
Radíme športovcom
Minúta po Minúte
Kĺb nie je ako pneumatika z auta, ktorá sa pohybom opotrebuje, hovorí vedec, ktorého výskum ukázal, že rekreačný maratónsky beh nie je pre kolenný a bedrový kĺb rizikový. Problémom je skôr nadváha či vyšší vek. Rizikovou skupinou sú však elitní vytrvalci.
Energetický príjem Erlinga Haalanda je extrémne vysoký aj na pomery profesionálneho futbalistu, vraví výživový expert Ján Stuparič. „Jedným z faktorov môže byť, že jeho tréning je ešte o čosi náročnejší ako u ostatných spoluhráčov,” hovorí.
Konzumácia vnútorností je veľkou témou, ale nie sú pre každého. „Konzumácia na dennej báze by mohla byť riziková u jedincov s vyššou hladinu cholesterolu a u tých s chorobou dna. Vnútornosti majú relatívne vysoké množstvo cholesterolu a purínov,” hovorí výživový expert Ján Stuparič.
Väčšina žien zvláda aj úplné kľuky a vôbec nemusí robiť polovičné, ukázal výskum. Ženám sa pritom často odporúčajú takzvané ženské kľuky. „Kľuky sú jedným z mála cvikov, ktorý má odlišnú rodovú podobu. Radi by sme to zmenili,“ vraví výskumníčka Melanie Adamsová.
Čpavok v boxe zakázali, Libor Hudáček aj iní hokejisti ho vdychujú. Môže maskovať otras mozgu, upozorňuje farmaceut Kristián Slíž a varuje, že ešte viac ako profesionáli sú v ohrození mladí ľudia či amatérski športovci. Odborník pripúšťa, že látka vplýva na výkon, no len krátkodobo a nepriamo.
Mentálna únava ničí aj športový výkon a tréning hneď po práci preto nemusí byť optimálny. Ukázala to nová štúdia, jej autori upozorňujú, že duševnú námahu stále podceňujeme. Jednoduchou pomôckou je 30-minútová pauza, k pokročilej forme prevencie patrí špeciálna diéta.
Sila stisku predpovedala riziko predčasného úmrtia lepšie než krvný tlak, ukázal výskum. Nejde však len o úchop – prejaví sa všade. „Ak začnem pociťovať diskomfort pri činnostiach v bežnom živote, viem, že je so mnou asi zle,“ varuje kondičný a silový špecialista Tomáš Mihalík.
Zmerajte si silu stisku – možno zistíte, ako rýchlo starnete, ukazujú výskumy. Čím slabšia bola u niekoho sila úchopu, tým vyšší bol jeho biologický vek. „Neprekvapuje ma to, sila sa dlhodobo ukazuje ako prediktor úmrtnosti,“ hovorí kondičný a silový špecialista Tomáš Mihalík.
Veronika Vnenčáková ako fyzioterapeutka spolupracuje s Jánom Volkom, niekoľko mesiacov bola aj pri Petre Vlhovej. Hovorí, že ich tréning sa najviac podobá v posilňovni. „Práca na svahu pri mínus dvadsiatich stupňoch? Veľmi ma to bavilo, ale bolo to náročné,“ spomína.
Nevidím pokrok, čo robím zle? Hmotnosť o našom zdraví nepovie všetko a môže zatieniť progres v tréningu. „Kondícia je z pohľadu zdravia, ale aj celkového rizika chorobnosti a úmrtnosti dôležitejšia ako naša hmotnosť,“ píše The New York Times.
Ak chceme schudnúť a vyhnúť sa zdravotnému riziku, je dôležité vedieť, v akej intenzite treba trénovať. „Pre slabo trénovaných môže byť pulz 150 vysoká intenzita,“ vysvetľuje športový vedec Milan Sedliak. Tí vedia maximalizovať využitie tukov len pri pulze 120 až 130.
Trápi vás migréna? Hýbte sa. Pri migréne sa mnoho pacientov sťažuje na stuhnutú šiju a zhoršenie bolestí pri rotácii hlavy. „Zablokovaná a stuhnutá krčná chrbtica môže byť príčinou bolestí hlavy a ojedinele môže migrenózny záchvat aj vyprovokovať,“ vysvetľuje neurológ František Jurčaga.
Fyzická aktivita výrazne zhoršuje bolesť hlavy pri ataku migrény, upozorňuje neurológ František Jurčaga. Napriek tomu je v období medzi atakmi cvičenie prospešné a žiaduce, najmä ako spôsob odbúrania stresu. Ten je známy ako jeden z hlavných spúšťačov záchvatu.
Cyklistka vysadila kofeín, aby jej potom lepšie „zapísal” a je presvedčená, že to pomohlo. Vedci však hovoria, že mohlo ísť len o placebo a pôst pred súťažou zrejme nie je potrebný. Dôležitejšie je správne dávkovanie, lepšia ako káva je kofeínová žuvačka. V práci aj pri športe kofeín zvyšuje výkon až o päť percent.
Dieťa sa najlepšie naučí lyžovať, keď jazdíte pred ním, z pohľadu jeho bezpečnosti to však nie je ideálne, upozorňuje lyžiarsky inštruktor Martin Belás. V rozhovore radí, ako pri lyžovaní bezpečne zastaviť, kedy je svah pre dieťa strmý a aký typ snehu mu robí problém. Tiež hovorí, ako vybrať lyže, viazanie či okuliare.
Drahé supertopánky nezrýchlia všetkých, niektorých bežcov dokonca spomaľujú, ukázal nový výskum. Obuv s karbónovou podrážkou síce zásadne zmenila vrcholový beh, pri pomalšom tempe však nie je taká efektívna. Odborníci preto rekreačným bežcom radia, akým chybám sa pri kúpe a používaní obuvi vyhnúť a kedy sa oplatí radšej ušetriť.
Nespite ako Barack Obama a nepracujte ako Elon Musk – posilníte svoje zdravie. Od slávnych ľudí preberáme vzorce správania, ktoré si spájame s dosahovaním cieľov. Spánok však nie je znakom slabosti a lenivosti. Veda to potvrdzuje: muži, ktorí spia denne päť hodín, majú menšie semenníky ako tí, ktorí spia aspoň sedem.
Vekom sa náš spánok zhoršuje, potvrdzujú výskumy. „Trvá dlhšie, kým zaspíme, častejšie sa v noci prebúdzame a viac času trávime zdriemnutím si počas dňa,“ vraví odborník Abhinav Singh. Telo preto potrebuje viac disciplíny, aby ste si v noci dobre oddýchli.
S nedostatkom vitamínom D zápasíme každú zimu, u športovcov je problém ešte vypuklejší. Údaje z britskej biobanky ukázali úzke prepojenie medzi deficitom D-čka a rizikom úmrtia, japonská štúdia zameraná na športovcov zase odhalila, že silové športy sú rizikovejšie ako vytrvalostné. Riešením je správna suplementácia.
Nealkoholické pivo je podľa viacerých výskumov po tréningu vhodnejšie než športové nápoje. Nealkoholické pivo je bohaté na polyfenoly, ktoré môžu upokojiť zápaly bez škodlivých vplyvov alkoholu. Užitočné sa zdá byť aj pri hydratácii.