Protikorupčný pochod

Fedor Gál

November žije!

Dnes sa ocitá Slovensko a celý svet na prahu rovnako veľkých zmien ako v roku 1989. Sme...

Minúta po minúte

Iniciatíva slovenských učiteľov podporuje študentov v protestných aktivitách a v protikorupčnom pochode, ktorý bude 5. júna. „Korupcia, klientelizmus a plytvanie verejnými prostriedkami je akútny a závažný problém, ktorý devalvuje morálku, na čo dopláca celá spoločnosť,“ napísali vo vyhlásení.

Organizátori Veľkého protikorupčného pochodu Dávid Straka a Karolína Farská napísali odpoveď policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi, ktorý ich pozval na stretnutie na policajné prezídium. „Keďže sa chceme vyhnúť pochybnostiam zo strany verejnosti o obsahu a účele nášho stretnutia s vami, boli by sme vďační, ak by sa uskutočnilo na pôde Gymnázia Jura Hronca na Novohradskej ulici v Bratislave, kde si našu diskusiu môžu pozrieť študenti, ktorí majú záujem dozvedieť sa viac o tom, ako polícia rieši korupciu na Slovensku.“

Bude ďalší protikorupčný pochod. Rozhodli sa tak stredoškoláci Dávid Straka a Karolína Farská po tom, čo Robert Fico do dvoch týždňov nesplnil žiadnu z požiadaviek Veľkého protikorupčného pochodu. Pri organizovaní druhého pochodu sa spoja aj s vysokoškolákmi.

Minister vnútra Robert Kaliňák sa na piatkovej tlačovej konferencii dvakrát nečakane odvolal na bývalého politika Františka Mikloška. "Ak mi bude František Mikloško dohovárať, rád si od neho nechám poradiť, pretože ho ako autoritu uznávam," povedal minister. Mikloško sa k tomu, či má Kaliňák odstúpiť z funkcie, nechce vyjadrovať. "Necítim sa byť kompetentný, sledujem to len cez nadpisy," povedal Mikloško s tým, že je už na dôchodku.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Médiá budú ešte chvíľu jalovo riešiť, či tam bolo 4-, 5- alebo 10-tisíc ľudí, a hoci mne sa zdá, že skutočný počet väčšina z nich veľmi podlieza, dôležitejšie než presné číslo je, že to bol veľký a pritom rozumný protest. Nezazneli utopické ani antisystémové požiadavky ako pri Gorile, naopak, protest správne identifikoval problém a jeho mladučkí organizátori navrhli čisté riešenie – odstúpenie troch ľudí, ktorí by proti korupcii mali konať, no nekonajú, píše v komentári Štefan Hríb. (.týždeň)

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Už viac ako 88714 z vás dostáva správy e-mailom