
Slovensko očami cudzincov
Minúta po Minúte

Nik nehovorí toľko zlých vecí o vlastnej krajine ako Slováci, vraví v rozhovore Kolumbijčan Cástor Sánchez, ktorý žije v Bratislave. „Niektorí domáci hovoria, že Bratislava je špinavá a smradľavá. Nie je to pravda, netuším, kam tí ľudia chodia. Naopak – z provinčného mestečka pred 40 rokmi sa zmenila na mesto, ktoré sa v Európe nemusí hanbiť.“

Som si istý, že bežný Rus by chcel mať životnú úroveň priemerného Slováka, vraví v rozhovore Rus žijúci na Slovensku Jevgenij Bugrejev. „V Rusku nežije len mnoho pomýlených ľudí, ktorí podľahli propagande, ale aj veľa dobrých ľudí. Želal by som si, aby žili v slobodnej a slušnej krajine, aby nehladovali, lebo Rusko je veľmi chudobná, mafiánska a skorumpovaná krajina.“

Život v Kanade sa mi zdal nudný, vopred daný. Na Slovensku to vrelo a novinári mali vznešený cieľ, vraví v rozhovore Tom Nicholson. „Svet veľkej korupcie je na Slovensku veľmi malý. Len čo doň prenikneš, už si na koni, lebo jeden pozná druhého, a keď už píšeš fundované veci, ochotne sa s tebou stretne aj ten druhý a priberie aj ďalších kamošov,“ hovorí bývalý investigatívny novinár.
Rodina je pre ľudí na Slovensku veľmi dôležitá, opisuje svoje skúsenosti so životom u nás fotografka Olja Triaška Stefanović. Všimla si, že rodina je veľmi chápavá a vnímavá a zároveň trvá na dodržiavaní tradícií, no vraví, že ak sa niekto začne vymykať z predstáv o rodine, ktoré majú jej členovia, vedia byť veľmi krutí.

Z pohľadu bratislavskej bubliny je Slovensko na Západe, je progresívne a liberálne, hodnotí fotografka Olja Triaška Stefanović, ktorá prišla na Slovensko v roku 1997 zo Srbska, keď mala osemnásť. Z pohľadu konšpirátorov sme zasa Východ. „Verím však, že mladí ľudia, ktorí budú študovať na Slovensku alebo v zahraničí, Slovensko potiahnu na Západ.“
Patrí Slovensko skôr na Západ či na Východ? Čo sa cudzincom na ľuďoch u nás páči a čo nie? Čo sú ich obľúbené miesta a predovšetkým: akí sme? To sú otázky, na ktoré budú odpovedať ľudia zo zahraničia, ktorí tu žijú alebo dlhodobo žili. Seriál Slovensko očami cudzincov sa začína rozhovorom s českým novinárom Ľubomírom Smatanom.
Obľúbeným miestom novinára Ľubomíra Smatanu na Slovensku je Bratislava, páči sa mu jej balkánsky, respektíve stredomorský charakter. „Prišiel som zo západných Čiech, takže som sa u vás cítil ako pri mori. Dunaj zohráva veľkú rolu. Všetko sa mi zdalo uvoľnené, celkovo sa tam dobre dýcha. Bratislava a okolie jednoducho majú prímorský charakter, čo súvisí aj s tamojšími kaviarňami,“ hovorí v novom seriáli Slovensko očami cudzincov.

Český novinár Ľubomír Smatana má aj slovenské korene, niekoľko rokov u nás pracoval a upozorňuje nás, že by sme sa mali viac zaujímať o prírodu. „Tú krajinu vám nikdy nik nevezme, neodnesie si ju. Ak v nej však chcete žiť, mali by ste sa o ňu oveľa viac starať v zmysle „nechať ju na pokoji“. Nový seriál Slovensko očami cudzincov bude v Denníku N každý piatok prinášať rozhovor s osobnosťou zo zahraničia, ktorá u nás žije alebo dlhodobo žila.