Brexit

Britské referendum o EÚ

  • Veľká Británia 29. marca oficiálne spustila proces odchodu z EÚ,
  • proces by mal trvať 2 roky,
  • Škótsko chce pre brexit nové referendum o nezávislosti.

Minúta po minúte

Novú dohodu o boji proti zločinu a terorizmu medzi Britániou a Úniou navrhol uzatvoriť minister britskej vlády pre brexit David Davis. Vyjadril sa tak po tom, čo sa v piatok Londýn stal terčom ďalšieho teroristického útoku. (čtk)

Zavedenie pobrexitových colných kontrol by britské firmy mohlo stáť viac než štyri miliardy libier ročne. V správe to vypočítala nezávislá organizácia Institute for Government. (čtk)

Škótska vláda plánuje sériu opatrení na podporu hospodárskeho rastu, okrem iného založí národnú banku pre investície a inovácie. Od roku 2032 chce tiež zakázať predaj nových benzínových a naftových áut, čo by bolo o osem rokov skôr, než plánovala vláda v Londýne. (čtk)

Už iba dvakrát sa majú zísť vyjednávači EÚ a Londýna pred októbrovým samitom Únie. Je preto čoraz menej pravdepodobné, že by lídri krajín na samite odsúhlasili posun rokovaní o brexite do hlavnej fázy. (čtk)

Tretie kolo rokovaní o brexite neprinieslo posun v hlavných otázkach. Po tomto týždni je podľa vyjednávača EÚ Michela Barniera zrejmé, že britská strana nepociťuje záväzok plniť finančné záväzky presahujúce dátum ich odchodu z Únie, napríklad voči tretím krajinám. (čtk)

Už viac ako 100157 z vás dostáva správy e-mailom