Severná Kórea

Minúta po minúte

Štyri americké stíhačky F-35B a dva bombardéry B-1B preleteli ponad Južnú Kóreu. Prelet mal vyslať varovný signál Severnej Kórei v súvislosti s jej nedávnymi provokáciami. (tasr, jonhap)

USA vyšlú k pobrežiu Kórejského polostrova svoju lietadlovú loď, ktorá sa v októbri zúčastní na spoločnom cvičení s plavidlami juhokórejského vojenského námorníctva. (tasr, jonhap)

USA a Južná Kórea sa zhodli na tom, že na Severnú Kóreu treba vyvinúť silnejší nátlak pomocou sankcií. Prezidenti oboch krajín spolu telefonovali v nedeľu nadránom nášho času. (reuters, čtk)

Bezpečnostná rada OSN odsúdila ďalší raketový test KĽDR, zatiaľ sa však nedohodla na ďalších opatreniach voči režimu. Vyzvala Pchjongjang k okamžitému ukončeniu akcií, ktoré ohrozujú nielen región, ale všetky členské štáty OSN. (čtk)

Bezpečnostná rada OSN mimoriadne zasadne o 22:00. Dôvodom je ďalšie odpálenie rakety KĽDR. (tasr)

Severná Kórea v stredu varovala, že ďalej vystupňuje svoje zbrojné programy v reakcii na „zlovoľné“ sankcie, ktoré na ňu po šiestej jadrovej skúške z tohto mesiaca uvalila Bezpečnostná rada OSN. (čtk)

Biely dom pohrozil Číne sankciami vo finančníctve, ak nebude rešpektovať sankcie uvalené OSN na Severnú Kóreu, oznámil to americký minister financií Steven Mnuchin. (čtk)

Južná Kórea a Japonsko privítali nové sankcie OSN voči KĽDR. Japonský premiér Abe vyhlásil, že vysoko oceňuje "rezolúciu o pozoruhodne tvrdých sankciách".  (tasr)

Merkelová naznačila, že by sa s KĽDR mohla uzavrieť podobná dohoda o ukončení jadrového programu ako pred dvoma rokmi s Iránom. Podľa vlastných slov by bola pripravená zúčastniť sa diplomatickej iniciatívy s cieľom zastaviť severokórejský jadrový program za podobných podmienok, ako sa to udialo v iránskom prípade. (faz)

Už viac ako 100157 z vás dostáva správy e-mailom