Denník N

Slovensko očami cudzincov

Seriál rozhovorov s osobnosťami z celého sveta, ktorí tu žijú alebo dlhodobo žili. Ako vnímajú Slovensko. Patríme skôr na Západ či na Východ? Čo sa cudzincom na ľuďoch u nás páči a čo nie? Čo sú ich obľúbené miesta a predovšetkým: Akí sme? Rozhovory budeme zverejňovať každý piatok.

Články

Minúta po Minúte

Všade čisto, cesty pekné, označené, bicykle nezaistené a nikto ich neukradol – až sme si museli zapáliť, aj keď nefajčíme, opisuje Armén Artur Gevorkyan prvé dojmy zo Slovenska. „Boli sme z toho v šoku; na nás to pôsobilo až depresívne. Bol to taký pocit čistoty, pokoja a pohody a my sme pred pár hodinami boli v úplne inom svete. Preto tá cigareta,“ opisuje Gevorkyan, ktorý má dnes pri Sliači úspešnú fabriku, v ktorej zamestnáva takmer 200 ľudí.

Slovákov buď milujete, alebo nenávidíte, vraví Brazílčanka Samanta Lima. „Keď ich človek spozná, sú veľmi milí. Otvoria sa, hoci na začiatku sú trochu rezervovaní. Kto ich nepozná, tomu sa môžu zdať chladní a dokonca aj hanbliví. Koľkokrát vedia dobre po anglicky, ale nechcú hovoriť nahlas, lebo sa hanbia, že urobia chybu. Naopak, Brazílčania sa pokúšajú dohovoriť v cudzom jazyku, hoci ho ešte vôbec neovládajú.“