
Razia v Moldave
Minúta po Minúte
Roberta Kaliňáka dráždia novinárske otázky k policajnej razii v Moldave nad Bodvou, od ktorej uplynulo desať rokov. Na otázku, či to bolo adekvátne, vtedajší minister vnútra za Smer reagoval: „Myslíte si, že bolo adekvátne, aby štát pripravil o život bývalého policajného prezidenta Lučanského? A mňa sa opýtate na pátraciu akciu spred desiatich rokov, kde žiadny orgán nerozhodol, že bola problémová?“
Pred desiatimi rokmi vtrhlo vyše 60 policajtov do rómskej osady Budulovská v Moldave nad Bodvou. Výsledkom nebola žiadna vypátraná osoba ani ukradnutá vec, ale desiatky zranených. Vyšetrovanie razie sa skončilo so záverom, že policajti konali v súlade so zákonom. Z obetí sa stali vinníci a boli obžalovaní z krivej výpovede aj krivého obvinenia. Roky trvalo, kým ich súdy zbavili obvinení.
Dnes je desiate výročie razie v Moldave nad Bodvou. Pri tejto príležitosti si môžete kúpiť knihu Roky bezprávia za symbolickú cenu 1 euro. Pozývame vás aj na diskusiu o tejto téme v bratislavskej Novej Cvernovke o 18.00 h. Vstup voľný.
Po rokoch sa prípad razie v Moldave nad Bodvou dostal späť na policajnú inšpekciu, má ho však ten istý vyšetrovateľ. „Vtedy povedal, že naši klienti klamú. Ako teraz vysvetlí, že im už uveril?“ pýta sa právny zástupca poškodených.
Bratislavská mestská polícia má 28 nových odevných kamier, štátni policajti na ne stále čakajú. V Bratislave ich využívajú najmä na verejných zhromaždeniach či pri futbalových zápasoch. Štát o potrebe kamier hovorí od razie v Moldave nad Bodvou v roku 2013.
V prípade Ireny Matovej, jednej z obžalovaných obetí razie v Moldave, bolo toľko pochybení, že súd inak ako zastavením jej stíhania nemohol rozhodnúť. Aj to je záver košických súdov v kauze policajnej razie v Moldave nad Bodvou z júna 2013.
Nepriame dôkazy naznačujú, že policajné razie na východe Slovenska mali rómsky podtón, hovorí advokát Michal Zálešák z Európskeho centra pre práva Rómov. „O mnohých prípadoch sa zrejme ani vôbec nevie, lebo neboli nikde nahlásené,“ vraví v rozhovore.

Pred deviatimi rokmi sa uskutočnila razia v Moldave, spája sa s ňou aj príbeh Ernesta, ktorého zadržali niekoľko dní pred tým, ako do osady prišlo vyše 60 policajtov. On aj obete razie bojovali za svoje práva, a hoci po rokoch na súdoch vyhrali, pocit spravodlivosti sa vôbec nedostavil.

K zmieru ani k odškodneniu zbitých Rómov z Moldavy by zrejme za vlády Smeru neprišlo, hovorí advokát Michal Zálešák z Európskeho centra pre práva Rómov. „Neviem si predstaviť, že by sa niečo podobné stalo mne alebo niekomu z môjho okolia. Bolo to pre nich hrozné. Najskôr ich zbili, potom zaškatuľkovali a napokon obžalovali. Tí, ktorí ich napadli, nie sú ani obvinení.“

Slovenská vláda má odškodniť obete policajnej razie z Moldavy nad Bodvou spred deviatich rokov, rozhodol Európsky súd pre ľudské práva. Súd rozhodol o odškodnení ôsmich mužov, ktorým celkovo Slovenská republika vyplatí 110-tisíc eur.
Advokát Roman Kvasnica reaguje na ukončenie kauzy policajnej razie v Moldave: „Je to predovšetkým výsledok občianskej angažovanosti veľkého množstva slušných slovenských občanov.“ Kvasnica a jeho kolega Dalibor Kuciaň sa prípadu zbitých Rómov ujali pred štyrmi rokmi po tom, ako ich trestnými rozkazmi odsúdili.
Kauza policajnej razie v Moldave nad Bodvou sa na košických súdoch definitívne skončila. Krajský súd v Košiciach koncom apríla uzavrel aj prípad poslednej zo šestice obžalovaných, Ireny Matovej, a zamietol sťažnosť prokurátora voči uzneseniu okresného súdu, ktorým vlani v decembri zastavil jej trestné stíhanie.
Ombudsmanka Mária Patakyová privítala rozhodnutie košického súdu zastaviť trestné stíhanie Ireny Matovej. „Aj keď mi aktuálne nie je známe, či uznesenie už nadobudlo právoplatnosť, pevne verím, že je predzvesťou ukončenia procesu, ktorý okrem samotných obetí razie traumatizoval aj veľkú časť spoločnosti,“ reagovala Patakyová.
Obhajca Ireny Matovej Roman Kvasnica k rozhodnutiu košického súdu: „Som rád. Moja práca a práca môjho kolegu sa týmto skončila.“ Košický okresný súd zastavil trestné stíhanie Matovej, ktorá bola poslednou zo šestice obžalovaných v kauze policajnej razie v Moldave nad Bodvou z júna 2013.
Irene Matovej, poslednej obžalovanej v kauze policajnej razie v Moldave nad Bodvou z roku 2013, zastavil súd trestné stíhanie. V utorok o tom rozhodol sudca Okresného súdu Košice I Martin Baločko s odôvodnením, že tak ustanovuje medzinárodná zmluva. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.
Tomáš Forró a Samuel Marec budú v septembri diskutovať o svojich nových knihách v Košiciach, Prešove, Humennom, Lučenci, Rožňave, Bratislave a Žiline.
Naživo: Neuveriteľný príbeh razie v Moldave. Diskusia s autormi knihy o policajnom zásahu v rómskej osade Veronikou Prušovou z Denníka N a publicistom Samom Marcom. Moderuje Monika Kompaníková.

Veril som, že pravda vyjde najavo, hovorí v rozhovore obeť razie z Moldavy Leonard Horváth. „Keďže nám už raz policajti ublížili, báli sme sa, že sa to môže zopakovať,“ vysvetľuje, prečo sa s manželkou rozhodli opustiť Slovensko.

Dnes vychádza kniha „Roky bezprávia. Neuveriteľný príbeh razie v Moldave“ Sama Marca a Veroniky Prušovej, ktorá mapuje nielen raziu a osem rokov súdnych procesov, ale aj ďalšie podobné prípady. „To, čo sa 19. júna 2013 stalo v Moldave, je v prvom rade ukážkovým príkladom, ako sa všetky mocenské orgány štátu dokážu spojiť proti tým, ktorých majú brániť.“
Vláda sa ospravedlnila obetiam policajnej razie v Moldave nad Bodvou z júna 2013. Návrh predložili na rokovanie ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a minister vnútra Roman Mikulec ešte minulý týždeň. Vláda text schválila v čiastočne pozmenenej verzii.