Školská reforma

  • zmeny v školstve by mali stáť nasledujúcich desať rokov 9 miliárd eur, ministerstvo pripravilo 150 opatrení

Minúta po minúte

Vysokým školám pribudne nový typ bakalárskeho študijného programu – interdisciplinárne štúdiá. Študentom má umožniť vytvoriť si jedinečný profil s ohľadom na výber absolvovaných predmetov, pričom budú mať možnosť oddialiť rozhodnutie o hlavnom študijnom zameraní. Novelu zákona o vysokých školách schválili poslanci 87 hlasmi. (tasr)

Ministerka školstva Martina Lubyová hovorí, že je ochotná sa s učiteľmi stretnúť, keď ju o to požiadajú. Zvyšovanie platov o pevnú sumu však nepovažuje za dobrý nápad.

Pred ministerstvom školstva protestuje zhruba 40 učiteľov. Od ministerky žiadajú, aby začala konať, zvýšila učiteľom platy, ale aj zabezpečila miesto v škôlke pre všetky deti. Ministerka učiteľov pozvala na rokovanie, protestujúci odmietli. Dnes prišli protestovať, rokovať podľa nich môžu inokedy.

Foto N – Veronika Folentová

Pred týždňom vo štvrtok mala ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) predstaviť, ako sa bude nasledujúce roky do praxe zavádzať reforma školstva. Predstavenie sľúbila aj pred poslancami na výbore v parlamente. Minulý týždeň predstavenie zrušila, odvtedy už týždeň nepovedala, kedy bude plán zmien prezentovať.

Ministerstvo školstva malo vo štvrtok ukázať, ako by sa mala zavádzať reforma školstva do praxe. Večer predtým to však zrušili. „Dôvodom je prezentácia zákonov z dielne ministerstva školstva v parlamente. Žiaľ, čas prerokovávania zákonov nevieme ovplyvniť.“ Náhradný termín zatiaľ neoznámili.

Ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS) na budúci týždeň predstaví reformný dokument Učiace sa Slovensko aj s opatreniami, ktoré by sa mali počas nasledujúcich rokov realizovať. Lubyová to povedala pred poslancami na školskom výbore. Pôvodne chcela reformu predložiť po Veľkej noci.