
Reforma súdnictva
Minúta po Minúte
Správny súd v Banskej Bystrici má zatiaľ 14 z potrebných 23 sudcov, no už rozbehol svoju činnosť. Situácia na ňom je podľa ministerky Jany Dubovcovej lepšia ako v Bratislave, kde chýba väčší počet sudcov i odborných zamestnancov.
Správnemu súdu v Bratislave po mesiaci fungovania chýbajú sudcovia, z pôvodne určeného počtu 44 je ich aktívnych len 19. Ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová predpokladá, že súd bude môcť naplno fungovať najskôr o dva roky.
Súdna rada po mesiaci opäť riešila, či Pamela Záleská nepochybila v prípade mafiána Lehela Horvátha. Blízki muža, ktorého prezývajú aj hrobár podsvetia, tvrdili, že sudkyňa neumožnila počas pojednávania v apríli prestávku, aby si Horváth mohol pichnúť inzulín, v dôsledku čoho skolaboval.
Podnikatelia v Bratislave a Košiciach si pre súdnu reformu budú musieť meniť údaje na zmluvách, webe či objednávkach, upozorňuje Slovenská komora daňových poradcov. Okresné súdy sa zmenili na mestské, týka sa to aj registrových súdov.
Nová súdna mapa nestačí, niektorí sudcovia potrebujú kompas, píše v Udalostiach týždňa Zuzana Petková. Otázne podľa nej je, či by justícia nepotrebovala zásadnejšiu personálnu reformu. „Naznačujú to zvláštne rozhodnutia v citlivých kauzách.“
Nová súdna mapa je napriek okresaniu úspechom, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. Reforma začala platiť 13 mesiacov po tom, čo ju schválil parlament. „Napriek rozdielom oproti pôvodnému návrhu ide nepochybne o úspech Márie Kolíkovej. Kiežby sme aspoň takú reformu videli aj v iných rezortoch.“

Začala platiť nová súdna mapa, ostávajú takmer všetky súdy, niektorým sa zmení postavenie a agenda, ktorej sa budú venovať. Pozrite sa, čo sa mení a aký súd bude vo vašom meste.
Reforma súdnej mapy prinesie od štvrtka vznik mestských súdov v Bratislave a Košiciach i troch správnych súdov. Na reformu nadväzujú aj investície z plánu obnovy do súdnych budov, ktoré majú priniesť lepšie podmienky pre sudcov a iných pracovníkov aj šetrenie prevádzkových nákladov.
Súdy sú pripravené na zmenu súdnej mapy, ktorá sa má spustiť od júna, i keď problémy zo začiatku treba očakávať, vraví minister spravodlivosti Viliam Karas. Preto už teraz „verejne poprosil o trpezlivosť a porozumenie“. S ďalším odkladom však už minister nepočíta. Pôvodne sa totiž reforma, ktorú presadila ešte Karasova predchodkyňa Mária Kolíková, mala spustiť od januára.
Mária Kolíková odmieta vyjadrenia sudcu Františka Moznera, ktorý tvrdí, že ho disciplinárne stíhajú za kritiku súdnej reformy. Exministerka pripomína, že v siedmich Moznerových prípadoch vrátane nástenkového tendra našli prieťahy.

Transparency zverejnilo svoje nové hodnotenie sudcov okresných súdov. Ako problémový z neho vychádza napríklad súd v Čadci, naopak, medzi najúspešnejšími sudcami v ratingu sú viackrát tí z Rimavskej Soboty.
Minister Viliam Karas očakáva, že k 1. júnu 2023 budú všetky súdy vrátane novovzniknutých správnych súdov pripravené na riadne fungovanie. Karas vyhlásil, že spustenie justičnej reformy pokračuje podľa plánov, odklad nepripúšťa.
Prípad bratislavského krajského sudcu Milana Chalupku je prvý v histórii, keď súdna rada žiada odvolanie z funkcie za nevysvetlenie pôvodu majetku. Je za tým zhruba rok dlhé preverovanie jeho majetkových pomerov.
Sudcovi Milanovi Chalupkovi zrazu po rokoch pribudlo medzi priznaným majetkom takmer 700-tisíc eur. Súdna rada sa zhodla, že pôvod majetku hodnoverne nevysvetlil. Navrhuje ho zbaviť funkcie sudcu.
Mária Kolíková spochybňuje postup svojho nástupcu Viliama Karasa, ktorý chcel zvrátiť jej odvolanie jedného z predsedov súdu a teraz si to rozmyslel. „Minister nemôže konať spôsobom, že všetkým chce dať za pravdu. Musí mať jasné vyjadrenia k problémom, preto je minister, nie mediátor ani sudca, ani akademik. Jednoducho minister, politik,“ hovorí Kolíková.
Výsledkom váhania ministra Viliama Karasa je, že bratislavský súd, kam prišla NAKA, nemá už viac ako pol roka predsedu. Karas chcel zvrátiť odvolanie predsedu Máriou Kolíkovou, po mesiacoch si to rozmyslel. Súd sa má chystať na zásadnú reformu podľa súdnej mapy.
Bilancia roku 2022 v justícii je podobná tej celospoločenskej, hodnotí emeritná sudkyňa a členka súdnej rady Katarína Javorčíková. „Sú zlé aj dobré výsledky a z nich vyplývajúce otvorené otázky aj výzvy. Rozdiel je v tom, že súdna moc si v právnom štáte na rozdiel od politickej moci musí udržať svoju nezávislosť a nestrannosť.“
Mária Kolíková hovorí, že premiér Eduard Heger ju viackrát sklamal – pri súdnej reforme a aj vtedy, keď Igor Matovič blokoval mnohým ministrom rôzne zmeny. „Pri súdnej reforme sa určite dalo urobiť zo strany premiéra viac, mohla prejsť oveľa skôr. Návrhy blokovali minister financií aj Sme rodina a premiér mi v tom nepomohol.“
Prezidentka Zuzana Čaputová odobrila posunutie súdnej mapy na jún 2023 a podpísala novelu zákona, ktorý sa zaoberá novými sídlami a obvodmi súdov. Minister spravodlivosti Viliam Karas cez narýchlo prijatú novelu presadil aj to, že na nové správne súdy nebudú potrebovať sudcovia previerky.
Viliam Karas poveril plnením úloh predsedníčky Správneho súdu v Bratislave Jeanette Hajdinovú, súčasnú podpredsedníčku Krajského súdu v Bratislave. Minister nevysvetlil svoje rozhodnutie odvolať poverenie pre Evu Behranovú, ktorá uspela v lete vo výberovom konaní.