Denník N

Protiteroristické zákony

Články

Minúta po Minúte

Ministerstvo obrany už vyčlenilo 800 vojakov, ktorí v prípade potreby budú hliadkovať s políciou. Prešli už aj školením. Vyčlenenie vojakov do spoločných hliadok bolo jedným z krokov v rámci protiteroristických opatrení. (tasr)

Predseda Národnej rady Peter Pellegrini otvoril 60. schôdzu parlamentu, ktorú zvolal mimoriadne z dôvodu, že prezident Kiska vrátil poslancom protiteroristické zákony. Hlava štátu tvrdí, že novela Trestného zákona a ďalších právnych predpisov ako celok porušuje princíp primeranosti. (tasr)

Dnes sa koná mimoriadna schôdza parlamentu k balíku protiteroristických opatrení. Smer chce prelomiť veto prezidenta Kisku. Podľa neho totiž vláda nepreukázala, že bezpečnostná situácia na Slovensku je taká, aby bol dôvod schváliť rozsiahly balík noviel 16 zákonov v skrátenom legislatívnom konaní. Ani to, že existujúce zákony sú na riešenie prípadných hrozieb nedostatočné.

Policajný šéf Tibor Gašpar by chcel v rámci schváleného navýšenia počtu policajtov o 2500 ľudí posilniť aj odbor boja proti terorizmu. Krok vlády privítal, aj keď sa domnieva, že súčasné stavy polície sú primerané. (tasr)

Premiér Fico avizoval, že poslanci na pondelkovej schôdzi parlamentu prelomia veto prezidenta k protiteroristickému balíčku. „Nerozumiem rozhodnutiu prezidenta vrátiť protiteroristický balíček naspäť do parlamentu. Opäť bude musieť parlament rozhodovať a je zlé, že nejakí ľudskoprávni svätuškári, ktorí ani netušia, čo to je pragmatická reálna politika, určujú tempo legislatívneho procesu na Slovensku,“ povedal Fico.

Parlament dnes napriek očakávaniam nerozhodol o vládnom protiteroristickom balíku zákonov. Opozičný poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO-Nova) využil obštrukciu a o balíku ako celku sa tak bude hlasovať zajtra po 11:00. (tasr)

Predseda Národnej rady Pellegrini odmieta, že protiteroristický balík siaha na slobody občanov. Ocenil, že zmeny podporilo niekoľko poslancov opozície, najmä z Mosta. Podľa Pellegriniho uprednostnili záujmy Slovenska pred svojimi vlastnými. (tasr)

Smer spolu s opozíciou odhlasoval zmenu ústavy, za hlasovalo 95 poslancov. Mostu-Híd prešiel pozmeňujúci návrh, ktorý z novely vypustil predĺženie zadržiavacej lehoty pri sudcoch. Poslanci tak odhlasovali iba väčšie právomoci pre policajtov, ktorí môžu podozrivých z terorizmu zadržiavať až štyri dni.

Predseda Mosta Bugár vyvracia, že by hlasovanie so Smerom za zmenu ústavy znamenalo aj povolebnú spoluprácu.Naše predstavy sú absolútne iné. Je to jednoznačné nie povolebnej spolupráci.“ Rozdiely sú podľa neho napríklad pri podpore zamestnanosti, dôchodcov či podnikateľov.

Most podporí zmenu ústavy iba vtedy, ak sa predĺži len lehota zadržania políciou zo 48 na 96 hodín. Vyhlásili to tesne pred hlasovaním o protiteroristických zákonoch, ktoré má byť o jedenástej hodine. Ostatné zákony Most nepodporí, šéf strany Bugár im vyčíta priveľký zásah do slobody.