Rohingovia

Minúta po minúte

Amnesty International vyzvala, aby vrchného veliteľa mjanmarskej armády a 12 ďalších armádnych činiteľov postavili pre obvinenia zo zločinov proti ľudskosti pred Medzinárodný trestný súd v Haagu. (tasr)

Európska komisia uvoľnila 40 miliónov eur na humanitárnu pomoc v prospech Rohingov v Barme a Bangladéši. Ide o ďalšiu finančnú humanitárnu pomoc únie, ktorá vlani na rovnaké účely vynaložila 51 miliónov eur. (tasr)

Delegácia Bezpečnostnej rady OSN navštívila oblasť Barmy, z ktorej v dôsledku násilností utieklo od augusta do Bangladéša takmer 700-tisíc Rohingov. Britská členka delegácie Karen Pierceová vyzvala, aby sa začalo dôveryhodné vyšetrovanie údajného násilia na moslimskej menšine. (čtk)

Barma v sobotu po niekoľkomesačnom rokovaní s bangladéšskou vládou repatriovala prvú rodinu z takmer 700-tisíc Rohingov. S presunom sa začalo napriek tomu, že OSN varovala, že krajina nie je na návrat utečencov pripravená. (reuters)

Únia pripraví ďalšie sankcie proti Barme. Dôvodom je pokračujúce masívne porušovanie ľudských práv miestnou políciou a armádou. Kambodži hrozia sankcie pre využívanie súdneho systému ako nástroja nátlaku a zastrašovania politických oponentov. (čtk)

Foto: Pohľad do utečeneckého tábora Rohingov v Bangladéši neďaleko hraníc s Barmou. Barma tvrdí, že je na návrat vyše 650-tisíc utečencov pripravená, napriek tomu ho tento týždeň odložili. Časť Rohingov sa odmieta vrátiť pre nedostatočné bezpečnostné záruky.

Foto – AP

Barma bude do Bangladéša vracať všetkých rohinských utečencov, ktorí nebudú zapísaní vo vládnych zoznamoch. Od vlaňajšieho augusta ušlo z Barmy asi 655-tisíc  príslušníkov tohto etnika, teraz schválila vláda návrat 1200 ľudí. (tasr)

Návrat rohinských utečencov z Bangladéša do Barmy sa odkladá, pôvodne sa mal začať v utorok. Chýba napríklad zoznam repatriovaných, jeho overenie aj pripravenosť tranzitných táborov. (tasr, ap)

Niekoľko stoviek Rohingov protestovalo v Bangladéši proti návratu do Mjanmarska. Na vrátení Rohingov do Mjanmarska sa dohodli vlády dvoch štátov, uskutočniť by sa malo v priebehu dvoch rokov. (afp)