
Rozhovory
Minúta po Minúte
58 % Slovákov nesúhlasí so zákazom reprezentovať pre hráčov z KHL, v Lotyšsku je situácia výrazne iná. „Keď Miks Indrašis chcel ísť ako prvý do Spartaku Moskva, kritika verejnosti bola taká veľká, že si to nakoniec rozmyslel,“ hovorí novinár Toms Gigulis. Lotyšsko má dvoch hráčov v KHL, no sú vnímaní negatívne a často im pripomínajú, že berú krvavé peniaze.

Kým na Slovensku máme Slavín, v Lotyšsku mali Víťazný monument, no vlani ho zbúrali. „Vysvetlenie je veľmi jednoduché: Ruský vojak pre nás nie je osloboditeľ, ale okupant, preto by ani nemal mať u nás pamätník,“ tvrdí v rozhovore lotyšský novinár Toms Gigulis.

Česi rečami o zlom stave našich tratí nepreháňajú, hovorí šéf logistickej spoločnosti Metrans Danubia Peter Kiss. Nákladné vlaky u nás musia neustále brzdiť a zrýchľovať a občas podľa neho aj nadskakujú.

Pellegrini minútu po voľbách povie Ficovi nie, tvrdí v rozhovore František Mikloško. Verí, že sa KDH tentoraz prebojuje do parlamentu, on má obsadiť 12. miesto kandidátky hnutia. Odhaduje, že by po voľbách mohla vzniknúť koalícia Hlasu, Sme rodina, KDH, PS a SaS.
Bratia Mucskovci, ktorí zbierajú peniaze na tank pre ukrajinskú armádu, už majú 100-tisíc eur, ale potrebujú 1,2 milióna. Čakajú, či ich začnú podporovať aj veľké firmy. „Ak si tu chceme zachovať nejakú demokraciu, tak je v ich životnom záujme, aby to podporili. Ešte sa nikto nevyjadril, že to nepodporí, všetci si to musia ešte premyslieť,“ hovoria. Oslovili aj politikov, zatiaľ im nikto neodpovedal.
Obchvat Zvolena sa v najbližších desiatich rokoch stavať nezačne, myslí si šéf projektantskej spoločnosti Amberg Engineering Slovakia Martin Bakoš. Najviac sa zasekol na spore o trasu.

Nik nehovorí toľko zlých vecí o vlastnej krajine ako Slováci, vraví v rozhovore Kolumbijčan Cástor Sánchez, ktorý žije v Bratislave. „Niektorí domáci hovoria, že Bratislava je špinavá a smradľavá. Nie je to pravda, netuším, kam tí ľudia chodia. Naopak – z provinčného mestečka pred 40 rokmi sa zmenila na mesto, ktoré sa v Európe nemusí hanbiť.“
Fotovoltika by mohla Slovensku dodať ešte 2,5- až 3-tisíc megawattov, tvrdí nový minister hospodárstva Peter Dovhun. Stalo by sa tak, ak by sa fotovoltickými panelmi zaplnili všetky na to vhodné strechy obytných a priemyselných budov. To by prevýšilo aj dnešné klimatické záväzky krajiny.
Nový minister hospodárstva Peter Dovhun chce už o dva týždne predložiť vláde nový akčný plán rozvoja elektromobility. Jeden z jeho predchodcov Richard Sulík sa pritom viac zameriaval na rozvoj dopravy na báze vodíka.
Peter Švec zostáva štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva aj po tom, čo nebol vymenovaný za ministra hospodárstva v novej úradníckej vláde. Denníku E to potvrdil jeho nový šéf minister Peter Dovhun.

Minister hospodárstva Peter Dovhun si nemyslí, že nová vláda príde s ďalším dodatočným dodanením firiem, ktoré zvýšili svoje zisky vďaka energetickej kríze aj vojne na Ukrajine. „Akékoľvek zmeny v daňových zákonoch alebo mechanizmoch nepatria do priorít tejto vlády v období, ktoré má k dispozícii,“ hovorí v rozhovore pre Denník E.
Samotná výstavba úseku D1 Turany – Hubová by mohla trvať päť či šesť rokov. „Dalo by sa to aj rýchlejšie, závisí to potom už iba od organizácie výstavby, či budete napríklad tunel raziť z jednej alebo z oboch strán a podobne,“ hovorí Martin Bakoš, šéf spoločnosti Amberg Engineering Slovakia, ktorá projektuje diaľnice.
Informácie o zničení slovenského systému protivzdušnej obrany S-300, ktorý sme poslali na Ukrajinu, boli len fámy, hovorí minister obrany Martin Sklenár. Po tom, ako sme na Ukrajinu poslali aj migy či vrtuľníky, žiadajú Ukrajinci už skôr o menšiu pomoc, vraví v rozhovore.

Sám kapitán Putin si po mňa prišiel v čiernej volge a vypočúval ma v sídle KGB, spomína v rozhovore o ruskom vodcovi Sergej Žirnov. Bývalý ilegálny špión sa vtedy previnil tým, že sa ako dobrovoľník počas olympiády rozprával s cudzincom. Opisuje, ako si Putin výsluch užíval, no musel s ním prestať, keď zistil, že sa Žirnov pozná s vnukom Brežneva.
Bojovať proti zákazu spaľovacích motorov môžeme, ako chceme, nič nám to nepomôže, tvrdí technologický investor Jiří Hlavenka. „Je to, ako vziať ručičky na hodinkách a snažiť sa ich otáčať dozadu, pokrok aj tak nezastavíme.“
Pred štyrmi rokmi Emil Hodál napísal status, ktorý mu zmenil život. Vyhodili ho zo školy, napádali ho ľudia ako Ľuboš Blaha, Štefan Harabin a Eduard Chmelár. „Raz alebo dva razy do roka musím chodiť vypovedať, lebo niekto sa podpíše mojím menom pod výhražné maily,“ hovorí študent.

17-ročný Emil Hodál napísal status, v ktorom si chcel vystreliť z radikálov. Ospravedlnil sa za to, no aj po rokoch ho za to napádajú ľudia ako Ľuboš Blaha či Štefan Harabin. „Desí ma, že niektorí ľudia nemajú zábrany, čo sa môže a nemá použiť v politickom boji,“ hovorí.
Jednou z priorít ministra pôdohospodárstva Jozefa Bireša je príprava rizikového fondu na odškodňovanie prírodných katastrof. Chce z neho kryť nielen škody na úrodách, ale aj škody na chovoch zvierat.
Organizmus začína skryte starnúť už v strednom veku, aj príprava na starobu by sa mala začať už vtedy, hovorí psychologička Mária Krýslová. „Sme priam zavalení informáciami, ako zdravo jesť, koľko akého pohybu v akom veku máme mať, čo prospieva mozgu, no rovnako dôležité je mať rád život a ľudí a mať v ňom to, čo nás napĺňa a baví.“
Lesy SR do vlaňajška rozšírili prírode blízke spôsoby obhospodarovania na 17 % svojich lesov a v pláne majú až 35 %, tvrdí nový minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš. Vlani dosiahla štátna firma rekordný zisk a prvý kvartál tohto roku je tiež rekordný.