
Sme rodina
Minúta po Minúte

Voliči Hlasu netúžia po vláde s SaS a PS a, naopak, voliči SaS ani PS nechcú, aby ich strany vládli s Pellegriniho Hlasom. Podľa prieskumu Ipsosu pre Denník N si priaznivci Hlasu skôr želajú vládu so Smerom a Sme rodina.
Podľa ministerstva životného prostredia nie je pravda, že by nikto nerokoval so Sme rodina o zákone o krajinnom plánovaní. „Strávili sme desiatky hodín rokovaním so zástupcami Sme rodina, aj s pánom podpredsedom vlády Štefanom Holým,“ uviedol štátny tajomník ministerstva Michal Kiča.
Predseda Sme rodina Boris Kollár vraví, že o zákone o krajinnom plánovaní s ním nikto nerokoval. V TV Joj povedal, že nechce podporovať zákon napriek svojim výhradám len preto, že je v pláne obnovy.
Parlament neschválil vetovanú novelu, ktorá by umožnila štátu využívať pozemky pod diaľnicami a cestami 1. triedy, aj keď mu nepatria. Prezidentka Zuzana Čaputová upozorňovala, že podľa prepočtov ministerstva dopravy by štát musel majiteľom vyplatiť kompenzácie za najmenej 2,6 miliardy eur.
SaS zrejme nevylúči povolebnú spoluprácu s Hlasom, povedal poslanec SaS Branislav Gröhling v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) zase povedal, že jeho strana vylúči povolebnú spoluprácu so Smerom.

Voľby by vyhral Smer (16,2) tesne pred Hlasom (16), tretie je PS (11,1), ukázal volebný model Ipsosu pre Denník N. Hegerových Demokratov by volilo takmer päť percent voličov, rovnako ako OĽaNO, ktoré od januára stratilo tri percentuálne body.
Vyšetrovateľ Ján Čurilla žaluje Borisa Kollára za slová o čurillovskej mafii aj preto, že celý profesionálny život bojuje proti mafii. „Ten ústavný činiteľ bol pritom zachytený na fotografii s niekoľkými predstaviteľmi mafie, ktorých práve Ján Čurilla s kolegami úspešne odstíhali a ktorí sú dnes právoplatne odsúdení,“ vraví advokát Peter Kubina.
Predseda PS Michal Šimečka na otázku, či bude jeho strana spolupracovať so Sme rodina, povedal, že to nebude ich prvá voľba. Strany sú podľa neho odlišné, skritizoval napríklad spoluprácu Sme rodina s Marine Le Penovou.
Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár tvrdí, že veľká hotovosť, ktorú dal na účet hnutia a ktorú preverovala polícia, boli legálne peniaze. „Mám ich legálne, mám ich zarobené,“ povedal Kollár s tým, že nie je kariérny politik ako Fico, preto si dokázal zarobiť počas svojho podnikania. (ta3)
Expolicajt NAKA Marián Kučerka na sklonku vládnutia Smeru, pred parlamentnými voľbami 2020, preveroval Borisa Kollára pre vysokú hotovosť, s ktorou prišiel do banky a ktorá skončila na účte Sme rodina. Podrobnosti o pôvode Kollárových peňazí zisťoval na káve s Vladimírom Pčolinským.
Polícia v minulosti preverovala, odkiaľ mal Boris Kollár desaťtisíce eur, s ktorými prišiel do banky a potom ich zo svojho účtu previedol na účet strany Sme rodina. Kollár o prípade mlčí. Preverovanie mal na starosti bývalý policajt NAKA Marián Kučerka, známy z viacerých korupčných káuz.
Sme rodina chce verejnosti ešte viac obmedziť možnosť vyjadriť sa pri ochrane životného prostredia; nazýva to optimalizáciou. Zákon o EIA je pritom určený na to, aby dôkladne vyhodnotil, či nejaký zámer bude alebo nebude mať vplyv na životné prostredie – nemá ísť o formálny proces.
Boris Kollár povedal, že ho koniec Vladimíra Lengvarského mrzí, podľa neho mal plnú dôveru a podporu Sme rodina. Kollár tvrdí, že odborníci, lekári a riaditelia nemocníc boli s Lengvarského prácou spokojní.
Sme rodina navrhlo dať do ústavy právo platiť hotovosťou. V parlamente nedávno aj pre postoj tohto hnutia stroskotala snaha obnoviť limity na hotovostné platby, ktoré presadzovalo ministerstvo financií vedené OĽaNO.
Sme rodina je krajne pravicová strana, no v prvom rade sú populisti, až potom autoritári, vraví odborník na krajnú pravicu Tomáš Nociar. „Pôvodne som nad ňou uvažoval skôr ako o populistickej strane. No čistý populizmus sa na politickej scéne nachádza málokedy,“ vysvetľuje v rozhovore.
Boris Kollár upozornil v pléne svojho niekdajšieho kolegu zo Sme rodina Martina Borguľu, že prišiel nedôstojne oblečený. „V texaskách a teniskách sa do Národnej rady nechodí,“ povedal Kollár. „Nabudúce sa adekvátne ustrojte.“
Sme rodina navrhla od mája okresať branie majetku kriminálnikom. Politikom či štátnym funkcionárom, ktorí zoberú veľké úplatky, by už nemal hroziť trest prepadnutia majetku. Kedysi to chcel Robert Fico. O návrhu by mohli poslanci v prvom čítaní hlasovať v piatok.
Sme rodina má v parlamente novelu, ktorá nenápadne okresáva špeciálnu prokuratúru a špecializovaný súd. Zmena má platiť od mája. Návrh zaskočil OĽaNO, minister spravodlivosti Viliam Karas ho odporúča stiahnuť. Strana Borisa Kollára to ešte neurobila, hlasovať by sa o nej mohlo dnes.
Poslanci Sme rodina podporia otvorenie mimoriadnej schôdze o júnovom termíne volieb a budú hlasovať za tento termín. Predseda Sme rodina Boris Kollár zopakoval, že od začiatku chceli čo najskorší termín volieb.
Po budúcich voľbách budú pre Slovensko prospešné čitateľné strany, ako je Sme rodina, presviedča minister Milan Krajniak. „V týchto voľbách sa bude rozhodovať o tom, aký štýl politiky a fungovania vo verejnom priestore budeme uprednostňovať. Ak získajú väčšinu politici, ktorí sú najčastejšie vnímaní ako konfrontační – teda Fico, Sulík a Matovič – tak sa nepohneme ďalej,“ tvrdí.