
Referendum o predčasných voľbách
- referendum o zmene ústavy je neplatné, účasť je 27,3 %
- pozrite si predbežné výsledky v obciach a mestách
Články
Minúta po Minúte
Smer navrhne termín predčasných volieb na 20. mája, septembrový odmieta. Strana podľa Roberta Fica podporí aj iný skorší termín pred 30. júnom v prípade, že ich návrh neprejde.
Ak Hlas bude vo vláde, sľubuje zmenu ústavy, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom. „Ak občan moc dáva, má ju právo aj brať. Toto právo ľuďom jednoznačne patrí, a preto sa ho v budúcnosti pokúsime presadiť aj do ústavy,“ vyhlásil Peter Pellegrini.

Danglár: Niečo si praj
Obyvatelia troch stredoslovenských obcí, kde účasť presiahla 50 percent, hovoria, prečo hlasovali v referende. Prevažne sa hnevajú na vládu, zvlášť na Igora Matoviča, a niektorí to považujú za svoju občiansku povinnosť. Iní sú presvedčení, že politici robia málo pre ľudí, a potrebujú zmenu.
Je paradoxom dejín, že dedičia opozície z Mečiarových čias dnes chcú Mečiarov nápad zabetónovať sami a dobrovoľne, píše Roman Pataj. „Koalícia/nekoalícia prišla s riešením, ktoré je v rozpore s tým, čo len nedávno sľubovali niektorí jej členovia. Ešte v januári hovoril Igor Matovič o ôsmich volebných obvodoch.“
Fico nadáva Matovičovi a spol., ale referendum o voľbách v ústave nevyhovuje ani jemu, komentuje Newsfilter. „Ak by nastala hypotetická možnosť, že Fico znova zostaví vládu, a v ústave by bola možnosť odstaviť ju referendom, do roka by niekto jedno zorganizoval. A to by sa dialo v spoločnosti rozdelenej na dve nezmieriteľné časti aj lepším vládam v každom volebnom období.“
Zavedenie možnosti skracovania volebného obdobia parlamentu 76 poslancami sa objektívne javí ako značne rizikové, píše advokát Martin Buzinger. „Nemožno preto vylúčiť, že ak by bola Ústavnému súdu predložená na preskúmanie nie jedna, ale obe referendové otázky, možno by sa žiadne referendum v sobotu ani nekonalo.“
Fico má čo oslavovať, píše Newsfilter. Na referende sa zúčastnilo takmer 1,2 milióna ľudí a 97 percent z nich odpovedalo na otázku kladne. „Čokoľvek si myslíme o predsedovi Smeru a referende, nedá sa ignorovať, že ide o úspech Roberta Fica, prehru vládnej koalície a predzvesť vývoja v najbližších parlamentných voľbách. Zľahčovanie, manipulatívna interpretácia výsledkov ani obmedzená kapacita porozumieť ťažším počtom ako 2 + 2 na tom nič nezmení.“
Podľa modelu agentúry Ipsos účasť na referende až tak nesúvisela s pohlavím ani dosiahnutým vzdelaním respondenta. Rozdiely boli v regiónoch a vo vekových skupinách. Vo vekovej skupine nad 66 rokov bola účasť na referende až 40 percent, s nižším vekom záujem o hlasovanie klesal.

Na referendum prišli nielen voliči opozície, ukazuje model agentúry Ipsos. Hlasovať o zmene ústavy mohla až pätina priaznivcov Sme rodina, v menšej miere aj voliči PS, SaS či OĽaNO. Najviac svojich priaznivcov mobilizoval Smer a Republika, voličov Hlasu dorazila polovica. Agentúra zbierala dáta tesne pred referendom.
Boris Kollár v Na telo povedal, že politici by sa mali spýtať, prečo sa referendum uskutočnilo. „Či náhodou nie sme my politici príčinou, že vôbec vzniklo. Referendum by nebolo, keby sa koalícia chovala normálne. No chcem upozorniť, že aj keby bolo referendum úspešné, nedopracovali by sme sa k predčasným voľbám. Aj tak by sme v parlamente museli nájsť hlasy,“ povedal predseda parlamentu.
Účasť na referende bola príliš nízka na to, aby bola táto marketingová akcia úspešná, napísal Andrej Stančík, štátny tajomník ministerstva zahraničia, zvolený za OĽaNO. „No príliš vysoká, aby sme riziko návratu Smeru spolu s extrémom podceňovali. Úlohou je spojiť sily, ukázať jasnú alternatívu a tomuto scenáru zabrániť,“ vyzýva.
SaS rešpektuje neplatné výsledky referenda, na druhej strane si uvedomuje vôľu vyše milióna voličov, ktorí si želajú umožnenie skrátenia volebného obdobia. „Včerajšie referendum bolo najzbytočnejšie v histórii Slovenska, čo sa potvrdilo aj na účasti,“ píše vo vyhlásení.
Referendum nám za štátne peniaze ukázalo len to, čo vieme, povedal premiér Eduard Heger. „Voliči Smeru, Hlasu a ďalších prišli k referendu. Dôležité je to B. Aby demokratické strany ukázali, že vedia spolupracovať, a dali voličom ponuku, ktorá ich osloví.“ (ta3)
Podpredseda europarlamentu a predseda PS Michal Šimečka kritizuje interpretáciu výsledkov referenda zo strany OĽaNO. „Je absurdné, že konkrétny občiansky postoj, teda odmietnutie drahej a neúprimnej kampane Roberta Fica, sa snaží Igor Matovič a OĽaNO prekrútiť a ukradnúť si ho ako podporu ich dočasne poverenej vlády, ktorej bola vyslovená nedôvera,“ napísal.
Tí, čo výsledky referenda interpretujú ako dôkaz, že sa nič nedeje a Fico dostal na frak, sú len zaslúžilí členovia orchestra koncertujúceho na potápajúcom sa Titaniku, napísal Miroslav Kollár, poslanec a predseda Spolu. „Ak sa nepoučia, aj tak skončia,“ tvrdí.
Predseda OĽaNO Igor Matovič napísal, že výsledky referenda hovoria, že stále je dosť ľudí, ktorými vedia Robert Fico a Peter Pellegrini manipulovať. „Na druhej, zďaleka to nie je až také vážne, ako sa snažia roky vytvárať dojem,“ tvrdí.
Fico na tlačovej konferencii znovu útočí na prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá sa na referende nezúčastnila. Nazval to „atentátom na demokraciu“. „Čoho sa tak strašne báli? Tých, ktorí napriek antikampani, odstrašovaniu a možno napriek počasiu v počte 1,2 milióna prišli k referendu?“
Smer berie plnú zodpovednosť za výsledok sobotného referenda, vyhlásil predseda strany Robert Fico. Nazval ho „ohromujúcim“ a zdôraznil, že k referendu prišlo takmer 1,2 milióna ľudí.
Referendum bolo ukážkou, že demokratické inštitúty na Slovensku fungujú veľmi dobre, myslí si poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí). „Žiadny únos demokracie sa nekoná. Rovnako nikto referendum nemaril. Keď to budú kolegovia z opozície najbližšie vykrikovať verejne, treba im to pripomenúť,“ napísal.