Rohingovia

Minúta po minúte

Foto: Pohľad do utečeneckého tábora Rohingov v Bangladéši neďaleko hraníc s Barmou. Barma tvrdí, že je na návrat vyše 650-tisíc utečencov pripravená, napriek tomu ho tento týždeň odložili. Časť Rohingov sa odmieta vrátiť pre nedostatočné bezpečnostné záruky.

Foto – AP

Barma bude do Bangladéša vracať všetkých rohinských utečencov, ktorí nebudú zapísaní vo vládnych zoznamoch. Od vlaňajšieho augusta ušlo z Barmy asi 655-tisíc  príslušníkov tohto etnika, teraz schválila vláda návrat 1200 ľudí. (tasr)

Návrat rohinských utečencov z Bangladéša do Barmy sa odkladá, pôvodne sa mal začať v utorok. Chýba napríklad zoznam repatriovaných, jeho overenie aj pripravenosť tranzitných táborov. (tasr, ap)

Niekoľko stoviek Rohingov protestovalo v Bangladéši proti návratu do Mjanmarska. Na vrátení Rohingov do Mjanmarska sa dohodli vlády dvoch štátov, uskutočniť by sa malo v priebehu dvoch rokov. (afp)

Barma oznámila, že s návratom rohinských utečencov do krajiny sa začne 22. januára. Stalo sa tak po tom, ako OSN a ľudskoprávne organizácie vyjadrili znepokojenie z priebehu procesu návratu státisícov Rohingov, ktorí v lete ušli pred násilnosťami do susedného Bangladéša. (dpa)

OSN nevylučuje, že Rohingovia sú v Barme obeťou genocídy. Podľa vysokého komisára OSN pre ľudské práva Zajda Raada Husajna nesú operácie barmskej armády „prvky genocídy“. (čtk)