
Robert Mistrík
Minúta po Minúte
Peter Pellegrini teraz neuvažuje o prezidentskej kandidatúre, ale do budúcnosti ju úplne nevylúčil. Podľa prieskumu pre Markízu by predseda Hlasu v druhom kole porazil Roberta Mistríka, Roberta Fica aj Ivana Korčoka. Ak by bol Korčok v druhom kole s Ficom, výsledok by bol zrejme tesný.

Róbert Mistrík definitívne vylúčil, že by sa pred voľbami spojil s Eduardom Hegerom a stranou Demokrati. O prípadnej predvolebnej spolupráci rokuje ešte s inými ľuďmi. „Ale veľkú nádej tomu nedávam,“ uviedol.
Robert Mistrík stále nevylučuje ani kandidatúru na prezidenta, tentoraz možno aj ako vyzývateľ Zuzany Čaputovej. Prezidentku za mnohé veci kritizuje. „Nemôžeme vytvárať dojem, že ona je to najbezchybnejšie a najlepšie, čo kedy na tejto planéte chodilo. Každý je kritizovateľný. No okolo nej sa vytvára aura, skleník a každého, kto konštruktívne kritizuje, jej komunita úplne zvalcuje.“
Zlé skúsenosti s pokusmi o nové stredopravé strany z minulosti neznamenajú, že by to teraz nemohlo fungovať, vraví Robert Mistrík. „Existuje koncept, ktorý sa nazýva gambler’s fallacy alebo omyl hazardného hráča. Keď niekto hádže kockou a po troch hodoch mu nepadne šestka, tak si povie, že teraz má väčšiu pravdepodobnosť, že šestka padne. No nie je to tak. To, že sa v minulosti nejaké veci diali, neznamená, že sa budú diať aj teraz.“

Jasné, že som politik, vraví bývalý prezidentský kandidát Robert Mistrík. „Nie je tajomstvom, že sa snažím spojiť a integrovať strany stredopravého spektra, môžeme to nazvať demokratické strany. To je moja najnovšia misia. Som plne ponorený do politiky, no nerád by som teraz hovoril o konkrétnostiach, lebo by som to všetko pokazil.“
Vedec Robert Mistrík plánuje vstup do politiky, za akú stranu, nespresnil. „Pripravujeme konkrétne kroky na vytvorenie novej politickej nádeje pre Slovensko,“ povedal. Na otázku, či má bližšie k prípadnému projektu Eduarda Hegera alebo k Mikulášovi Dzurindovi a jeho Modrej koalícii, odpovedal, že spoluprácu by poňal širšie. (tasr)
Robert Mistrík nevylúčil opätovnú kandidatúru na prezidenta vo voľbách v roku 2024. Vedec potvrdil, že zvažuje návrat do politiky, no neplánuje vraj vstúpiť do žiadnej politickej strany.

Makáme, spíme päť hodín denne, ale za dva týždne nevyriešime, čo Smer za dvanásť rokov zanedbal, vraví v rozhovore Robert Mistrík, vedec a člen permanentného krízového štábu. „Ak začal byť niekto akčný, tak je to predovšetkým táto vláda a tento parlament,“ hovorí.
Robert Mistrík reaguje na kritiku Andreja Danka, ktorý kritizoval predaj jeho firmy. „Kým my robíme Slovensku neuveriteľnú reklamu, predseda parlamentu ho diskredituje svojimi konšpiračnými nezmyslami a podsúva mi nekalé záhadné americké spojenia,“ napísal Mistrík na Facebooku.

Najdrahšiu prezidentskú kampaň mal Šefčovič, druhý bol Mistrík, náklady víťazky boli tretie najvyššie, upozorňuje Transparency International podľa oficiálnych správ kandidátov. Šefčovič minul 764 tisíc, čo je o 114 tisíc eur viac ako Čaputová.
Richard Sulík mal s Robertom Mistríkom stretnutie po prezidentských voľbách a hovorili aj o jeho politickej budúcnosti. Predseda SaS si myslí, že Mistrík zo súboja odstúpil príliš skoro. „Prezidentské voľby mohli dopadnúť aj horšie,“ vyhlásil Sulík.
Ústav pamäti národa Robertovi Mistríkovi potvrdil, že jeho otec nespolupracoval s ŠtB. Túto nepodloženú špekuláciu zverejnil ešte v čase, keď Mistrík kandidoval za prezidenta, portál glob.sk. „Prišla odpoveď z ÚPN: vo zväzkoch je meno iného človeka s odlišným dátumom narodenia. Ostatné nechám na svedomí majiteľov a ľudí, čo pre tento portál pracujú a píšu preň komentáre,“ napísal Mistrík na Facebooku.
Andrej Danko v RTVS konšpiruje, prečo sa Robert Mistrík vzdal kandidatúry, keď do svojej kampane investoval 500-tisíc eur. „Buď miluje Slovensko, alebo mu to zaplatil niekto iný,“ povedal.
Mistrík povedal, že je ochotný Čaputovej aj naďalej pomáhať v kampani. Povedal to v diskusnej relácii TV Markíza Na telo s tým, že ho zatiaľ nikto z jej tímu neoslovil. Mistrík zároveň nevylúčil, že sa v roku 2020 zapojí do parlamentných volieb.

Čaputová je prvá aj podľa prieskumu AKO pre TA3, získala 27,5 %, druhý Šefčovič 17,1 %. Prieskum ešte rátal aj s kandidatúrou Mistríka.

Robertovi Mistríkovi vyčítali, že o spájaní síl hovorí najmä preto, lebo taktizuje. Nakoniec ukázal, že to možno myslel vážne. Mistríkov profil opisuje jeho cestu v politike aj prezidentskú kandidatúru, ktorú vzdal po roku od chvíle, keď ju prvý raz pripustil.
Komentár Erika Taberyho v českom Respekte k odstúpeniu Mistríka: „Jeho krok je prejavom nebývalej zodpovednosti. Ponúkol krajine svoju službu, ale keď videl, že väčšiu šancu má niekto iný a rovnako dobrý, ustúpil… To je jasná výzva celej spoločnosti: Toto je vážna chvíľa, ide o nás všetkých, nie o mňa.“
O tom, ako OĽaNO podporí Zuzanu Čaputovú, ešte nerozhodli. Chcú sa spolu stretnúť a dohodnúť sa, ako ju podporia. „Keď uznajú za vhodné, pridáme ruku k dielu,“ povedal Igor Matovič. Chcú sa stretnúť s Čaputovou aj jej tímom, ale ak bude chcieť pokračovať v kampani bez nich, budú to akceptovať. „Sme otvorení akejkoľvek diskusii,“ povedal.
Igor Matovič z OĽaNO hovorí, že jeho kandidátkou je Zuzana Čaputová. „Dilemu máme vyriešenú,“ povedal s tým, že chce urobiť všetko pre to, aby sa stala prezidentkou.
Prezidentský kandidát František Mikloško k rozhodnutiu Roberta Mistríka: „Rešpektujem rozhodnutie pána Mistríka. Osobne si myslím, že situácia nevyzerala tak hrozivo, že by v druhom kole mohol byť Harabin. A to je všetko, čo chcem do prvého kola povedať.“