
Sčítanie obyvateľov 2021
Články
Minúta po Minúte
K židovskej národnosti sa počas sčítania prihlásilo necelých 600 ľudí. Ako ďalšiu národnosť ju uviedlo viac ako 1200. Židovská komunita slávi od 18. do 26. decembra sviatok Chanuka alebo Sviatok svetiel.
Podľa sčítania obyvateľov 2021 žilo na území Slovenska 4 424 283 obyvateľov vo veku 18 a viac rokov. V predchádzajúcom sčítaní v roku 2011 to bolo takmer o 50-tisíc menej.
Plyn ako prevažujúci zdroj na vykurovanie využíva 1,5 milióna (66 %) bytov, vyplýva z minuloročného sčítania obyvateľov. V porovnaní s rokom 2011 je to nárast o 367-tisíc bytov (o 33 %).
Pripojenie na plyn má na Slovensku takmer 68 % domov, vyplýva z minuloročného sčítania obyvateľov. Ide zhruba o 838-tisíc domov. V porovnaní s rokom 2011 ide o vyše štvrtinový nárast.
Výsledky v sčítaní obyvateľov týkajúce sa národnosti a ďalšej národnosti sa budú interpretovať ako súčet dvoch rovnocenných národnostných kategórií. Návrh schválila vláda. Podľa tohto modelu sa k maďarskej národnosti hlási celkovo 456 148 obyvateľov.
Na Slovensku žije 58 498 cudzincov, tvoria tak 1,07 percenta zo všetkých obyvateľov, vyplýva z minuloročného sčítania obyvateľstva. Najviac cudzincov (19 569) žije v Bratislavskom kraji a tvoria 2,72 percenta obyvateľov kraja. Ide o údaje spred začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.
Máme nové údaje o Rómoch, vieme však, čo s nimi? pýta sa Vlado Rafael. „Nie je zrejmé, či a ako štát použije údaje o rómskej menšine, ktoré získal pri sčítaní obyvateľstva.“
Na Slovensku žije 401 ľudí, ktorí majú 100 rokov a viac, ukázalo sčítanie obyvateľstva. Najviac je ich v Bratislavskom, najmenej v Trnavskom kraji. Vôbec najstarší obyvateľ Slovenska mal k 1. januáru minulého roka 107 rokov.
Vyše 44 % občanov Slovenska je slobodných, ukázala analýza zo sčítania obyvateľov. Počet ľudí žijúcich v manželstve klesá takmer vo všetkých krajoch. Sčítanie takisto ukázalo, že vysokú školu vyštudovalo vyše milióna ľudí.
Byť na Slovensku Rómom je akoby stotožnenie sa s postavením občana druhej kategórie, vraví etnografka Zuzana Kumanová, prečo sa pri sčítaní obyvateľstva mnoho ľudí neprihlásilo k rómskej národnosti. Bývalá štátna tajomníčka ministerstva kultúry dnes pracuje na ministerstve spravodlivosti. (romano fórum)
Takmer 6000 tabletov použitých pri sčítaní obyvateľov štát daruje obciam. Tie ich môžu využiť v zariadeniach sociálnych služieb či v školách. Hodnota jedného tabletu je asi 200 eur. S každou obcou štát podpíše darovaciu zmluvu. (tasr, N)
Okresné mestá na Zemplíne sa vyľudňujú a starnú. Priemernej miere úbytku obyvateľstva v siedmich najväčších sídlach regiónu sa vymykajú len Sobrance a Trebišov, čo sú zároveň aj mestá s najmladšou populáciou. Vyplýva to z porovnania výsledkov sčítania za roky 2011 a 2021.

Za úbytkom veriacich v sčítaní obyvateľov môžu byť podľa Františka Mikloška pedofilné škandály vo svete, kauza biskupa Bezáka aj neschopnosť cirkvi ohradiť sa voči Kotlebovi. „V katolíckej cirkvi ľudia videli oporu nielen pri svojich náboženských právach, ale aj v tom, že sa tu niekto vie postaviť totalite a vie za to trpieť,“ hovorí v rozhovore Mikloško.
Bratislavská Petržalka eviduje o 3500 viac obyvateľov, ako ukázalo minuloročné sčítanie. Petržalská samospráva tvrdí, že tak za 10 rokov príde minimálne o 3,6 milióna eur. Od Štatistického úradu SR preto očakáva ďalšie potrebné dáta.
Prezidentka Zuzana Čaputová podporila národnostné menšiny na Slovensku. Upozornila, že až 300-tisíc obyvateľov využilo pri sčítaní obyvateľov možnosť prihlásiť sa k dvom národnostiam. V otázke menšinových práv by sa malo podľa prezidentky vychádzať zo súčtu oboch národnostných kategórií, ktoré boli v metodike Štatistického úradu považované za rovnocenné.
Newsfilter: Prečo pribudlo toľko neveriacich? Odpoveď je asi zložitá, ale určite zavážilo aj to, že tentokrát sa viac ľudí bez vyznania rozhodlo sčítací hárok vyplniť, kým naposledy táto skupina sčítanie skôr odignorovala. Pre predstaviteľov cirkví to môže byť varovanie, že ich postavenie je ohrozené, ale získali ešte desať rokov, aby si niečo vymysleli.
Námestovo je okresom s najväčším podielom rímskokatolíkov na Slovensku, podľa sčítania obyvateľov z roku 2021 je ich 92,4 percenta. V žiadnom inom okrese ich nie je viac ako 90 percent. Okres Námestovo má zároveň najvyšší podiel ľudí slovenskej národnosti, celkom 97,88 percenta.
Popradu klesol počet obyvateľov pod 50-tisíc. Vyplýva to zo sčítania obyvateľstva z roku 2021. Pokles pod túto hranicu pre mesto znamená nižší príjem z podielových daní. (tasr)

Shooty: Ovečky
Maďari tvoria najväčšiu menšinovú komunitu na Slovensku, ich počet sa však zmenšil aj napriek možnosti uviesť druhú národnosť. Vyplýva to z výsledkov sčítania obyvateľstva v roku 2021, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.