Denník N

Robert Fico

Články

Minúta po Minúte

Na ústavnoprávnom výbore došlo k ostrej výmene názorov medzi Marošom Žilinkom a poslancami Jurajom Šeligom a Alojzom Baránikom pre zmienku o Robertovi Ficovi a slovo šéf. Šeliga vyčítal Žilinkovi, že naňho a Fica nepoužíva „rovnakú logiku“ v súvislosti s tlačovými besedami, a trval na odpovedi, či aj Fico tlačovkami zasahuje do vyšetrovania. Baránik pritom poznamenal, že Žilinka by si mal dať pozor, čo povie, lebo „šéf je šéf“. Na túto poznámku generálny prokurátor ostro zareagoval.

Robert Fico púšťal v kinosále Národnej rady počas odvolávania Romana Mikulca zostrihané zvukové nahrávky z rozhovorov policajných vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu. Tie sa podľa neho udiali v lete 2021 v priestoroch NAKA. Označuje to za dôkaz, že Mikulec spolu s nimi a so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom ovplyvňoval vyšetrovania v neprospech vyšetrovateľky Úradu inšpekčnej služby Diany Santusovej, ktorá preverovala prácu vyšetrovateľov okolo Čurillu.

Fico nebol sám, ale prispel k negatívnemu vnímaniu roka 1989 veľkou mierou, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Spočiatku to boli len reči, že si November nevšimol. Potom v jeho prvom období pribudli slová, že by sa nikto nemal hanbiť za to, ako žil pred rokom 1989, či vyzdvihovanie Gustáva Husáka. Dnes sa už 17. novembra nebojí vyjsť medzi ľudí. Nie, neoslavuje slobodu a demokraciu, hoci v nej urobil kariéru ako nikto iný, ale objavil v sebe tribúna nespokojných.“

Referendum o skrátení volebného obdobia považuje OĽaNO za zbytočné mrhanie peniazmi. „Čo je horšie, deje sa tak v ťažkých časoch celosvetovej energetickej krízy a zdražovania. Nejde o nič iné ako o zúfalý pokus bývalého premiéra o návrat k moci a zabezpečenie si beztrestnosti,“ vyhlásil predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš. (tasr)