Protikorupčný pochod

  • 5. júna boli protikorupčné pochody v Bratislave, Košiciach a Prahe, 12. júna v Prešove a Žiline
  • študenti žiadajú odchod Kaliňáka, Gašpara a Kováčika, a vyšetrenie káuz Bašternák a Gorila
  • svoje požiadavky spísali aj do petície, potrebujú 100-tisíc podpisov
  • v lete nebudú v Bratislave ďalšie pochody

Minúta po minúte

Protikorupčný pochod sa okrem Bratislavy uskutoční 25. septembra aj v Prahe. Tamojší Slováci zorganizujú verejné zhromaždenie pred budovou veľvyslanectva. (tasr)

Prezident žiada predstaviteľov vlády a vládnej väčšiny v parlamente, „aby nebagatelizovali snahu mladých slušných ľudí protestujúcich proti korupcii“. Naopak, chváli zrušenie Mečiarových amnestií.

Učiteľka Michaela Mikulová z Iniciatívy košických učiteľov na pochode v Prešove hovorí, že ľudia, ktorí bojujú za spravodlivosť, sú urážaní a s výsmechom vyhadzovaní zo zamestnania.Štát sa zbavil zodpovednosti za školy, ktoré prešli pod samosprávy. Učitelia sú odkázaní sami na seba a hazardujú so svojou budúcnosťou, ak poukážu na problémy.“ O školách podľa nej rozhodujú zriaďovatelia bez pedagogického vzdelania.

„Jeden týždeň premiér povzbudí ľudí k nahlasovaniu korupcie, prejdú
tri dni a namiesto toho aby sa niečo udialo, začne sa stíhať ten, kto
korupciu nahlásil,“
hovorí v Prešove organizátor minulotýždňového
košického pochodu Filip Stripaj. Prokuratúra koncom mája podala
obžalobu na Filipa Rybaniča, ktorý si pozrel účet Roberta Kaliňáka a
priniesol dôkaz o jeho obchodovaní s Bašternákom.

„Mám obavu, že keď teraz odmietam korupciu, našou ďalšou alternatívou budú len fašisti, ktorí už teraz sa nám vyhrážajú smrťou a sú tiež korumpovaní,“ hovorí na pochode v Prešove Viktor Pončák z Iniciatívy košických učiteľov. Ľudia by podľa neho mali bojovať proti korupcii v každodenných aktivitách, na pracoviskách či v školách.

„Ako policajt môže chytať vagabundov, keď jeho najvyšší nariadený je Kaliňák a Gašpar?“ pýta sa v Prešove bývalý policajt a držiteľ ocenenia Biela vrana Jozef Zaťko. Za upozornenie na kšeftovanie s benzínom na Úrade pre ochranu ústavných činiteľov bol disciplinárne stíhaný a v práci šikanovaný. Zaťko hovorí, že rodinné prepojenie Gašpara na oligarchov Smeru je urážkou všetkých policajtov.

Na proteste v Prešove vystúpila organizátorka pochodu v Bratislave Karolína Farská. „Chcela by som vás vyzvať, aby ste v každej veci videli nádej, že sa to dá zlepšiť, a nikdy sa nedostali do situácie, že sa nebudete snažiť.“ Študentka Anna Čujová apeluje na lekárov. ktorí by podľa nej nemali korupciu podporovať.

 

Organizátori pochodu v Prešove predbežne počítajú účastníkov na tisíce, presnejšie odhady ešte nemajú. Dav sa zhromaždil pod pódiom, kde vystúpia najmä študenti. O minulotýždňovom pochode v Košiciach povedal Peter Žiga zo Smeru, že na ňom bolo 1500 ľudí, hoci sa vyzbieralo 4900 podpisov. „Ja by som to na ich mieste tiež bagatelizoval,“ odkázal mu jeden z organizátorov Róbert Martin Hudec.

Foto N – Matej Dugovič

Účastníci protikorupčného pochodu v Prešove sa presúvajú po pešej zóne v centre mesta.

Foto N – Matej Dugovič

Protikorupčný pochod v Prešove sa pomaly presúva centrom mesta, tisícovému davu sa prizerajú ďalšie stovky ľudí v uliciach. V dave sú najmä študenti, mladí ľudia, pochod prišli podporiť starší aj rodiny s deťmi. „Nechceme tu korupciu, skutok sa stal. Hlavy hore, Kali dole,“ skandujú študenti.

„Nie je nám to jedno, pridajte sa k nám, Kaliňák, Gašpar, odstúp,“ skandujú na prešovskom protikorupčnom pochode ľudia, na pódiu vystúpia najmä študenti. Pochod prišli podporiť aj organizátori minulotýždňových protestov v Bratislave a Košiciach. Študenti zbierajú podpisy pod petíciu za odvolanie ministra vnútra Kaliňáka a špeciálneho prokurátora Kováčika.

Pochod v Prešove. Foto N – Matej Dugovič

Študenti v Žiline si dnes chystali transparenty na zajtrajší protikorupčný pochod. Bude o 17:00 v Žiline, aj v Prešove.

Foto: Jaroslav Hupka

V lete v Bratislave nebude žiadny protikorupčný pochod, organizátori sa chcú sústrediť na zbieranie podpisov pod petíciu, ktorú následne predložia do parlamentu. Najbližšie pochody budú v pondelok o 17.00 v Žiline a Prešove.

Už viac ako 100157 z vás dostáva správy e-mailom