
Ruskí špióni
Minúta po Minúte
Poliaci zadržali sieť špiónov, ktorých zaujímali zbrane pre Ukrajinu. Podobná ruská špionážna sieť zrejme pôsobí aj na Slovensku, varuje poľský expert. Odhalenie deviatich cudzincov, medzi ktorými sú aj traja bieloruskí občania, ukazuje aj to, ako sa Rusku nedarí zastaviť vojenskú pomoc Ukrajine, a že stále vedie hybridnú vojnu proti Európe.
V Poľsku odhalili skupinu ruských špiónov, údajne pripravovali sabotáže, ktoré by mohli zasiahnuť železničné trate dôležité pre prepravu zbraní a munície na Ukrajinu. V rámci akcie zadržali šiestich ľudí.

Magnitského zákon môže zasiahnuť srdce Putinovho režimu, tvrdí americko-britský investor a kritik Ruska Bill Browder, ktorý sa stal Putinovým úhlavným nepriateľom po odhalení rozsiahleho daňového podvodu. Magnitského zákon zameraný na sankcionavanie porušovateľov ľudských práv vo svete, ktorým vyústila Browderova snaha o spravodlivosť, prijalo 34 krajín. Prečítajte si úryvok z knihy Príkaz na zmrazenie.
Policajný prezident Štefan Hamran bol prekvapený, že ruský špión Garbár z Hlavných správ dostal iba podmienku a peňažný trest. „Nemôžeme hovoriť, že tu funguje právny štát v takej podobe, ako má,“ povedal s tým, že sa chce o verdikte rozprávať s kompetentnými.
Ukrajinská tajná služba SBU zadržala ruského špióna, ktorý sa vydával za ukrajinského vojenského inštruktora a plánoval odovzdávať Moskve tajné informácie. Zatkli ho v Mykolajive a obvinený je zo zrady spáchanej počas stanného práva.

Spolupracovník Hlavných správ Bohuš Garbár, ktorého video usvedčilo zo špionáže v prospech Ruska, dostal podmienečný trest tri roky, peňažný trest 15-tisíc eur a prepadnutie majetku v hodnote tisíc eur. Špecializovaný trestný súd schválil dohodu o vine a treste, Garbár sa priznal. Za vyzvedačstvo a prijímanie úplatku mu pritom hrozilo až 13 rokov väzenia.
Z Medzinárodnej investičnej banky IIB sa stala „ruská špionážna banka“ v Európe, hovorí odborník na Rusko András Rácz. Pôvodne pritom mala mať ústredie v Bratislave, no slovenská vláda nebola ochotná zabezpečiť jej zamestnancom imunitu.
V Poľsku obžalovali Rusa, ktorý údajne sedem rokov vykonával špionáž vo vojenských útvaroch na severovýchode Poľska a informácie odovzdával ruskej rozviedke. Je zároveň podozrivý z korupcie a hrozí mu až desať rokov vo väzení.
Ruská invázia na Ukrajinu stopla ruských špiónov, len za rok ich v Európe odhalili stovky a mnohých vyhostili. Niektorí dostali aj tvrdé tresty, napríklad vo Švédsku jedného odsúdili na doživotie.
Rusko cieli na holandskú infraštruktúru v Severnom mori. Podľa šéfa rozviedky pri jednej z veterných fariem videli ruskú loď, ako sa pokúša mapovať energetickú infraštruktúru. Z miesta ju vyprevadili.
V poľských diplomatických službách nezostal už ani jeden absolvent ruského MGIMO. Všetci zamestnanci, ktorí na Moskovskom inštitúte medzinárodných vzťahoch študovali, boli buď v dôchodkovom veku, alebo jednoducho odišli, povedal minister zahraničných vecí Zbigniew Rau.
Moldavsko dočasne uzavrelo svoj vzdušný priestor. Dôvod nie je známy, no cez víkend ho narušili dve ruské rakety. V pondelok zároveň moldavská prezidentka obvinila Rusko z prípravy sprisahania s cieľom destabilizovať krajinu.
Spolupracovník Hlavných správ Bohuš Garbár uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste v kauze vyzvedačstva pre Rusko. Obsah dohody nezverejnili, špecializovaný súd by sa mal jej schvaľovaním zaoberať 28. februára.

Moldavská tajná služba potvrdila, že Moskva má plán zvrátiť proeurópske smerovanie krajiny, už dávnejšie pred ruskou hrozbou varoval aj Volodymyr Zelenskyj. Moldavci aj preto vymenili premiérku. Vysvetľujeme, či je v hre aj napadnutie krajiny.
Moldavská prezidentka Maia Sanduová varovala pred snahou Ruska o násilný prevrat v krajine. V televíznom prejave povedala, že Rusko chce odstrániť súčasnú prozápadnú vládu. Na destabilizácii Moldavska vraj Rusi pracujú už od jesene, ale zatiaľ neúspešne.
Barcelonská radnica preveruje, či zamestnáva ruského advokáta, ktorý je na americkom teroristickom zozname. Podľa miestnych médií na Stanislava Ševčuka uvalili Spojené štáty sankcie pre pôsobenie v nacionalistickom Ruskom imperiálnom hnutí.
V ukrajinskom Dnipre zatkli sedem ľudí podozrivých z odovzdávania informácií Rusku. Podľa tajnej služby SBU pomáhali ruskej armáde koordinovať vzdušné útoky na mesto, a preto budú čeliť obvineniu z vlastizrady.
Vyšetrovateľ NAKA navrhol v kauze vyzvedačstva pre Rusko uzavretie dohody o vine a treste s obvineným spolupracovníkom Hlavných správ Bohušom Garbárom. Spis s návrhom postúpil prokurátorovi v decembri. Prokurátor sa s návrhom stotožnil.
Syn ruského diplomata vo Viedni údajne pôsobil ako agent ruskej vojenskej rozviedky GRU. Podozrivý 39-ročný muž bol v Rakúsku v kontakte so zástupcami spravodajských služieb z rôznych krajín, krátko pred inváziou na Ukrajinu aj počas nej bol v Moskve, kde zrejme odovzdával utajované informácie.
Bývalý americký vojak Paul Whelan, väznený v Rusku za údajnú špionáž, vraví, že je sklamaný z Bidenovej vlády. Tá podľa neho mala urobiť viac pre jeho prepustenie, prípadne zapojenie do výmeny, pri ktorej bola prepustená basketbalistka Grinerová. „Nechápem, prečo tu stále sedím,“ odkázal z väzenia.