
Minúta po Minúte
Eurozónu čaká podľa ekonómov dekáda prinajlepšom zanedbateľného rastu. Región sa ešte plne nespamätal z dlhej a hlbokej finančnej krízy v uplynulom desaťročí a teraz sa musí vyrovnať s novým koronavírusom, píše CNBC.
Záujem nemeckých zamestnávateľov prijímať nových pracovníkov výrazne klesol, podľa inštitútu Ifo zaznamenal vo februári najprudší prepad od decembra 2008. „Optimizmus, ktorý na nemeckom pracovnom trhu panoval začiatkom roka, je preč.“ (ifo)
Priemyselná produkcia v Nemecku rástla v novembri najrýchlejšie za jeden a pol roka. Oproti predchádzajúcemu mesiacu sa zvýšila o 1,1 %, analytici očakávali miernejší rast. V októbri sa výroba ešte prepadla o 1 %. (reuters)
Svetová banka zhoršila prognózu globálneho ekonomického rastu za minulý a tento rok o 0,2 percentuálneho bodu. Dôvodom je pomalšie oživenie obchodu a investícií, ako sa doteraz čakalo, hoci napätie medzi USA a Čínou sa zmierňuje. Vlani ekonomika rástla najpomalšie od finančnej krízy. (reuters)
Šéfovia amerických podnikov sa začínajú obávať recesie. Strach z prepadu ekonomiky sa dostal na prvú priečku medzi obavami, ktoré riaditelia najčastejšie zmieňujú pri hodnotení vyhliadok na tento rok. Ukázal to prieskum Conference Board, na ktorý sa odvoláva The Wall Street Journal.
Nemecký export sa v októbri nečakane zvýšil o 1,2 percenta. Priaznivé údaje prichádzajú v čase rastúcich obáv z recesie nemeckej ekonomiky. Minulý týždeň štatistici oznámili, že priemyselná produkcia v októbri prekvapujúco klesla o 1,7 %.
Priemyselná produkcia v Nemecku v októbri prekvapujúco klesla o 1,7 percenta. Údaje signalizujú pretrvávajúci útlm sektora, podľa nemeckého ministerstva hospodárstva by sa situácia mala v najbližších mesiacoch stabilizovať.
Objednávky v nemeckom priemysle v októbri prekvapujúco klesli o 0,4 percenta po septembrovom raste o 1,5 %. Ovplyvnil ich slabší dopyt z domácej ekonomiky i krajín mimo eurozóny. Analytici počítali s prírastkom zákaziek o 0,3 %.
Nálada nemeckých spotrebiteľov sa nečakane zlepšuje. Výdavky domácností by tak mohli koncom roka podporiť rast najväčšej európskej ekonomiky a zmierniť negatívny vplyv oslabeného exportu.
Podnikateľská nálada v Nemecku sa v novembri podľa očakávaní mierne zlepšila, vyplýva z prieskumu mníchovského inštitútu Ifo. Predpokladá, že HDP by mohol v 4. štvrťroku stúpnuť o 0,2 percenta.

Kríza nemôže neprísť, dlh je väčší než pred desiatimi rokmi, hovorí Ivan Mikloš. V rozhovore upozorňuje na to, že staré dlhy zostávajú nesplatené a pridávajú sa k nim nové riziká.
Hospodársky rast v Nemecku vo štvrtom štvrťroku zostane slabý, nie je však dôvod obávať sa recesie. Vo svojej mesačnej správe to uviedla nemecká centrálna banka.
Riziko recesie v Európe je veľmi nízke, uviedol viceprezident ECB Luis De Guindos. Zároveň však vyzval vlády krajín eurozóny k stimulácii hospodárskeho rastu. (reuters)

Nemecká ekonomika sa v treťom štvrťroku tesne vyhla recesii. HDP sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zvýšil o 0,1 percenta po poklese o 0,2 percenta v období mesiacov apríl až jún.
Dôvera investorov v ekonomiku Nemecka aj celej eurozóny v novembri výrazne vzrástla, ukázal prieskum inštitútu ZEW. Priaznivejší výhľad pre najväčšiu európsku ekonomiku vysvetľuje vývojom v spore medzi Čínou a USA.
Nemecký export v septembri rástol najrýchlejšie za uplynulé takmer dva roky. V porovnaní s augustom stúpol o 1,5 percenta a výrazne prekonal očakávania analytikov.
Priemyselná výroba v Nemecku v septembri klesla viac, než sa očakávalo. Znížila sa o 0,6 %, pričom analytici predpovedali pokles o 0,4 %. Údaje signalizujú pretrvávajúci útlm v nemeckom priemysle a naznačujú, že nemecká ekonomika v treťom štvrťroku vstúpila do recesie. (reuters)
MMF varuje Európu, aby si pripravila núdzové plány pre prípad silného útlmu ekonomiky. Európske hospodárstvo čelí väčšiemu počtu rizík a menová politika už svoje nástroje vyčerpala, uviedol fond v ekonomickom výhľade pre Európu. (bloomberg)
V USA vzniklo v októbri výrazne viac pracovných miest, než odhadovali analytici. Miera nezamestnanosti sa síce zvýšila o desatinu bodu na 3,6 %, no zostáva pri 50-ročnom minime. (nyt)
Nálada nemeckých spotrebiteľov je najhoršia za ostatné 3 roky. Podľa GfK sa v nej odráža spomaľovanie ekonomiky, pre ktoré ubúdajú pracovné miesta v automobilovom priemysle a finančných službách.