
SaS
- Kandidátna listina SaS pre voľby 2023, číslo vo voľbách: 12
- Kontakty: webstránka, Facebook, Instagram, YouTube
- Transparentný účet kampane: SK46 0900 0000 0051 9949 6092
- História, kauzy
-
-
- 2009 – Richard Sulík založil stranu Sloboda a Solidarita, strana neuspela vo svojich prvých voľbách do Európskeho parlamentu
-
-
-
- 2010 – SaS sa po parlamentných voľbách so ziskom 12,14 % stala súčasťou vládnej koalície spolu s SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd
-
-
-
- 2012 – po páde vlády I. Radičovej v predčasných voľbách získala SaS necelých 6 % hlasov, čo znamenalo stratu vyše polovice voličov oproti predchádzajúcim voľbám
-
-
-
- 2012 — 2013 – kvôli klesajúcej popularite strany a nezhodám medzi R. Sulíkom a J. Kollárom opustili stranu 5 z 11 poslancov, tým zanikol poslanecký klub SaS
-
-
-
- 2016 – v parlamentných voľbách SaS získala 12 % a 21 poslaneckých mandátov a stala sa tak najsilnejšou pravicovou stranou, bola súčasťou opozície spolu s OĽaNO, Sme rodina a ĽSNS
-
-
-
- 2019 – kvôli konfliktu s R. Sulíkom odišlo z poslaneckého klubu SaS deväť poslancov na čele s Ľubomírom Galkom
-
-
-
- 2020 – v parlamentných voľbách strana získala 6 % a stala sa súčasťou vládnej koalície s OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí
-
-
-
- 2020 — 2022 – v koalícii vládol chaos kvôli nezhodám medzi predsedom SaS R. Sulíka a I. Matovičom, čo malo za následok postupné demisie premiéra aj ministrov a napokon pád vlády
-
-
-
- 2023 – SaS pred voľbami prešla redizajnom, zmenili logo, vizuál a neoficiálny názov strany na Saska, tým sa chcú priblížiť mladým
-
- Predseda: Richard Sulík
- Podpredsedovia: Karol Galek, Branislav Gröhling
- Prihláška za člena
- Odkazy na lokálne zastúpenia SaS
Minúta po Minúte
Minister investícií Richard Raši (Hlas) by chcel zmenu počtu volebných obvodov už v parlamentných voľbách v roku 2027. Vníma však, že na zmenu ústavy nemá koalícia v parlamente dostatok hlasov. Podpredseda SaS Branislav Gröhling je proti tejto zmene, považoval by to za podvod na voličoch.
Poslanec SaS Branislav Gröhling sa odmietol vyjadriť k tvrdeniam NKÚ, že ministerstvo hospodárstva riadené Richardom Sulíkom mohlo nehospodárne použiť 634-tisíc eur na výstave Expo v Dubaji. „Nech sa to vyšetrí, pán Sulík bude k tomu mať tlačovú konferenciu, potom si urobím názor,“ povedal Gröhling v diskusii Na telo na Markíze.
V koalícii sú formálne tri strany, ale desať platforiem, čoskoro sa im to začne rúcať, tvrdí poslanec z klubu SaS Alojz Hlina. „Pri práci na kvóre by sme sa mali vedieť spojiť, ale nerobil by som žiadny Národný front,“ hovorí o možnosti spolupráce opozície s Igorom Matovičom.
SaS uviedla, že schválené programové vyhlásenie vlády prináša vyššie dane a z toho vyplývajúci spomalený hospodársky rast. „Dokument nie je žiadne programové vyhlásenie vlády troch suverénnych strán, ale programové vyhlásenie vlády Smeru, zvyšné strany šli iba okolo,“ povedal predseda klubu SaS Branislav Gröhling.

V debate dominovalo PS, zaujal Hlina, pre Matovičov incident obmedzili médiá. Vybrali sme kľúčové momenty parlamentnej rozpravy k programovému vyhláseniu vlády. Parlament vyslovil dôveru Ficovej vláde 78 hlasmi poslancov.
Niektorí nominanti Hlasu sa správajú tak, že je ťažké rozoznať, či sú z Hlasu alebo zo Smeru, hovorí Ondrej Dostál. „Dokonca si myslím, že aj Kaliňák, ak by bol ministrom vnútra, by čistky v polícii robil elegantnejšie a nie tak nahrubo, ako to robí Šutaj Eštok,“ vraví v rozhovore poslanec za SaS.

Politici PS a SaS si pripomínajú 17. november na spoločnej spomienkovej akcii. Námestie SNP je zaplnené ľuďmi, ktorí počas príhovorov symbolicky štrngajú kľúčmi. Medzi rečníkov prišiel aj Ladislav Snopko, osobnosť Novembra ’89.
Fico sa čoraz viac podobá na Mečiara, vraví v rozhovore poslanec za SaS Ondrej Dostál. „Krátke epizódky, keď sa tvári, že bude ústretový k médiám, sa striedajú s dlhými obdobiami, keď sú novinári preňho nepriatelia. Často sú preňho novinári lepším terčom než opoziční politici a viac na nich útočí.“
Alojz Hlina (klub SaS) si všimol, že v texte programového vyhlásenia vlády je preklep, pre ktorý vláda fakticky sľubuje popieranie nekalých praktík v obchode s potravinami. Medzi strednodobými prioritami v pasáži o poľnohospodárstve sa totiž spomína „trvalé popieranie nekalých obchodných praktík v obchode s potravinami a ďalšie zdokonaľovania jeho nástrojov“.
SaS odmieta vládou zamýšľané rozdelenie RTVS. „Je to nielenže skok do minulosti, ale s nominantmi na ministerstve kultúry rovno skok do stredoveku,“ reaguje strana, podľa ktorej to bude znamenať ovládnutie verejnoprávnosti politickou mocou.
Juraj Krúpa (SaS) v parlamente vyhlásil, že v porovnaní s minulými vládami Roberta Fica je tento program vlády v zahraničnej politike pasívny a zo Slovenska robí „ukričaného trpaslíka“.
Novým riaditeľom Leteckých opravovní Trenčín sa stal Juraj Lauš. Vystriedal Ľubomíra Galka, ktorý sa plánuje venovať výlučne práci poslanca parlamentu za hnutie Igora Matoviča.
Vyhrážky novinárom sú ďalším krokom k orbanizácii Slovenska, vraví predseda SaS Richard Sulík. Obmedzovať novinárov podľa neho potrebuje len taká vláda, ktorá chce ľudí odstrihnúť od informácií a manipulovať s verejnou mienkou.
Progresívne Slovensko a SaS zorganizujú v piatok na Námestí SNP v Bratislave spomienkové podujatie pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu. Podpredseda SaS Branislav Grohling zdôraznil, že ide v prvom rade o spomienku a nie protest proti súčasnej vláde.
Neodkladné opatrenie v prípade čurillovcov sa týka ochrany pred diskrimináciou, a preto bol príslušný konať Mestský súd Bratislava IV, hovorí Mária Kolíková (SaS). Reagovala tak na spochybňovanie rozhodnutia ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas).
SaS podala trestné oznámenie na ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Tvrdí, že odstavením vyšetrovateľov čurillovcov zneužil právomoci verejného činiteľa.
Poslanec SaS Ondrej Dostál si v reakcii na Ľuboša Blahu zavesil v kancelárii obraz prezidentky Čaputovej a Václava Havla. Na stôl si zároveň vyložil vlajky Slovenska, EÚ, NATO a Ukrajiny. Blaha vo svojej kancelárii pred pár dňami zvesil portrét prezidentky aj vlajku EÚ a nahradil ich obrazom Che Guevaru.
SaS pripomenula svoj predvolebný návrh na zastropovanie nárastu splátok hypoték. Neprekročili by zvýšenie priemernej nominálnej mzdy za tri roky. „Takto sme to mali s bankami predrokované,“ tvrdil predseda SaS Richard Sulík.
Opozičné strany SaS aj PS sa vyslovili proti výraznému zvýšeniu daní pre banky. Doplatili by na to podľa nich klienti bánk na poplatkoch či úrokoch a štát na drahších pôžičkách prostredníctvom dlhopisov.
SaS označila konanie policajnej inšpekcie pod vedením Branislava Zuriana za neprijateľnú vendetu. „Ostro odsudzujem včerajší zásah proti funkcionárovi inšpekcie. Akékoľvek zastrašovanie a šikana policajtov sú neprijateľné. Vláde na čele s Robertom Ficom ide len o pomstu. Toto nemôžeme tolerovať,“ povedala Mária Kolíková.