
Rodičovstvo
Minúta po Minúte

Šokovalo ma, že si ako matka dvoch detí podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťa, vraví v rozhovore Barbora Fandelová. Keďže poisťovne umelé oplodnenie po štyridsiatke neuhrádzajú, po prvom neúspešnom kole sa rozhodla financovať to druhé z verejnej zbierky. Keď verejne opísala svoj boj s neplodnosťou, mnohé komentáre a ohlasy ju povzbudili. Od niektorých žien, ktoré samy podstupujú umelé oplodnenie, však zažila odsúdenie.
Odborníčky radia, ako pomôcť deťom k lepšej komunikácii a kedy počas vývoja zbystriť pozornosť. Na výslovnosti netreba bazírovať a mobil do rúk trojročného dieťaťa ešte nepatrí. Pomôcť môže napríklad spoločné skladanie stavebníc a puzzle či opisovanie bežných vecí, ktorým rodič nevenuje pozornosť.
Diagnóza neplodnosti môže človeka zasiahnuť na mnohých úrovniach, upozorňuje psychologička Lenka Pavuková Rušarová. Môže sa obviňovať, pochybovať o svojej hodnote, cítiť hnev a krivdu voči celému svetu. „Páry, ktoré si dokážu byť vzájomnou oporou a nechávajú si priestor na celú škálu pocitov, prežívajú menší stres a ich vzťah je neplodnosťou menej poznačený,“ hovorí.
Prácu s textom nahradili poznámky v bodoch a powerpointové prezentácie, z ktorých si žiaci robia poznámky a učia sa ich naspamäť. Aj to stojí za výsledkami PISA, podľa ktorých tretina študentov nevie čítať s porozumením, hovorí psychologička Madarasová Gecková.
Vyskočenú platničku majú už desaťročné deti, čoraz viac ich trápia zdravotné problémy typické pre dospelých. „Ošetrujeme napríklad osemročné dievča, ktoré má už šiesty výron členka. A nie preto, že by hrala nohejbal, ale preto, že išla po nerovnej lúke,“ hovorí fyzioterapeut Matěj Hodáč.
Na tlačovej v konferencii v Paríži Slovensko uvádzali ako príklad krajiny, ktorá zlyháva pri vzdelávaní detí zo sociálne slabších pomerov, hovorí Juraj Hipš o výsledkoch PISA. Slovensko je krajinou, kde sociálne zázemie najvýraznejšie ovplyvní výsledky študentov.
Odborníci hodnotia výsledky PISA: riešenia sú drahé a priority vlády sú inde. „V omnoho väčšej miere sú nasmerované na dôchodcov ako na učiteľov, žiakov a študentov. Teda na udržanie popularity a moci a nie na úspešnú budúcnosť a prosperitu krajiny,“ hovorí Ivan Mikloš.
Pre štvorročné deti je zamieňanie reality a fantázie úplne bežné. „U detí v tomto veku je prítomné aj tzv. magické myslenie. Dieťa môže byť presvedčené, že jeho myšlienky, priania alebo túžby dokážu ovplyvniť vonkajší svet,“ vysvetľuje psychologička Jana Ashford.
Štvorročné deti si bežne zamieňajú realitu s fantáziou a môžu byť presvedčené, že ich myšlienky či túžby dokážu ovplyvniť vonkajší svet. Podľa psychologičky Jany Ashford je vhodné, ak rodič na vymyslené príbehy reaguje reflektovaním. „Je dobré dať dieťaťu najavo, že vieme, že hovorí o fantázii, alebo že pochybujeme o tom, čo hovorí,“ vysvetľuje.
Tí, ktorí používajú mlčanie ako trestajúci nástroj, hrajú vabank, hovorí psychoterapeutka Magdaléna Frecer. „Pestujú si presvedčenie, že nepotrebujú druhých. Že si vystačia so svojou pravdou. Lenže blízke vzťahy sú o hľadaní spoločného pochopenia. Môžeme byť odlišní, mať iné názory, ale dôležité je, či sa rešpektujeme a máme o seba úprimný záujem.“

Mlčanie vo vzťahu je ako trest, hovorí psychoterapeutka Magdaléna Frecer. Tvrdí, že v našom kultúrnom prostredí nie sme zvyknutí hovoriť priamo o tom, čo cítime a čo potrebujeme. „Vyjadriť priamo svoj názor, opísať svoju emóciu alebo potrebu môže byť pre niekoho ako adrenalínový šport.“

Štyridsiatnik Imrich Kovaľ po prvýkrát prehovoril o tom, ako ho v detstve šikanovali. Keď im nedal peniaze, tak ho skupina chlapcov na ulici zbila. „Hovorili mi, že o mne vedia všetko, kedy odchádzam zo školy a aj to, na ktorý autobus idem. Že sú tu doma a že pred nimi neujdem,“ opisuje Imrich Kovaľ. „Je to permanentný strach. Nepamätám si, že by ma niečo bolelo. Pamätám si strach,“ opisuje v rozhovore.
Každé 13. dieťa sa na Slovensku narodí predčasne. Zisťovali sme, aké sú najčastejšie dôvody predčasných pôrodov, čo môže za ich nárast, či sa dá odhaliť riziko predčasného pôrodu a čo prežívajú rodičia predčasne narodených detí.
Počet predčasných pôrodov za posledných 15 rokov stúpol o tretinu. Podľa gynekológa Jozefa Záhumenského je za tým zvyšujúci sa vek rodičiek, ale aj čoraz častejšia obezita. Zároveň narastá počet rizikovo tehotných žien, ktoré by v minulosti vôbec nedonosili dieťa do termínu životaschopnosti.
Manželovi rodičia nám dávajú peniaze pri každej príležitosti, a to aj v prehnanej výške, dá sa s tým niečo urobiť? „Viem, že niektorí ľudia nevedia inak prejaviť náklonnosť a lásku ako len materiálne a cez peniaze. Mňa to ale v niektorých situáciách uráža,“ vysvetľuje pani Marianna. Podľa psychológa Martina Milera môže dar kedykoľvek odmietnuť, zložitejšie však bude to, čo nastane potom.
U veľmi citlivých detí môže averziu voči záchodu vyvolať aj nepatrná drobnosť. Ak dieťa odmieta odložiť plienku, treba skúsiť pomaly rozšíriť jeho komfortnú zónu, radí v Psychologickej poradni Jana Ashford. „Alebo ho povzbuďte, aby si navykol na postupné sedenie na záchode – napríklad najprv by len oblečený sedel na zavretom záchode a pri tom si s ním pozerajte napríklad knižku.“
Španielski rodičia neprispôsobujú svoj život dieťaťu, ale prispôsobujú dieťa svojmu životu, píše Kristina Böhmer, ktorá tam žije aj s rodinou. „Idú, kamkoľvek chcú, a vezmú so sebou kočík, aby dieťa mohlo spať, ak je unavené. Španielske deti sú také vytrénované, že spia aj pri ohňostroji či na svadobnej zábave.“
Ako podporiť 19-ročného syna, ktorý sa cíti neschopný? Dospelé dieťa už nepotrebuje od rodičov a blízkych nevyžiadané rady, hovorí psychologička Jana Ashford. „Práve v časoch, keď je dieťa stratené a hľadá sa, potrebuje cítiť, že v neho rodič verí, povzbudzuje ho, podporí ho a aj mu poradí, ak si to vypýta,“ vysvetľuje v Psychologickej poradni.

Špeciálna pedagogička Zuzana Zimová vybrala päť kníh o výchove a o tom, ako na nás vplýva detstvo. Nie sú to len odborné knihy, ale aj beletria. „Ja ju odporúčam aj kolegom, ktorých vzdelávam, lebo si myslím, že dobrá beletria alebo dobrý film nám pomáhajú vcítiť sa do iných ľudí a lepšie im rozumieť,“ vraví.
Denník N posiela na školy 13 500 vzdelávacích časopisov o rizikách, s ktorými sa deti stretávajú pri používaní mobilov a sociálnych sietí. Podarilo sa to aj vďaka čitateľom, ktorí vydanie a distribúciu časopisov finančne podporili.