
Protesty v Kazachstane
Minúta po Minúte
Kazašského exministra obrany odsúdili za zneužitie právomocí počas nepokojov z januára 2022. Murat Bektanov pôjde do väzenia na 12 rokov. Podľa vyšetrovateľov počas výnimočného stavu vydal nezákonné rozkazy a vojenské strategické objekty ponechal bez ochrany.
Rusko testovalo v Kazachstane novú strelu protiraketového systému. Test sa údajne uskutočnil na polygóne raketových vojsk síl strategického určenia Sary-Šagan v Kazachstane. Ministerstvo obrany tvrdí, že test bol úspešný, no bližšie informácie neposkytlo.
Kazašský prezident vyhlásil na 20. november predčasné prezidentské voľby. V nich bude Kasym-Žomart Tokajev najväčším favoritom. Ak by vyhral, vďaka zmene v ústave bude jeho druhé obdobie trvať sedem rokov namiesto piatich.
Kazachstan premenoval svoje hlavné mesto Nur-Sultan späť na Astanu. Metropola dostala názov Nur-Sultan v roku 2019 na počesť Nursultana Nazarbajeva, od ktorého sa súčasný prezident Kasym-Žomart Tokajev snaží dištancovať.
Voliči v Kazachstane v referende podporili zmeny ústavy navrhnuté prezidentom Tokajevom, ktoré majú posilniť úlohu parlamentu a decentralizovať moc. Súhlas s nimi vyjadrilo vyše 77 percent hlasujúcich, uviedla ústredná volebná komisia. Volebná účasť dosiahla 68 percent.
Kazašský prezident Tokajev navrhol ústavnú reformu, ktorá by zaviedla prezidentský systém. V parlamente navrhol aj zmenu volebného systému a opätovné zriadenie ústavného súdu.
Kazašský parlament sa už nebude musieť radiť s exprezidentom Nursultanom Nazarbajevom. Potreba koordinácie politiky štátu s ním bola zakotvená v zákone z roku 2010. Počas nedávnych protestov prišiel Nazarbajev aj o post šéfa bezpečnostnej rady. (novayagazeta.ru)
Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev sa stal predsedom vládnej strany Svetlo vlasti. Vo funkcii nahradil dlhoročného vládcu Kazachstanu Nursultana Nazarbajeva. Jeho odchod z politickej scény bol jednou z požiadaviek počas protestov, ktoré v krajine vypukli začiatkom januára. (reuters)
V Kazachstane v súvislosti s nepokojmi zadržiavajú 970 podozrivých. Viac než 460 z nich čelí obvineniam z terorizmu a masových výtržností. Europarlament tento týždeň prijal rezolúciu, v ktorej odsúdil kazašské úrady za to, že sa pri riešení krízy dopúšťali porušovania základných práv.
V Kazachstane objavili tajné pohrebiská účastníkov nedávnych nepokojov. Podľa polície sa telá pochovávali na utajených miestach, aby „sa sťažila identifikácia účastníkov nepokojov“. Bližšie podrobnosti však odmietla uviesť s tým, že prípad sa vyšetruje.
V Kazachstane zrušili výnimočný stav, Bajkonur sa však obáva teroristického útoku. Výnimočný stav vyhlásili v reakcii na nepokoje vyvolané začiatkom januára prudkým zvýšením cien plynu.
Kazachstan opustili posledné ruské jednotky, ktoré Moskva vyslala do tejto stredoázijskej krajiny v reakcii na krvavé nepokoje zo začiatku januára. Po skončení núdzového stavu v Kazachstane ohlásila opozícia nové demonštrácie. (tass)
Kazašský exprezident Nursultan Nazarbajev prehovoril k verejnosti prvýkrát od krvavých nepokojov zo začiatku januára. V posolstve k národu uviedol, že zostáva v Kazachstane. Súčasne poprel akékoľvek konflikty medzi vládnucou elitou. Sám seba označil za dôchodcu. (moscow times)
Vypínanie internetu poškodilo povesť Kazachstanu ako útočiska ťažby bitcoinov, tvrdia veľkí ťažiari kryptomeny. Časť z nich zvažuje odchod z tejto stredoázijskej krajiny, ktorá je globálne druhým najväčším centrom ťažby bitcoinov.
Pri nedávnych nepokojoch v Kazachstane zahynulo 225 ľudí vrátane 19 členov bezpečnostných síl. Oznámil to úrad generálneho prokurátora. Ruské a miestne médiá doteraz uvádzali, že o život prišlo 164 demonštrantov a 16 príslušníkov bezpečnostných síl. (reuters, čtk)
Do Ruska sa vrátilo prvých šesť lietadiel s vojakmi, ktoré Moskva vyslala do Kazachstanu. Pozval ich prezident Tokajev, ktorého režim čelil masovým protestom a nepokojom, ktoré nakoniec brutálne potlačil.
V kazašskom meste Alma-Ata zadržali ďalších vyše dvetisíc účastníkov demonštrácií a nepokojov. V meste stále platí mimoriadny stav a zákaz vychádzania. Celkovo v Kazachstane v súvislosti s nepokojmi zadržali 16-tisíc ľudí. (čtk)
Rusi už odchádzajú z Kazachstanu, prezident Tokajev obracia kabát. Odvolal šéfov tajných služieb aj vládu a vyhlásil vojnu oligarchom. Paradoxom je, že podľa kazašských expertov sa na skorumpovanom systéme, ktorý v januári vyhnal ľudí do ulíc, desaťročia podieľal aj on sám.
Jednotky Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti, ktoré boli vyslané do Kazachstanu, opustili Alma-Atu a podľa agentúry TASS sa vracajú na svoje základne. Podľa Interfaxu z krajiny odchádzajú aj bieloruskí vojaci.
Mladšia dcéra kazašského exprezidenta Nazarbajeva opustila vlasť a nachádza sa v Spojených arabských emirátoch. Novinári to rozpoznali z fotiek na sociálnych sieťach. Alija Nazarbajevová v reakcii na to všetky svoje účty zrušila alebo k nim zamedzila prístup. Miesto pobytu jej otca stále nie je známe.