
Slovenský štát
Minúta po Minúte
Na výročie vzniku vojnového slovenského štátu sa bude zajtra v Bratislave konať špeciálne Stredoeurópske fórum s maďarským spisovateľom Gáborom Szántóom. Rozhovor s ním bude moderovať Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME.
Rímskokatolícka cirkev ako inštitúcia zatiaľ nedokázala prijať jednoznačné stanovisko k Tisovým aktivitám, hovorí historik Anton Hruboň o kulte osobnosti Jozefa Tisa. „Každý môže mať na dejiny nejaký názor, ale keď svoj veľmi zjednodušený pohľad vyjadria spoločenské autority, akými biskupi a arcibiskupi nepochybne sú, vyvoláva to otázku, aký to bude mať vplyv na tých, ktorí im dôverujú.“
Historik Anton Hruboň vysvetľuje, prečo sa k Jozefovi Tisovi hlásia najmä krajne pravicové hnutia: „Ak dnes niekto vyznáva kult Jozefa Tisa alebo ho aj praktizuje rôznymi okultnými rituálmi, nemodlí sa k osobe Jozefa Tisa, ale vyznáva hodnoty, ktoré Tiso zástupne reprezentoval.“
Poslancovi Tomášovi Valáškovi (PS) prekvapivo prešla do druhého čítania novela, ktorá reaguje na prípad Varína, kde majú ulicu pomenovanú po Jozefovi Tisovi. Za návrh hlasovalo 66 poslancov.
O smutnom 20. výročí vzniku Československa, keď ľudáci ukradli majetok občianskym spolkom, píše historička Marína Zavacká. Keď gardisti urobili zo žilinskej sokolovne Hlinkov dom, tamojší farár Tomáš Ružička ich vyhodil so slovami: „Kradnuté neposväcujem!“
Prokurátor generálnej prokuratúry podal žalobu pre názov Ulice Dr. Jozefa Tisu vo Varíne. Urobil to po tom, čo obecné zastupiteľstvo nevyhovelo protestu prokurátora, ktorý navrhol zrušiť alebo zmeniť názov.
BBC píše o prípade ulice pomenovanej po vojnovom zločincovi Jozefovi Tisovi vo Varíne a informuje, že obecní poslanci tento týždeň odmietli jej premenovanie. Britská stanica pripomína, že Slovenský štát bol jediný, ktorý platil nacistickému Nemecku za deportácie svojich židovských obyvateľov.

Obecní poslanci z Varína nepremenovali Ulicu Dr. Jozefa Tisu a nevyhoveli tak protestu prokurátora generálnej prokuratúry. Ten preto podá žalobu na správny súd.
Generálna prokuratúra tvrdí, že ulica Dr. Jozefa Tisu vo Varíne je v rozpore so zákonom a navrhuje tento názov zrušiť. Prokurátor Peter Mihál zaslal protest, ktorý musí obecné zastupiteľstvo prerokovať do 90 dní.
Historik Slavomír Michálek si všíma výročie vzniku vojnovej Slovenskej republiky, ako ho videli americkí diplomati v Európe. „Londýn a Paríž síce zaprotestujú, no Hitlerovi bez ohľadu na stanovisko Ríma nestojí v ceste nič také, čo by ho nútilo likvidačný československý scenár modifikovať alebo odložiť.“

Historik Miloslav Szabó tvrdí, že rasizmus nepramení len zo pseudovedeckých teórií, ale predovšetkým zo strachu z rasového miešania. Tento strach sa pretavil nielen do zákonov, ktoré upravovali vzťahy mužov a žien, ale aj do literatúry. Zobrazeniu rasy a rodu v literatúre sa venuje vo svojej novej knihe Kráska a zvrhlík, ktorá dnes vychádza v knižnej edícii Denníka N.
Slovenský zväz protifašistických bojovníkov vyzýva poslancov vo Varíne, aby premenovali ulicu Dr. Jozefa Tisa. Podľa zväzu by sa mal na odstránenie nezákonného stavu zamerať Úrad špeciálnej prokuratúry.
Desiati poslanci z Varína obvinení za nepremenovanie Tisovej ulice podali sťažnosť. Obvinení sú z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.
Prezidentka Zuzana Čaputová vyzýva ľudí, aby si uctili pamiatku obetí holokaustu a spoznali ich príbehy. „Pred 80 rokmi vláda Slovenského štátu po vzore Norimberských rasových zákonov prijala Židovský kódex. Dnes už vieme, že bol krokom k deportáciám do koncentračných táborov, ktoré sa začali o niekoľko mesiacov neskôr,“ vyhlásila.
Na budove ministerstva financií odhalili tabuľu špičkovým úradníkom, ktorí sa stali obeťou prenasledovania židov počas holokaustu. Neochránili ich ani prezidentské výnimky. Tabuľu im venovali v čase, keď si Slovensko pripomína 80. výročie prijatia tzv. Židovského kódexu. Vláda Eduarda Hegera sa za tento „hanebný“ zákon ospravedlnila ešte v stredu.
Slovenská vláda sa ospravedlnila za vojnový Židovský kódex, ktorý pred 80 rokmi na základe rasového pôvodu pozbavil židov ľudských a občianskych práv, znemožnil im prístup k vzdelaniu i k slobodnému spoločenskému uplatneniu.

Vyšetrovateľ NAKA začal v prípade názvu Ulice Dr. Jozefa Tisu vo Varíne trestné stíhanie pre prečin prejavov sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Je to jediná ulica na Slovensku, ktorá nesie názov podľa prezidenta vojnovej Slovenskej republiky.
Jozef Cíger Hronský bol autorom Smelého zajka, ale aj podporovateľ Tisa. Kritický text o ňom sa do mestských novín v Kremnici nedostal, mestu sa nepáčilo, že historik Karol Hollý učiteľov základnej školy konfrontoval s otázkou, či reflektujú morálne problémy, ktoré sprevádzali život spisovateľa a funkcionára Matice slovenskej.
Na popradskej železnici si dnes pripomenuli 79. výročie prvého transportu Židov zo Slovenska. Z Popradu do Auschwitzu vyviezli v roku 1942 tisíc žien, čím sa začala prvá vlna deportácií. Vojnový slovenský štát celkovo vypravil 57 transportov s takmer 58-tisíc ľuďmi.
Na výročie popravy Jozefa Tisa zaznela v bratislavskom Lamači hymna vojnového Slovenského štátu. Pieseň na želanie, ktorú si dal zahrať poslanec Olekšák, odobril starosta.