
Radíme športovcom
Minúta po Minúte
Experti odpovedali na otázku či je pre zdravie lepší beh alebo chôdza. Ak ide o dlhovekosť, jasným víťazom sa stal beh, ktorý bol podľa štúdií trikrát efektívnejší. Napriek tomu je chôdza pre niektorých ľudí vhodnejšia, kľúčová je aj pravidelnosť.
Lekári mi zistili arytmiu. Všimol som si cez mikinu, ako mi hrozne búši srdce, hovorí o svojej skúsenosti so steroidmi Lukáš Roubík. „Búšila mi aj krčná tepna, mal som rozšírené zreničky a veľmi rýchlo som rozprával. Ďalej som si všimol, že nie som schopný rozdýchať svoj bežný tréning,” vysvetľuje.
Písal mi 20-ročný mladík, že po steroidoch nemal pol roka erekciu, rozpráva výživový špecialista Lukáš Roubík, ktorý v minulosti užíval steroidy. „Existuje veľa kulturistov, ktorí majú vymakanú postavu ako Arnold Schwarzenegger, ale nemajú erekciu a sú neplodní. Ženy zas majú problém otehotnieť.”
Švédska atlétka Emilia Brangefältová patrila k veľkým talentom, po zdravotných problémoch zomrela samovraždou. „Moje telo sa vyplo, je ťažké žiť bez behu. Dva 48- a 45-kilometrové preteky za necelý mesiac boli na 21-ročné dievča zrejme príliš,“ napísala. Odborník upozorňuje rodičov a trénerov, že sú v živote dôležitejšie veci ako športové úspechy.

Steroidy som začal užívať v osemnástich, presvedčil ma farmaceut z lekárne, hovorí Lukáš Roubík, ktorému zistili srdcovú arytmiu. „Povedal mi, že sú to veci priamo z lekárne. Bagatelizoval negatívne účinky a vravel, že tiež sype od osemnástich,” vysvetľuje.
Veľa žien možno ani nevie, ako by sa mali cítiť v správnej športovej podprsenke, hovorí trénerka Romana Kiapešová. „Dobrá podprsenka nerobí odtlačky. Dámy si často kupujú malé podprsenky, ktoré môžu zhoršiť ich športový výkon,“ vysvetľuje.
Vedci opísali, kedy pri tréningu necítime hlad; výživový špecialista Martin Čupka radí rekreačným športovcom, ako to využiť pri chudnutí. V inej situácii sú profesionáli, ktorí by sa mali najesť hneď. Vedcov pri výskume zaujala aj nová molekula, nazvali ju lac-phe.
Zo zle zvolenej športovej podprsenky sa vám môže horšie dýchať, čo ovplyvní váš výkon, a zároveň vás môžu rozbolieť prsia, hovorí trénerka Romana Kiapešová. „Pod lem správne zvolenej podprsenky by sme mali vedieť dať dva prsty,“ vysvetľuje.
Na Slovensku sa operuje priveľa, často sa liečia obrázky z MR a röntgenu, nie symptómy, hovorí tréner Tomáš Mihalík v knihe Pohyb je liek. Podľa neho by mala byť operácia posledná možnosť, najprv by skúsil pohybovú terapiu.
Zuzana Břetenářová trpí ojedinelým syndrómom a prekonala aj agresívnu rakovinu. Napriek tomu zabehla 10-kilometrové preteky a pripravuje sa na polmaratón. „Moje telo sa začalo rúcať. Rozhodla som sa vzoprieť, porazila som hlavu,“ hovorí v rozhovore.
Výskumy naznačujú, že čím silnejšie sú vaše ruky, tým dlhšie budete žiť. V seniorskom veku totiž sila stisku súvisela s úmrtnosťou viac ako krvný tlak či priberanie. Experti preto radia, ako posilniť zápästie a ruky, pomôže uterák aj tenisová loptička. Cvičiť môžeme aj na gauči či na prechádzke.
Strečing je super, ale nerobte ho hneď po tréningu, keď je vo svaloch ešte „bordel“, radí tréner Kristián Cupák. „Sval bezprostredne po intenzívnom tréningu je spazmaticky stiahnutý. Preň je okamžitý strečing ešte väčší stres a bude sa automaticky ešte viac sťahovať,“ vysvetľuje.
Odborníci doteraz tvrdili, že tréning neskoro večer môže ovplyvniť kvalitu spánku, najnovšie výskumy to však nepotvrdzujú. „Naplánujte si deň tak, aby ste prestali behať minimálne hodinu pred spaním,“ radí Bob Wright, riaditeľ zdravotníckeho centra, ktoré sa zameriava na životný štýl.

Ak ste podcenili výron členka, nečudujte sa, ak vás po piatich rokoch bolí chrbát, hovorí silový a kondičný špecialista Tomáš Mihalík. Varuje pred prehnaným nosením ortéz. „Nemusíme sa až tak spoliehať na svoje svaly. Začnú odchádzať menisky, zošúchajú sa chrupavky, prichádzajú artrózy, artritídy či tendinopatie,“ hovorí v knihe Pohyb je liek.

Trvalo mi 70 kilometrov, kým som sa rozbehol, opisuje veterán z Kremnice, ako vyhral prestížne preteky pod Mont Blancom. Vladimír Buchal má 60 rokov, ultrabeh objavil nedávno, no medzi rovesníkmi už patrí k špičke. V rozhovore opisuje, čomu vďačí za vitalitu a ako sa zlepšil v teréne, o cvičení a regenerácii aj o ľuďoch, ktorí začínajú po štyridsiatke.
Bolo ťažké priznať si, že som tiež kancelársky človek, ktorý má podobné symptómy ako ostatní, píše Pavel Bielik o stretnutí so silovo-kondičným trénerom Tomášom Mihalíkom. „Naučil ma, že internet je plný nereálnych cieľov na úrovni fantazmagórie. Realitou však je človek, ktorý nevie sedieť na stoličke.”
Editor Denníka N Pavel Bielik opisuje, ako prišiel do tréningového centra s tým, že vie cvičiť, no odišiel so zaskočeným egom. „Tréner mi začal vytáčať rameno cez hlavu. Bolo to nepríjemné a bolestivé, a pritom išlo o jednoduchý pohyb,“ opisuje. Tréner Tomáš Mihalík ho varoval, že mobilita jeho ramenného kĺbu na tom nie je dobre a musí si dať pozor, inak skončí zle.
Najesť po tréningu by ste sa mali, aj keď idete športovať neskoro večer, odporúča vedec Milan Sedliak. Zároveň hovorí, že človek by mal chodiť spávať v rovnakom čase a najneskôr dve hodiny po zotmení. „Práca na zmeny je týranie ľudí,“ vraví.

Pracovanie na zmeny je týranie ľudí, zažívajú ho aj športovci. Vedec Milan Sedliak radí, čo robiť po večernom tréningu. Rovnako príliš neodporúča ani skoré ranné tréningy. „Ráno sme aj o desať percent slabší.“ Pozitívom však je, že ak chcete chodiť ráno športovať, viete si to natrénovať.
Teplo pri semenníkoch môže zhoršiť kvalitu spermií, varuje lekár Boris Bajer, ktorý napísal knihu o plodnosti a libide. „Ide o jacuzzi, saunu, vyhrievané sedadlá v aute či tesné oblečenie. Semenníky majú radšej nižšiu teplotu,” vysvetľuje. Štúdie upozorňujú aj na príliš časté bicyklovanie.