Severná Kórea

Minúta po minúte

USA zrejme ešte tento víkend uskutočnia ďalšiu skúšku protiraketového systému THAAD, ktorý slúži na ochranu pred raketami krátkeho a stredného doletu. Skúška sa uskutoční v čase vyhroteného napätia medzi Spojenými štátmi a KĽDR, ktorá odmieta ustúpiť medzinárodnému tlaku, aby sa vzdala svojho raketového a jadrového programu. (ap)

Napriek nátlaku USA Čína zvýšila obchod so Severnou Kóreou v tohtoročnom 1. polroku o 10,5 %. Peking však tvrdí, že sankcie OSN uvalené na severokórejský režim dodržiava. (reuters)

Video: Severokórejský vodca Kim Čong-un sa zúčastnil na koncerte oslavujúcom nedávnu úspešnú skúšku prvej medzikontinentálnej balistickej rakety. Ťahúňom koncertu prevažne popovej hudby bol ženský súbor Moranbong Band, ktorého členky vyberá samotný Kim. (ap)

Čína by mala na KĽDR vytvoriť silný tlak a ukončiť jej provokácie, reagoval Donald Trump na ďalší test balistickej rakety, ktorý uskutočnila KĽDR. „Nemá tento človek v živote nič lepšieho na robote?“ napísal Trump na Twitteri, poukazujúc na Kim Čong-una.

Severokórejský veľvyslanec pri OSN varoval USA aj zvyšok sveta, že jeho krajina bude pokračovať v budovaní svojho jadrového arzenálu bez ohľadu na sankcie, tlak alebo hrozbu vojenského útoku. (tasr)

Čínska cestovná kancelária prestane do KĽDR voziť Američanov. Kancelária Young Pioneer Tours zabezpečila aj zájazd študenta Otta Warmbiera, ktorý včera po návrate z väzenia v KĽDR zomrel. (čtk)

O rozšírení sankčného zoznamu o 14 osôb a štyri subjekty zo Severnej Kórey dnes rozhodli členské štáty EÚ. Osoby a entity majú zmrazené aktíva a nesmú vycestovať na územie Únie. (tasr)

Už viac ako 126496 z vás dostáva správy e-mailom