
Sexuálne zneužívanie
Minúta po Minúte
Bývalý britský cyklista Bradley Wiggins uviedol, že v mladosti ho sexuálne zneužíval tréner. „Pre mňa bolo najväčšou hanbou to, že mi to urobil blízky človek. V trinástich rokoch som nedokázal pochopiť tú abnormalitu,“ povedal víťaz Tour de France z roku 2012.
Na jeseň 2022 ministerstvo spravodlivosti pod Kolíkovej vedením avizovalo, že definícia znásilnenia by mala byť v novom Trestnom zákone postavená na súhlase a nie na bezbrannosti. Po tom, ako rezort prebral súčasný minister Karas, však ministerstvo od tejto definície upustilo.
Definícia znásilnenia postavená na súhlase platí od roku 2019 vo Švédsku, kde sa vďaka tomu zvýšil nielen počet nahlásených znásilnení, ale aj odsúdení. „Obete pri zmene legislatívy získali väčšiu dôveru nahlasovať veci na polícii. Majú pocit, že im štát vychádza viac v ústrety. Zároveň sa zvýšil aj počet ľudí, ktorí vyhľadali odbornú pomoc,“ hovorí Johanna Nejedlová z organizácie Konsent.
80 % zločinov so sexuálnym podtextom spácha niekto, koho obeť pozná. „Môže to byť sused, priateľ, bývalý priateľ, kamarát, spolužiak alebo kolega. Ale vy žijete v kultúre, ktorá vám vo filmoch a dokonca aj na letáčikoch mimovládnych organizácií, ktoré obetiam znásilnenia pomáhajú, ukazuje násilníka ako cudzinca v tmavom podchode,“ upozorňujú lektori Modernej sebaobrany.
Bývalý brazílsky futbalista Robinho dostal zákaz opustiť krajinu, pokým súd v Brazílii rozhodne, či si má odpykať 9-ročný trest za znásilnenie. Robinho bol v roku 2017 v Taliansku odsúdený za účasť na znásilnení v Miláne.
Muž obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu sexuálneho zneužívania sa do väzby nevráti, Najvyšší súd odmietol dovolanie, ktoré podávala ešte bývalá ministerka Mária Kolíková. Petra Rácza budú naďalej stíhať na slobode, v prípade ide až o 44 skutkov a 25 poškodených.
Súd v kauze sexuálneho zneužívania v tábore Chachaland odročili pre nahlásenú bombu na 25. apríla. Hlavný organizátor tábora Roman Paulíny sa na pojednávaní na svoju žiadosť nezúčastnil.
Umelkyňa Èv van Hettmer spochybňuje, ako VŠVU roky preverovala obvinenia zo šikany a obťažovania, v komisii bol napríklad aj asistent Ivana Csudaia. „Aj na Akademie der bildende Kunst vo Viedni máme takýto orgán, ktorý dbá na chod školy, na správanie rektora, pedagógov. Od školy je úplne nezávislý.“

Umelkyňa Èv van Hettmer hovorí, že po ospravedlnení VŠVU za šikanu a obťažovanie najskôr pocítila eufóriu a je spokojná, že dokázali nalomiť systém, no už sa prepracovala k vytriezveniu. „Zároveň to vnímam aj ako jasný signál pre ľudí, ktorí sú zvyknutí mlčať. Tento úkaz považujem za hrozivý. Proti páchateľovi sa dokážete vymedziť, brániť sa, ale postaviť sa voči tichu je to najťažšie,“ vraví v rozhovore.
VŠVU sa ospravedlnila za obťažovanie zo strany pedagóga, pripomína v Newsfiltri Filip Obradovič. „Je to bezpochyby dôležité gesto k poškodeným študentkám a študentom. Základná otázka je, čo robila škola do apríla 2022. Skutočnosť, že v roku 2018, keď o tom prvýkrát verejne prehovorila Év van Hettmer, mala škola iné vedenie a do roku 2019 nemala ani dostatok nástrojov, ako k týmto incidentom pristupovať, žiaľ, nie je odpoveď.“
Bývalé študentky Vysokej školy výtvarných umení oceňujú ospravedlnenie školy za šikanu pedagóga Ivana Csudaia. „Vypočula som si všetko, všetky stereotypné klišé typu – či sa chceme voziť po jeho kariére alebo čo, preboha, vyťahujeme 15 rokov starú vec,“ vraví výtvarníčka Ivana Šáteková a dôležité pre ňu je, že im dali konečne za pravdu.

Shooty: Mierové riešenie
V Británii zmizli stovky sexuálnych delikventov, pretože si legálne zmenili meno a polícia ich nevie dodatočne vypátrať. Medzi rokmi 2019 až 2021 zmizlo alebo bolo hľadaných takmer 730 páchateľov sexuálnych trestných činov. (bbc)
Súd v nemeckom Kolíne nad Rýnom poslal do väzenia na 14 rokov a šesť mesiacov muža, ktorý opakovane sexuálne zneužíval 13 detí. Muž, ktorý pracoval ako expert na výpočtovú techniku, sa k deťom dostával tak, že sa nechával najímať na ich stráženie.

Dobrú sexuálnu výchovu môžu robiť aj kresťanskí odborníci, bojíme sa toho, čo nepoznáme, hovorí rehoľná sestra Agnieszka Ewa Jarkowska, ktorá sa roky venuje osvete o sexuálnom zneužívaní. Je presvedčená, že sexuálna výchova, ktorá dieťa naučí pomenovať svoje telo, rozumieť mu a hovoriť o ňom bez ostychu, je dobrou prevenciou pred zneužívaním.
Harvey Weinstein dostal vo svojom druhom procese za znásilnenie 16 rokov väzenia. Bývalého filmového producenta už pred tromi rokmi odsúdili na 23-ročný trest a je prakticky isté, že strávi zvyšok života za mrežami. (variety)
V USA prišla o prácu učiteľka, pretože niekto s ňou pomocou umelej inteligencie vygeneroval falošné porno, píše Washington Post. „Rodičia to nechápali, trvali na tom, aby už neučila ich deti,“ rozpráva psychologička Kristen Zaleskiová. Nárast počtu deepfake videí však podľa odborníkov poháňa rastúci dopyt po nich.
Český exposlanec Dominik Feri verejne rozpráva o svojich údajných obetiach, zjavne ich tak chce odradiť od toho, aby šli proti nemu svedčiť. Mlčať by však nemala šéfka jeho bývalej strany Markéta Pekarová Adamová. Práve ona s ním mala spoločnú kanceláriu, kde usporadúval svoje večierky. Pre očistu českej politiky je dôležité vedieť, či strana TOP 09 o Feriho správaní k ženám vedela.
Predstava, že by sa v prípade Dominika Feriho toľko žien dohodlo, že ich znásilnil, by bola veľká štatistická odchýlka. Upozorňuje na to novinár Jakub Zelenka, ktorý ako jeden z prvých zverejnil svedectvá zneužitých žien. Krivé obvinenia zo sexualizovaného násilia sú v skutočnosti veľmi vzácne. „Je fatálna chyba myslieť si, že obeť z nahlásenia útoku profituje,“ hovorí aj psychologička Natália Schwab Figusch.
V Prahe pokračoval súd s bývalým českým poslancom Dominikom Ferim obžalovaným z dvoch znásilnení a jedného pokusu. Psychologička a novinári, ktorí prípad zverejnili medzi prvými, komentujú, ako vnímajú Feriho obhajobu, aké následky mal jeho prípad na českú spoločnosť a čo riskujú obete sexualizovaného násilia.