
Skládka vo Vrakuni
Minúta po Minúte
Ministerstvo životného prostredia podpísalo dodatok k zmluve o sanácii vrakunskej skládky v Bratislave. Na sanáciu je potrebných okolo 40 miliónov eur. Po rokovaní vlády to povedal minister Milan Chrenko.
Návrh riešenia na odstránenie vrakunskej skládky by mal byť hotový do marca 2024, informoval štátny tajomník ministerstva investícií Dušan Velič. Z eurofondov je na envirozáťaže pripravených 239 miliónov eur.
Aktivisti podali sťažnosť na envirorezort pre neriešenie skládky vo Vrakuni. Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Termín začiatku sanačných prác na skládke vo Vrakuni nie je známy ani po dvoch rokoch od získania povolenia. Začiatok podľa ministra životného prostredia Jána Budaja brzdia zdĺhavé procesy, najmä majetkovoprávne vyrovnanie pozemkov.
Začiatok sanačných prác na skládke vo Vrakuni stále nie je jasný. Dôvodom sú podľa ministerstva životného prostredia nevyrovnané majetkovoprávne vzťahy k pozemkom, podané žaloby zároveň zabránili využiť eurofondy. Stavebné povolenie nadobudlo právoplatnosť už vlani na jar.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni je bližšie. Rozhodnutia o dočasnom obmedzení vlastníckeho práva nadobudli právoplatnosť. Ministerstvo životného prostredia v súčasnosti rokuje s dodávateľom prác o ďalšom postupe, termín spustenia projektu zatiaľ neuviedli. (tasr)
Envirorezort podal sedem návrhov na vyvlastnenie pre projekt sanácie skládky vo Vrakuni. Okresný úrad rozhodol v piatich prípadoch, dve už nadobudli právoplatnosť. Cieľom nie je odňať vlastnícke práva, ale dočasné ich obmedziť na dobu realizácie projektu.
Slovenská akadémia vied ponúka pomoc pri riešení problému s toxickou skládkou vo Vrakuni. Jej vedci navrhli bezodpadovú technológiu čistenia podzemných vôd, ktoré sú skládkou ohrozené.
Stavebné konanie vo veci sanácie vrakunskej skládky pokračuje, termín vydania povolenia je však stále neznámy. Ministerstvo životného prostredia doplnilo nové podklady, ku ktorým sa môžu účastníci konania v týchto dňoch vyjadriť.
So sanáciou vrakunskej skládky sa už malo začať, no zabrzdilo ju odvolanie. Doteraz sa na mieste zrealizovali iba prípravné práce.
Toxickú skládku odpadu v bratislavskej Vrakuni stále nezačali zneškodňovať. Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že stavebný úrad v Ružinove finalizuje územné rozhodnutie, prvostupňové by mohlo byť vydané do 15. júla.
Prípravné práce na zneškodnení skládky vo Vrakuni sa začali. Sanácia by podľa zmluvy s dodávateľmi mala stáť 34 miliónov eur, práce by sa mali skončiť najneskôr v júni 2023.
Slovensko nasmeruje viac prostriedkov z európskych fondov do sanácie najrizikovejších environmentálnych záťaží. Celkové financie sa tak navýšia o 34 miliónov eur, pôjdu aj na sanáciu niekdajšej skládky priemyselného odpadu bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni.

Kandidát na bratislavského primátora Matúš Vallo hovorí, že pre kontaminovanú podzemnú vodu pôjde aj stanovať pred ministerstvo. Sen o najčistejšej vode zo Žitného ostrova je podľa neho pred kolapsom.
Pre sanáciu envirozáťaží by sa mohli vyvlastňovať súkromné pozemky, vláda odobrila takýto návrh. Zároveň schválila aj skrátené legislatívne konanie. Materiálom z dielne envirorezortu sa tak bude parlament zaoberať už na aktuálnej schôdzi.
Europoslanci budú sledovať kauzu toxickej skládky vo Vrakuni. Podľa šéfky výboru pre petície Cecilie Wikströmovej požiadajú o detailné vysvetlenie, ako chcú slovenské orgány postupovať. (tasr)
Padlo ďalšie trestné oznámenie za ignorovanie nebezpečenstva Vrakunskej skládky, podal ho poslanec mestskej časti Milan Šindler.
So sanáciou skládky vo Vrakuni sa má začať tento rok, potvrdil to minister životného prostredia Lázsló Sólymos (Most-Híd). V súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na sanáciu.
Hlavné mesto poskytne ministerstvu životného prostredia za symbolické euro svoje pozemky v bratislavskej Vrakuni na sanáciu skládky bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova. Rozhodli o tom vo štvrtok mestskí poslanci.
Výsledky analýz vody zo studní v blízkosti skládky po Dimitrovke vo Vrakuni potvrdili jej znečistenie. Podľa ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa však koncentrácie týchto látok nepredstavujú bezprostredné zdravotné riziko. „Rizikový by bol pravidelný viacročný konzum zeleniny polievanej znečistenou vodou zo studní, avšak riziková dávka je pre každú látku iná.“