
Slovenské stíhačky
Minúta po Minúte
Poslankyňa Romana Tabák vystupuje z klubu Sme rodina, lebo sa nevie stotožniť s názorom klubu k spôsobu darovania migov na Ukrajinu. Podľa Tabák išlo o „klamlivý a nelegitímny spôsob“ a ako nečlenka nevedela ovplyvniť stanovisko strany.
Darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine bez schválenia parlamentu nie je problém, pretože na to existuje 20-ročný precedens, povedala exministerka Mária Kolíková (SaS) v relácii TA3 V politike. Národná rada nerozhodovala ani o zmluvách na nákup amerických stíhačiek F-16 či vrtuľníkov za predchádzajúcich vlád, povedala.
Vláda podľa Tomáša Valáška (PS) mala poslať stíhačky MiG-29 na Ukrajinu už dávnejšie a diskrétne. „To, že to urobila neskoro, tak znáša zodpovednosť vrátane toho, že právny element nie je úplne istý.“ Odpoveď na to podľa neho môže dať Ústavný súd. György Gyimesi (OĽaNO) zasa považuje 900 miliónov eur, ktoré Slovensko za migy dostane, za „judášsky groš“.
Eduard Heger prijal ponuku Volodymyra Zelenského na návštevu Ukrajiny. Slovenský premiér telefonoval s ukrajinským prezidentom, aby ho informoval o rozhodnutí vlády poslať Ukrajine migy. Zelenskyj rozhodnutie ocenil a poďakoval sa za „významnú pomoc v posilnení obranyschopnosti Ukrajiny“.
Progresívne Slovensko uviedlo, že rozhodnutie odovzdať migy Ukrajine je v bezpečnostnom záujme Slovenska. „Migy konečne môžu splniť jednu poslednú, pre bezpečnosť Slovenska veľmi dôležitú úlohu. Ruské sily chceme udržať čo najďalej od našich hraníc a vyslaním stíhačiek neoslabujeme ani našu obranyschopnosť,“ povedal líder strany Michal Šimečka.
Prezidentka rešpektuje rozhodnutie poverenej vlády poslať migy na Ukrajinu. Spôsob prevodu – medzivládnou dohodou – považuje za dostatočný, no vhodnejšie by podľa nej bolo aj uznesenie parlamentu.
Mikuláš Dzurinda privítal rozhodnutie vlády poslať Ukrajine migy. V otázke, či odvolaný kabinet mohol o takejto zásadnej otázke rozhodnúť, má expremiér jasno, keďže súhlasí s myšlienkou „morálka je nad právo“.
Smer sa chce v prípade darovania stíhačiek na Ukrajinu obrátiť na generálnu prokuratúru. Poverená vláda aj prezidentka Čaputová podľa opozičnej strany spáchali trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Hlas nesúhlasí s rozhodnutím poslať Ukrajine migy. Vláda na to podľa strany nemala žiadnu právomoc a za svoj krok nesie plnú zodpovednosť.
Prvé objednané stíhačky F-16 z USA by na Slovensku mohli byť v prvej polovici roku 2024, uviedol minister Naď s tým, že má ísť o štyri kusy.
Slovenské a poľské stíhačky budú na Ukrajine zničené, reagoval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov a odkázal, že priebeh vojny to neovplyvní. Dodávky sú podľa neho len ďalším dôkazom o rastúcom zapojení členských štátov NATO do konfliktu.
SaS víta rozhodnutie vlády poslať nepoužívané slovenské stíhačky na Ukrajinu. „Migy oveľa lepšie poslúžia Ukrajincom. Pri ochrane vzdušného priestoru s nimi už nepočítame, a ak by nebola vojna na Ukrajine, platili by sme za ich likvidáciu,“ uviedol predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa.
Minister obrany Naď hovorí, že nevidí dôvod zverejniť právnu analýzu ministerstva obrany, na základe ktorej sa rozhodli pre formu medzivládnej dohody medzi slovenskou vládou a ukrajinskou.

Danglár: Krajina migov
Premiér Eduard Heger tvrdí, že na rokovaní vlády schválili ministri darovanie migov jednohlasne, za teda hlasovali aj ministri OĽaNO, hoci líder hnutia Igor Matovič naznačoval, že budú proti, lebo stíhačky sa v súlade s ústavou nedajú na Ukrajinu darovať.
Ukrajinskí technici si už podľa informácií Denníka N boli slovenské migy pozrieť na letisku Sliač, aby zistili, v akom sú stave a aké úpravy k nim budú potrebné. Samotné lietadlá sú podľa Naďa stále na Slovensku.
Stíhačky Mig-29 sú stále na Slovensku, o tom, kedy ich odovzdávame na Ukrajinu, nechcel minister obrany Naď informovať dopredu. Pripustil, že hlavná ponuka, ktorá by mala byť náhradou za migy, je z USA. O akú vojenskú techniku ide, však nechcel špecifikovať, lebo americká strana ešte na zverejnenie nedala súhlas.
Minister Naď aj premiér Heger obhajujú odoslanie migov na Ukrajinu troma argumentmi. Hlavným z nich je ten, že Slovensko už tieto lietadlá nepotrebuje. „Tento systém je pre nás nepoužiteľný,“ zopakoval aj v piatok Heger.

Vláda schválila medzinárodnú dohodu, ktorou daruje slovenské stíhačky Mig-29 na Ukrajinu. „Rozhodli sme ústavne čistou formou,“ povedal poverený premiér Heger. Prezidentka Zuzana Čaputová je podľa neho o všetkom informovaná.
Naživo: Premiér Heger a minister Naď o odoslaní migov na Ukrajinu