
Protiteroristické zákony
Minúta po Minúte
Ministerstvo obrany už vyčlenilo 800 vojakov, ktorí v prípade potreby budú hliadkovať s políciou. Prešli už aj školením. Vyčlenenie vojakov do spoločných hliadok bolo jedným z krokov v rámci protiteroristických opatrení. (tasr)
Prezident Andrej Kiska nepodpíše antiteroristický zákon ani po jeho opätovnom schválení v parlamente. Novelu Trestného zákona prezident vrátil s pripomienkami, poslanci Smeru mu však nevyhoveli a právne normy v pondelok schválili v pôvodnom znení. Balík tak vstúpi do účinnosti bez podpisu prezidenta. (tasr)
Smer prelomil Kiskovo veto a schválil protiteroristický balíček zákonov, ktoré pridávajú právomoci policajtom a tajným službám. Opozícia v tom vidí policajný štát.
Ako poznajú poslanci Smeru protiteroristický balíček? Odpovedajú Čaplovič, Martvoň, Brixi, Baška a ďalší.
Predseda Národnej rady Peter Pellegrini otvoril 60. schôdzu parlamentu, ktorú zvolal mimoriadne z dôvodu, že prezident Kiska vrátil poslancom protiteroristické zákony. Hlava štátu tvrdí, že novela Trestného zákona a ďalších právnych predpisov ako celok porušuje princíp primeranosti. (tasr)
„Policajtov máme mimoriadne veľa. Ak po marcových voľbách bude SaS súčasťou reformnej vlády, rozhodnutie o zvyšovaní počtu policajtov prehodnotíme a investujeme peniaze do niečoho prospešnejšieho,“ povedal Ľubomír Galko. SaS oceňuje, že Kiska protiteroristické zákony vetoval.
Dnes sa koná mimoriadna schôdza parlamentu k balíku protiteroristických opatrení. Smer chce prelomiť veto prezidenta Kisku. Podľa neho totiž vláda „nepreukázala, že bezpečnostná situácia na Slovensku je taká, aby bol dôvod schváliť rozsiahly balík noviel 16 zákonov v skrátenom legislatívnom konaní. Ani to, že existujúce zákony sú na riešenie prípadných hrozieb nedostatočné.“
Policajný šéf Tibor Gašpar by chcel v rámci schváleného navýšenia počtu policajtov o 2500 ľudí posilniť aj odbor boja proti terorizmu. Krok vlády privítal, aj keď sa domnieva, že súčasné stavy polície sú primerané. (tasr)
Premiér Fico avizoval, že poslanci na pondelkovej schôdzi parlamentu prelomia veto prezidenta k protiteroristickému balíčku. „Nerozumiem rozhodnutiu prezidenta vrátiť protiteroristický balíček naspäť do parlamentu. Opäť bude musieť parlament rozhodovať a je zlé, že nejakí ľudskoprávni svätuškári, ktorí ani netušia, čo to je pragmatická reálna politika, určujú tempo legislatívneho procesu na Slovensku,“ povedal Fico.

Na posilnenie polície a armády dáme viac ako štvrť miliardy eur. Vláda dnes schválila zvýšenie počtu policajtov o 2500, ako aj ich vyzbrojenie a vystrojenie. Dôvodom podľa ministerstva vnútra je, že ich terajšie kapacity sú nedostatočné. Opatrenie dopĺňa zmeny v protiteroristickej legislatíve schválené 27. novembra.
Stovka osobností vyzvala prezidenta Kisku, aby vetoval protiteroristický balíček. Žiadajú ho, aby hromadnú novelu Trestného zákona, Trestného poriadku a ďalších zákonov vrátil do parlamentu s odporúčaním, aby ich pri opätovnom prerokovávaní neschválila ako celok. (tasr)
Národná rada schválila antiteroristický balíček, policajti aj tajní budú silnejší, za bolo 78 poslancov. Ide o reakciu na útoky v Paríži.
Parlament dnes napriek očakávaniam nerozhodol o vládnom protiteroristickom balíku zákonov. Opozičný poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO-Nova) využil obštrukciu a o balíku ako celku sa tak bude hlasovať zajtra po 11:00. (tasr)
Prečo Most ubližuje sebe, aby pomohol Ficovi? Najnovšia zmena ústavy nie je tragédia, no postoj Mosta je aj tak ťažko pochopiteľný, píše Roman Pataj.
Video – Ďalšie opozičné strany vyčítajú Mostu, že hlasoval so Smerom za zmenu ústavy. „Hlasovaním a vyjednávaním sa Most-Híd snaží vytvoriť predpolie, aby po voľbách potenciálne išiel so Smerom,“ povedal šéf Novy Daniel Lipšic.
Predseda Národnej rady Pellegrini odmieta, že protiteroristický balík siaha na slobody občanov. Ocenil, že zmeny podporilo niekoľko poslancov opozície, najmä z Mosta. Podľa Pellegriniho uprednostnili záujmy Slovenska pred svojimi vlastnými. (tasr)
Toto neznamená, že so Smerom budeme spolupracovať aj po voľbách, ohlasuje predseda Mosta Béla Bugár. Jeho strana len tri mesiace pred voľbami odhlasovala zmenu ústavy a dala tak strane premiéra Fica v kampani možnosť vyhlasovať, že chráni Slovensko aj zmenou základného zákona štátu.
Smer spolu s opozíciou odhlasoval zmenu ústavy, za hlasovalo 95 poslancov. Mostu-Híd prešiel pozmeňujúci návrh, ktorý z novely vypustil predĺženie zadržiavacej lehoty pri sudcoch. Poslanci tak odhlasovali iba väčšie právomoci pre policajtov, ktorí môžu podozrivých z terorizmu zadržiavať až štyri dni.
Predseda Mosta Bugár vyvracia, že by hlasovanie so Smerom za zmenu ústavy znamenalo aj povolebnú spoluprácu. „Naše predstavy sú absolútne iné. Je to jednoznačné nie povolebnej spolupráci.“ Rozdiely sú podľa neho napríklad pri podpore zamestnanosti, dôchodcov či podnikateľov.
Most podporí zmenu ústavy iba vtedy, ak sa predĺži len lehota zadržania políciou zo 48 na 96 hodín. Vyhlásili to tesne pred hlasovaním o protiteroristických zákonoch, ktoré má byť o jedenástej hodine. Ostatné zákony Most nepodporí, šéf strany Bugár im vyčíta priveľký zásah do slobody.