
Školstvo
Články
Minúta po Minúte
Na Slovensku aj v roku 2022 pretrvávala systémová diskriminácia Rómov, uviedla Amnesty International Slovensko vo výročnej správe. Podľa organizácie sa rómskym deťom systematicky upiera právo na vzdelanie a ochranu pred diskrimináciou v základnom školstve a nedostatočné sú aj vyšetrovania týkajúce sa neprimeraného použitia policajnej sily.
Platy učiteľov na Slovensku o polovicu zaostávajú za priemerom vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ukazujú údaje Profesie.sk. Web dodal, že dopyt po učiteľoch stúpa, no záujem uchádzačov je z roka na rok nižší.
Advokát Adam Puškár, ktorý je obvinený v súvislosti s vraždou Daniela Tupého, nebude učiť na Právnickej fakulte Univerzity Komenského ani v prípade, že ho v nedeľu súd nevezme do väzby. Dekan fakulty Eduard Burda vraví, že od piatka externému doktorandovi Puškárovi pozastavili pedagogické pôsobenie.
Návrh školského zákona podľa Veroniky Remišovej v parlamente prejde, keď sa uzavrú rokovania o pripomienkach SaS. Ak by návrh neprešiel, boli by ohrozené peniaze z plánu obnovy.
Až polovica škôl z Bratislavského kraja nedokázala prijať všetky deti z Ukrajiny, ktoré sa k nim hlásili, nemali pre ne dosť miesta. „Štát by mal začať koordinovať umiestňovanie detí z Ukrajiny do škôl a tam, kde je to možné, by bolo treba podporiť aj rozšírenie kapacít škôl,“ komentujú analytici Michal Rehúš a Alexandra Ostertágová v Školskom týždni.
Prieskum v slovenských školách ukázal, že nemali dosť miesta pre deti z Ukrajiny, že im chýba ukrajinský personál a že deti majú stále problém so slovenčinou. „Ministerstvo školstva pôsobenie odborníkov a odborníčok z Ukrajiny cielene nepodporuje. A tak väčšina škôl, ktoré vzdelávajú deti z Ukrajiny, nemala takýchto ľudí,“ hodnotia analytici v Školskom týždni.
Prebiehajú všetky rokovania na to, aby bol školský zákon schválený v utorok, povedal premiér Eduard Heger. Podľa neho minister školstva Ján Horecký a Branislav Gröhling z SaS ešte dolaďujú niektoré detaily zákona.
SaS má 20 poslancov zo 150, nemôže blokovať nič. 130 poslancov by predsa mohlo zákon schváliť, píše Branislav Gröhling. „Tvrdiť, že SaS, ktorá nie je vo vláde, zodpovedá za (ne)činnosť ministrov a ich zákony, je absurdné.“
SaS pripustila, že podporí školský zákon, ale dala premiérovi Hegerovi tri podmienky. Žiada tri konkrétne obsahové zmeny, ktoré chce SaS zapracovať do novely zákona. „Ak Eduard Heger vyrokuje s ministrom školstva Jánom Horeckým garanciu týchto zmien, vieme za zákon v prvom čítaní zahlasovať,“ tvrdí Branislav Gröhling.
Viacerí odborníci vyzývajú poslancov na schválenie školského zákona. Prináša totiž garanciu štátu, že od roku 2026 bude platiť školám pomoc deťom v ohrození. Novelu podporí Sme rodina aj OĽaNO, minister Ján Horecký si však nevyrokoval podporu SaS.
SaS blokuje schválenie školského zákona, odborníci strane nerozumejú. Tvrdia, že zákon síce má chyby, ale v prvom čítaní by zaň zahlasovali. „Ak neprejde táto nedokonalá novela školského zákona, tak prídeme o peniaze pre najslabších.“
Rodičia, ktorých dieťa neprijmú do materskej školy z kapacitných dôvodov, by mohli dostávať kompenzáciu. Vyplýva to z novely zákona o výchove a vzdelávaní od poslancov Hlasu, ktorú parlament poslal do druhého čítania.
Eduard Heger povedal, že chcú rokovať so SaS o ich výhradách k školskému zákonu. Parlament presunul rokovanie o ňom, keďže nemal dostatočnú podporu. Slovensko môže bez tejto novely prísť o peniaze z plánu obnovy.
Poslanci posunuli do druhého čítania zákon, ktorý na základných školách pridáva tretiu hodinu telocviku. Za hlasovalo 111 poslancov, s návrhom prišlo OĽaNO. Zdržal sa len klub SaS.
Minister školstva Ján Horecký vysvetľuje, prečo sa rozhodol presunúť rokovanie o novele školského zákona v parlamente. Tvrdí, že rokoval iba s členmi koaličných strán, pretože predpokladal, že takto zabezpečí podporu zákona v prvom čítaní. Dodal, že si teraz uvedomil, že to nestačí, keďže Slovensko má menšinovú vládu.
Parlament presunul rokovanie o školskom zákone. Ak neschvália novelu, Slovensko môže prísť o peniaze z plánu obnovy. Poslanci mali novelu zákona prerokovať v prvom čítaní dnes ráno, ale bod prepadol, keďže koalícia nemá podporu zákona zo strany SaS.
Chorvátsko plánuje na konci budúceho školského roka vydávať digitálne verzie vysvedčení a diplomov. Vládny návrh je v súčasnosti predložený na elektronickú verejnú konzultáciu.
Umelá inteligencia môže učiteľom pomôcť vytvoriť nové zadania na domáce úlohy či aktivity na hodinách. „Je nástrojom, ako byť kreatívnejší rýchlejšie,“ vraví v rozhovore učiteľ angličtiny Filip Kšenzulák.
Učitelia by mali študentom odporúčať použitie umelej inteligencie. „Kreatívny proces v škole sa tým môže len zlepšiť,“ vraví učiteľ angličtiny Filip Kšenzulák. „Niekto ju bude používať ako nástroj na podvádzanie, lebo mu to bude pripadať prirodzené, a niekto ju použije v rámci kreatívneho procesu ako nástroj, ktorý mu umožní vytvoriť niečo ešte lepšie, ako by vytvoril sám.“

Vďaka umelej inteligencii môžu byť hodiny ešte viac šité na mieru konkrétnym študentom, vraví v rozhovore učiteľ angličtiny Filip Kšenzulák. Program ChatGPT napríklad dokáže vytvoriť cvičenie, aj keď má učiteľ veľmi špecifické požiadavky.