
Reforma nemocníc
Články
Minúta po Minúte
Eduard Heger kritizoval ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, že zlyháva vo vysvetľovaní reformy nemocníc, z ktorej majú mnohí ľudia obavy. „Nerobí dobrú prácu v komunikácii a tu potrebuje pridať,“ vyhlásil dočasne poverený premiér. S Lengvarským sa stretne a už mu vraj viackrát povedal, že musí komunikáciu zlepšiť.
Bolo by fajn, keby sme mali alternatívu B, keď by sme mali čistú mapu a optimálne by sme rozložili body a postavili tam nemocnice, hovorí riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz na ministerstve zdravotníctva Matej Mišík, ktorý má na starosti rozdelenie nemocníc. „Ale tam, žiaľ, asi nie sme.“

Dnes vieme, že dnešná sieť nemocníc je neudržateľná, živelne sa zatvárajú nemocnice a oddelenia, hovorí šéf analytikov na ministerstve zdravotníctva Matej Mišík. „Všetci na odbornej úrovni vieme, že to je potrebné, ale nechceme, aby sa to dotýkalo našej nemocnice či komunity,“ dodáva.
Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz na ministerstve zdravotníctva Matej Mišík hovorí, že už dnes pacienti cestujú za plánovanými výkonmi a nové rozdelenie nemocníc, ktoré ministerstvo zverejnilo pred koncom minulého roka, situáciu nezhorší. „Práve naopak,“ hovorí.
Stredné a malé nemocnice žiadajú prepracovanie pripravovanej vyhlášky k optimalizácii siete nemocníc. Treba podľa nich odstrániť viaceré nedostatky, inak môže viesť k ohrozeniu zdravotnej starostlivosti.
Ministerstvo zdravotníctva podpísalo zmluvu na projekt nemocnice na Rázsochách za 16,7 milióna eur so skupinou dodávateľov Amberg Engineering Slovakia a Ced Consulting. Zahŕňa programovanie, plánovanie, urbanisticko-architektonické riešenie a projektovú dokumentáciu vrátane inžinierskej činnosti a poradenstva na prípravu realizácie stavby a autorského dohľadu.
Na jeseň vláda ohlási ďalšie rozhodnutie, čo sa týka nemocníc na východe. „Nezabúdame ani na zvyšok Slovenska,“ povedal premiér Heger na tlačovej besede. Na východ by podľa neho mali ísť peniaze na výstavbu nových lôžok aj na rekonštrukcie.
Naživo: Heger a Lengvarský k novým nemocniciam.
Vláda rozhodla, že postaví nové nemocnice v Martine a na Rázsochách v Bratislave. Dohoda sa podarila na štvrtý pokus, peniaze na obe nemocnice pôjdu z plánu obnovy. Na zvyšných takmer 300 miliónov sa na jeseň vypíše výzva, do ktorej sa budú môcť hlásiť nemocnice so svojimi projektmi.
Veronika Remišová žiada záruku, aby bola z plánu obnovy podporená aj nemocnica v Prešove, potvrdil minister Lengvarský. „Neviem, či to je správne, ale asi je to politika. O tom, že každý si podľa straníckej či regionálnej príslušnosti presadzuje veci. Nie je to len o nemocniciach, ale o všetkom.“
Andrea Kalavská sa zúčastňuje rokovaní o tom, kde sa postavia nové nemocnice, potvrdil Vladimír Lengvarský. „Pán premiér ju pozval na rokovania. V princípe potvrdila, čo ministerstvo zdravotníctva navrhovalo, a oceňujem jej konštruktívny prístup. Nebolo to smerované tak, aby bola ministerka,“ povedal v rozhovore.
Štát plánuje postaviť Rázsochy a nemocnicu v Martine. O ostatných zrejme rozhodne bodovanie. Koalícia posledné dni rokuje o tom, akým mechanizmom rozdelí peniaze na stavbu nemocníc. Rozhodnúť by mala vláda pravdepodobne v utorok.
Bývalá šéfka Implementačnej jednotky na úrade vlády a dnes manažérka nemocníc Penty Miriama Letovanec dúfa, že Slovensko nezopakuje svoju historickú chybu – Rázsochy, ktoré roky stáli ako skelet a potom sa zbúrali. „Teraz je tu idea zas vybudovať skelet. Pokiaľ sa nič závažné nezmení a bude to prebiehať tak ako doteraz, budeme krajinou železobetónových skeletov.“
Video: Ak platí termín 30. júna 2026, tak dnes sme na pokraji reálneho „prúseru“, vraví o nemocniciach z plánu obnovy Miriama Letovanec z nemocníc Penty. „Ak padne rozhodnutie v septembri, ešte dokážeme garantovať termín. Ak sa to zas posunie, vystúpime z toho kolotoča,“ hovorí o plánovaní nemocníc.

Miriama Letovanec, ktorá v nemocniciach Penty zodpovedá za projekty z plánu obnovy, kritizuje úlohu pre ministra zdravotníctva, aby navrhol zmeny v stavebnom zákone či posudzovaní vplyvov na životné prostredie. „Zakrývať nepripravenosť štátnych projektov zmenou legislatívy a ohýbaním zákonov len preto, aby sme priblížili štátne projekty k realizácii, považujem za spiatočnícke,“ hovorí.
Ministerstvo zdravotníctva najneskôr v utorok zverejní kritériá, podľa ktorých sa rozdelia nemocnice do piatich kategórií. Pripomienkové konanie k tejto vyhláške by malo trvať tri týždne. Prvá sieť, teda konkrétne rozdelenie nemocníc do kategórií, bude určená do konca roka.
Premiér Eduard Heger upokojuje verejnosť vo veci nemocníc. „Veľmi intenzívne na tom pracujeme,“ hovorí. Vyhlásil, že na základe dát rozhodnú, ktoré nemocnice budú postavené, a prevezmú za to politickú zodpovednosť.
Minister zdravotníctva povedal, že prebiehajú rokovania na ministerstve a úrade vlády o tom, ktoré nemocnice sa majú postaviť z plánu obnovy. „Materiál je v podstate pripravený,“ povedal. Minister do konca týždňa alebo začiatkom budúceho týždňa materiál zašle koaličným partnerom, a ak budú súhlasiť, môže ho predložiť budúci týždeň na zasadnutie vlády.
Naživo: Minister zdravotníctva Lengvarský k plánu obnovy
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský chce podporiť stavbu nemocníc na Rázsochách, v Martine, v Humennom a Rimavskej Sobote, povedala šéfka výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS). Vo vláde je podľa nej ešte jeden názor, aby sa podporili nemocnice na Rázsochách, v Trnave a Prešove. Oba názory sú podľa nej legitímne, ale je podľa nej nevyhnutné, aby sa už rozhodlo. Martinská nemocnica je podľa nej pripravená, aby sa stihli vyčerpať peniaze z plánu obnovy.