Severná Kórea

  • Kim Čong-un sa stretol s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom na historickom samite
  • Severná Kórea už predtým oznámila, že pozastaví raketové a jadrové testy
  • Kim Čong-un tvrdí, že je ochotný hovoriť o denuklearizácii
  • 12. júna sa Kim Čong-un stretne s Trumpom v Singapure, KĽDR ako gesto dobrej vôle prepustila troch väzňov s americkým občianstvom

Minúta po minúte

USA údajne požadovali od KĽDR, aby počas pol roka odovzdala niektoré svoje jadrové hlavice, medzikontinentálne balistické rakety a ďalší jadrový materiál. S odvolaním sa na svoje zdroje to tvrdí japonský denník Asahi.

KĽDR oficiálne pozvala osem juhokórejských novinárov na budúcotýždňovú likvidáciu testovacieho komplexu Pchunggje, z ktorého vykonala od roku 2006 šesť jadrových skúšok. (jonhap)

Južná a Severná Kórea sa dohodli, že v stredu uskutočnia rozhovory na vysokej úrovni. Predstavitelia oboch krajín budú diskutovať o opatreniach v súvislosti s dohodami, ktoré ich lídri uzavreli na historickom samite v apríli. (jonhap)

Severná Kórea znovu sľúbila, že končí s neohlásenými raketovými testmi. Predstavitelia KĽDR to oznámili Medzinárodnej organizácii pre civilné letectvo. „Severná Kórea už ukončila jadrový program a takéto testy nepotrebuje,“ tvrdí režim. (ap)

Rozhovory s KĽDR obchádzajú otázku ľudských práv, pripomína Reuters. Aktivisti a utečenci sa obávajú, že Trump nebude o téme hovoriť ani na vrcholnej schôdzke, ak to pomôže dosiahnuť denuklearizáciu. Ešte pred pár mesiacmi bola pritom táto otázka ústredným bodom jeho kritiky.