
Razia v Moldave
Minúta po Minúte
Bratislavská mestská polícia má 28 nových odevných kamier, štátni policajti na ne stále čakajú. V Bratislave ich využívajú najmä na verejných zhromaždeniach či pri futbalových zápasoch. Štát o potrebe kamier hovorí od razie v Moldave nad Bodvou v roku 2013.
V prípade Ireny Matovej, jednej z obžalovaných obetí razie v Moldave, bolo toľko pochybení, že súd inak ako zastavením jej stíhania nemohol rozhodnúť. Aj to je záver košických súdov v kauze policajnej razie v Moldave nad Bodvou z júna 2013.
Nepriame dôkazy naznačujú, že policajné razie na východe Slovenska mali rómsky podtón, hovorí advokát Michal Zálešák z Európskeho centra pre práva Rómov. „O mnohých prípadoch sa zrejme ani vôbec nevie, lebo neboli nikde nahlásené,“ vraví v rozhovore.

Pred deviatimi rokmi sa uskutočnila razia v Moldave, spája sa s ňou aj príbeh Ernesta, ktorého zadržali niekoľko dní pred tým, ako do osady prišlo vyše 60 policajtov. On aj obete razie bojovali za svoje práva, a hoci po rokoch na súdoch vyhrali, pocit spravodlivosti sa vôbec nedostavil.

K zmieru ani k odškodneniu zbitých Rómov z Moldavy by zrejme za vlády Smeru neprišlo, hovorí advokát Michal Zálešák z Európskeho centra pre práva Rómov. „Neviem si predstaviť, že by sa niečo podobné stalo mne alebo niekomu z môjho okolia. Bolo to pre nich hrozné. Najskôr ich zbili, potom zaškatuľkovali a napokon obžalovali. Tí, ktorí ich napadli, nie sú ani obvinení.“

Slovenská vláda má odškodniť obete policajnej razie z Moldavy nad Bodvou spred deviatich rokov, rozhodol Európsky súd pre ľudské práva. Súd rozhodol o odškodnení ôsmich mužov, ktorým celkovo Slovenská republika vyplatí 110-tisíc eur.
Advokát Roman Kvasnica reaguje na ukončenie kauzy policajnej razie v Moldave: „Je to predovšetkým výsledok občianskej angažovanosti veľkého množstva slušných slovenských občanov.“ Kvasnica a jeho kolega Dalibor Kuciaň sa prípadu zbitých Rómov ujali pred štyrmi rokmi po tom, ako ich trestnými rozkazmi odsúdili.
Kauza policajnej razie v Moldave nad Bodvou sa na košických súdoch definitívne skončila. Krajský súd v Košiciach koncom apríla uzavrel aj prípad poslednej zo šestice obžalovaných, Ireny Matovej, a zamietol sťažnosť prokurátora voči uzneseniu okresného súdu, ktorým vlani v decembri zastavil jej trestné stíhanie.
Ombudsmanka Mária Patakyová privítala rozhodnutie košického súdu zastaviť trestné stíhanie Ireny Matovej. „Aj keď mi aktuálne nie je známe, či uznesenie už nadobudlo právoplatnosť, pevne verím, že je predzvesťou ukončenia procesu, ktorý okrem samotných obetí razie traumatizoval aj veľkú časť spoločnosti,“ reagovala Patakyová.
Obhajca Ireny Matovej Roman Kvasnica k rozhodnutiu košického súdu: „Som rád. Moja práca a práca môjho kolegu sa týmto skončila.“ Košický okresný súd zastavil trestné stíhanie Matovej, ktorá bola poslednou zo šestice obžalovaných v kauze policajnej razie v Moldave nad Bodvou z júna 2013.
Irene Matovej, poslednej obžalovanej v kauze policajnej razie v Moldave nad Bodvou z roku 2013, zastavil súd trestné stíhanie. V utorok o tom rozhodol sudca Okresného súdu Košice I Martin Baločko s odôvodnením, že tak ustanovuje medzinárodná zmluva. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.
Tomáš Forró a Samuel Marec budú v septembri diskutovať o svojich nových knihách v Košiciach, Prešove, Humennom, Lučenci, Rožňave, Bratislave a Žiline.
Naživo: Neuveriteľný príbeh razie v Moldave. Diskusia s autormi knihy o policajnom zásahu v rómskej osade Veronikou Prušovou z Denníka N a publicistom Samom Marcom. Moderuje Monika Kompaníková.

Veril som, že pravda vyjde najavo, hovorí v rozhovore obeť razie z Moldavy Leonard Horváth. „Keďže nám už raz policajti ublížili, báli sme sa, že sa to môže zopakovať,“ vysvetľuje, prečo sa s manželkou rozhodli opustiť Slovensko.

Dnes vychádza kniha „Roky bezprávia. Neuveriteľný príbeh razie v Moldave“ Sama Marca a Veroniky Prušovej, ktorá mapuje nielen raziu a osem rokov súdnych procesov, ale aj ďalšie podobné prípady. „To, čo sa 19. júna 2013 stalo v Moldave, je v prvom rade ukážkovým príkladom, ako sa všetky mocenské orgány štátu dokážu spojiť proti tým, ktorých majú brániť.“
Vláda sa ospravedlnila obetiam policajnej razie v Moldave nad Bodvou z júna 2013. Návrh predložili na rokovanie ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a minister vnútra Roman Mikulec ešte minulý týždeň. Vláda text schválila v čiastočne pozmenenej verzii.
Ministri Mikulec a Kolíková pripravili ospravedlnenie obetiam razie v Moldave nad Bodvou. Zatiaľ neprešlo vládou, niektorí ministri si pýtajú lepšie odôvodnenie. V ospravedlnení sa píše, že zbití pri razii „neprávom zakúsili príkoria štátneho policajného a justičného systému a museli vytrpieť strastiplnú cestu k oslobodeniu spod obžaloby, a to v prípade, ktorý má navyše silný ľudskoprávny rozmer“.
Newsfilter k razii v Moldave: Príbeh sa ešte nekončí. Ako hovorí advokát obetí Roman Kvasnica, kým nebude oslobodená aj posledná obžalovaná v tomto prípade, tak vyšetrovanie tohto zásahu ešte stále nie je ukončené. No aj keď bude, škoda sa už stala.
Prípad razie v Moldave nad Bodvou má aj svojich hrdinov, ktorí sa nebáli bojovať proti štátnej mašinérii, hovoria Samo Marec a Veronika Prušová, autori knihy Roky bezprávia. Neuveriteľný príbeh razie v Moldave. „Lýdia Šuchová to roky opakovala, otrieskavala to ľuďom o hlavu a väčšinou kričala do steny. Nikto ju nepočúval a ona sa osem rokov nevzdala,“ vraví Samo Marec.

Denník N vydáva knihu Sama Marca a Veroniky Prušovej „Roky bezprávia. Neuveriteľný príbeh razie v Moldave“. V rozhovore autori rozprávajú o tom, ako bol v osade po razii pokoj – ale deti v osade sa ešte dlho ukrývali pod postele, keď zbadali niekoho cudzieho.