Rohingovia

Minúta po minúte

USA pozastavili pracovné cesty do Jakchainského štátu v Barme. Šéf diplomacie Rex Tillerson už v stredu oznámil, že podľa názoru USA sa barmské sily dopúšťajú „etnických čistiek“ voči menšine Rohingov. (tasr)

Pápež František sa stretne so šéfom barmskej armády aj Rohingmi. Svoj program budúcotýždňovej návštevy krajiny upravil na základe rád rangúnského arcibiskupa. (čtk)

Maďarsko straší migračnou vlnou z Barmy, ktorá môže zasiahnuť aj Európu. „Maďarsko preto podporuje snahy Barmy zvládnuť vzniknutú situáciu,“ vyhlásil minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na návšteve krajiny. (tasr)

Mjanmarská armáda popiera organizované zabíjanie a znásilňovanie Rohingov. Reagovala tak na obvinenia OSN. Z Mjanmarska od augusta utieklo 600-tisíc Rohingov. (čtk)

Pri potopení lode pri Bangladéši zahynuli najmenej štyria rohinskí utečenci z Barmy. Počet nezvestných nie je známy, na lodi bolo 45 ľudí. (ap)

EÚ prisľúbila 30 miliónov eur na pomoc rohinským utečencom. „Rohingovia si zaslúžia to, čo každá iná ľudská bytosť na svete. Zaslúžia si budúcnosť. Máme morálnu povinnosť dať týmto ľuďom nádej,“ uviedol Christos Stylianidis, eurokomisár pre humanitárnu pomoc. (tasr)