Školská reforma

Minúta po minúte

Ministerka školstva Lubyová by mala mať návrh školskej reformy do pondelka. Následne rezort dokument zverejní na svojom webe a Lubyová ho predloží parlamentnému školskému výboru. (tasr)

Iniciatíva učiteľov Slovenska zorganizovala protest s názvom Prehliadka strateného času. Na protest pred úradom vlády prišlo zhruba 30 ľudí.

Foto – N

Video – diskusia o školstve. Vladimír Burjan je jeden zo šiestich autorov dokumentu Učiace sa Slovensko, ktorý má byť základom najväčšej reformy za 25 rokov. Spolu s ním debatovali učitelia a riaditelia škôl:

Ministerstvo školstva tvrdí, že školy budú môcť učiť aj iný typ písma, ale deti budú musieť vedieť písať aj spojitým písaným písmom. „Ak má však škola záujem naučiť žiaka písať aj iným typom písma, môže tak samozrejme urobiť. Potrebné je však dodržať, že iný typ písma nie je jediným typom písma, ktoré žiak ovláda,“ napísalo ministerstvo vo svojom vyjadrení.

„Tvoriť dokument o tom, čo máme robiť, je trápne,“ povedal rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta k reformnému dokumentu Učiace sa Slovensko na diskusii Youth Politics Education. Na diskusii sa nakoniec zúčastnil aj minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS), ktorý prišiel 50 minút po jej začiatku.

Ku školskej reforme prišlo takmer 4000 pripomienok. Najviac sa týkalo oblasti regionálneho školstva, platov učiteľov, technického vybavenia tried, potreby individuálneho prístupu k žiakom, povinného vzdelávania, ale i celonárodného testovania žiakov. (tasr)