odborov k Ministerstvu financií na Štefanovičovej ulici. "Príďte počas piatkového štrajku dať najavo, čo si myslíte o najnovšej ponuke: 0 percent v roku 2017!" píše iniciatíva. Reagujú tak na ministra financií Petra Kažimíra, ktorý cez víkend povedal, že učitelia majú zachovať "bazálny pokoj“. 

„Bol som jeden z vás,“ hovorí predseda parlamentu Andrej Danko na konferencii školských odborov. Aj on chodil štrajkovať v rokoch 2012 a 2013, keď učitelia žiadali vyššie platy. Vyzval, aby odborári nepodporovali „iniciatívy“, ktoré nemajú odborný background. Hovorí o Iniciatíve slovenských učiteľov, ktorá už niekoľko týždňov organizuje stupňový štrajk. „Súťažia o pozíciu odborov,“ hovorí Danko o iniciatíve.

Aj keby sa zdvojnásobili platy učiteľom, neznamenalo by to lepšiu výučbu, povedal v Sobotných dialógoch RTVS minister financií Peter Kažimír (Smer). „Je to o systéme aj o ľuďoch, ktorí sú vnútri.“ Treba sa podľa neho zamerať na učiteľov, ktorí prichádzajú učiť. „Ak páni z iniciatív presvedčia všetkých ostatných zamestnancov, aby nemali valorizácie, tak budú mať viac,“ povedal.

Do dnešného stupňovaného štrajku učiteľov sa zapojilo 2031 pedagógov, na niektorých školách sa neučilo tri vyučovacie hodiny. „Dnes znova nebolo odučených približne 6000 vyučovacích hodín a opäť sa zdá, že vláde a ministerstvu táto situácia vôbec neprekáža, čo je pre nás veľmi zarážajúce,“ uviedol Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov. (tasr)

Do štrajku sa od zajtra plánuje zapojiť zatiaľ 1678 učiteľov na 99 školách. V utorok by sa v školách nemalo učiť jednu hodinu. (isu)

V obci Cejkov starosta slovne napadol učiteľov za zapojenie sa do štrajku. Skolabovala učiteľka a žiaci zavolali políciu, informuje Iniciatíva košických učiteľov.

Konfederácia odborových zväzov nepodporí avizovaný štrajk učiteľov, ktorý organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov. K štrajku sa rozhodol nepripojiť ani Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy. (tasr)

Protest učiteľov sa končí.Som hlboko presvedčený, že iný ako ostrý a neobmedzený štrajk nám nepomôže,“ povedal Ľudovít Sebeledi z Nových školských odborov. Ľudia z námestia odchádzajú. Policajt odhaduje, že ich tu je tisíc.

„Odfoťte sa a pošlite selfie premiérovi na Facebook a napíšte mu ‚som učiteľ‘, aby o nás už nehovoril ako o dave. Nie sme dav, sme učitelia,“ hovorí Branislav Kočan na záver protestu.

„Máme vysvetliť žiakom, že vzdelanie sa cení, ale žiaci sa pritom pozerajú na učiteľa, ktorý je nedocenený,“ hovori Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov.

Už viac ako 126496 z vás dostáva správy e-mailom