
Slovenská armáda
Minúta po Minúte
Na Slovensku bola vždy obava, že spojenci nám neprídu na pomoc, teraz prišli, vraví minister obrany Martin Sklenár. „Nemusíme byť vo vojne, nemusí na nás nikto útočiť a naši spojenci z Česka, Nemecka, USA, Holandska či zo Slovinska, ale aj poľské stíhačky nám už pomáhajú, hoci na nás nikto nezaútočil. Naša obranyschopnosť je na úrovni, na ktorej ešte nikdy nebola.“
Minister obrany Martin Sklenár chce udržať dve percentá HDP na obranu aj v budúcoročnom rozpočte. „Táto republika potrebuje, aby dostala svoju obranu a obranyschopnosť na úroveň, aby sme boli schopní odradiť akýkoľvek útok,“ vraví v rozhovore.
Informácie o zničení slovenského systému protivzdušnej obrany S-300, ktorý sme poslali na Ukrajinu, boli len fámy, hovorí minister obrany Martin Sklenár. Po tom, ako sme na Ukrajinu poslali aj migy či vrtuľníky, žiadajú Ukrajinci už skôr o menšiu pomoc, vraví v rozhovore.
V centre výcviku Lešť dokončujú kontajnerové mestečko s kapacitou 2000 ľudí. Ministerstvo obrany plánuje tiež rozšírenie ubytovacích kapacít na leteckej základni Sliač, kde má v stanovom kempe vzniknúť 600 lôžok.
Dva nové vrtuľníky Black Hawk by Slovensko malo dostať v druhom štvrťroku 2025, informovalo ministerstvo obrany. Za techniku vrátane vybavenia zaplatíme 61,4 milióna eur, zvyšných 50 miliónov pokryje grant z fondu USA.
Dve percentá HDP na obranu v rozpočte sú základným scenárom, vyhlásil premiér Ľudovít Ódor. Podľa ministra obrany Martina Sklenára je to minimum.
Štátny tajomník ministerstva obrany Marián Majer vyvracia tvrdenia Roberta Fica, že naši vojaci nemajú čím strieľať, keď vyvážame muníciu na Ukrajinu. Majer hovorí, že práve za vlád Smeru sa rozkrádala obrana a zásoby munície sa znížili na kritické minimum.
Ministerstvo obrany zaplatí za nový hangár pre vrtuľníky 3,2 milióna eur. Postaví ho v Prešove v areáli 51. krídla bratislavská firma Sytiq, ktorá uspela s najnižšou cenou. Hangár majú postaviť do roka od prevzatia staveniska.
Slovensko vyšle do veliteľských štruktúr vojenskej asistenčnej misie pre Ukrajinu do šiestich vojakov. Pôsobiť by mali na území členských štátov Európskej únie. Návrh schválili poslanci.
Minister obrany Jaroslav Naď kritizuje bývalú Pellegriniho vládu, že nemyslela na rekonštrukciu letiska Sliač. Zároveň vylúčil, že by Slovensko pre rekonštrukciu neprebralo od Američanov stíhačky F-16.
Slovenská armáda si prevzala druhý z 15 tankov Leopard 2A4, ktoré Slovensko dostalo od Nemecka ako náhradu za 30 kusov bojových vozidiel pechoty darovaných Ukrajine. Zvyšných 13 tankov Nemci dodajú do konca roka.
Blúznenia pseudoodborníkov o vojenských nákupoch sú v rozpore s realitou, píše generál Slavomír Verčimák. „Sme v štádiu, keď musíme nakúpiť to, čo potrebujme. Bohužiaľ, po rokoch zanedbávania potrebujeme všetko.“
Veľkonočný týždeň ukázal, akým spôsobom zlyhával či stále zlyháva štát a jeho predstavitelia, píše Tomáš Gális o obvinenom Dobroslavovi Trnkovi či chýbajúcej previerke ministra Mikulca. „Štát môže i nemusí robiť veľa vecí, ale rozhodne k jeho nevyhnutným povinnostiam patrí výkon spravodlivosti, vnútorná i vonkajšia bezpečnosť.“
Na Súmračnej nedbali na záujmy armády, ale firmy Willing, píše v Newsfiltri Roman Pataj po rozhovore generála Ľubomíra Svobodu pre Denník N. Opísal v ňom, ako Rusi porušovali zmluvu k migom a Smer nechal padnúť stíhacie letectvo na dno. „To, čo opísal, je vizitka vlád Smeru, ktoré sa len prizerali zhumpľovaniu vojenského letectva a ešte umožnili firme patriacej Ficovmu priateľovi dobre na tom zarobiť.“
Hovorca východného zoskupenia ukrajinských síl prirovnal Vagnerovu skupinu veľkosťou k slovenskej či maďarskej armáde. Podľa Serhija Čerevatého sú teraz Prigožinovi žoldnieri plnohodnotnou armádou.

Na Ukrajine bola doteraz zničená jedna slovenská húfnica Zuzana z celkovo ôsmich dodaných kusov, potvrdil minister obrany Jaroslav Naď. Počas návštevy Ukrajiny sa stretol s vojakmi, ktorí v boji obsluhujú tieto húfnice.
Vysvetľujeme, aká munícia sa na Slovensku vyrába. Slovenské zbrojovky desiatky rokov vyrábali sovietsky typ munície, teda kaliber 122 a 152 mm. Táto munícia sa v EÚ už veľmi nevyrába, jednou z výnimiek je Bulharsko. Aj slovenská ZVS Holding pred pár rokmi prešla kompletne na výrobu západného kalibru 155 mm.
Na Slovensku sa chystá skokové navýšenie výroby munície, Jaroslav Naď ju sľúbil aj Ukrajincom. Ministrove slová o päťnásobnom navýšení výroby delostreleckých nábojov netreba brať úplne doslova. Výrazné navýšenie výroby prichádza do úvahy najskôr od budúceho roka.

Minister Naď by chcel ešte do volieb objednať minimálne 180 amerických vozidiel Oshkosh 4×4. Náklady by mohol pokryť vládny grant z USA. „Predpokladáme, že nákup by nebol spojený s doplatkom,“ tvrdí ministerstvo. SNS chcela na túto techniku minúť 800 miliónov.
Vrtuľníky Viper, ktoré môžeme vymeniť za migy, by mali na Slovensku minimálne civilné využitie. Armáda by ich mohla teoreticky využívať na monitorovanie pohybu na hraniciach. Rezort obrany však otvorene hovorí, že pokiaľ ide o civilné využitie, napríklad na dopravné účely či v rámci krízového manažmentu, aj naďalej počíta s nasadením Black Hawkov.