
Sme rodina
- Kandidátna listina strany Sme rodina pre voľby 2023, číslo vo voľbách: 13
- Kontakty: webstránka, Facebook, Instagram, YouTube
- Transparentný účet kampane: SK44 0900 0000 0052 0031 0540
- História, kauzy
-
-
- 2011 – Peter Marček (neskorší predseda Hlasu ľudu — predchodcu Republiky) založil stranu pod názvom Strana občanov Slovenska
- 2012 – strana neuspela v parlamentných voľbách, stiahla sa z politiky
- 2016 – stranu od P. Marčeka prebral podnikateľ Boris Kollár a premenoval ju na SME RODINA — Boris Kollár
- 2016 – 2020 – po voľbách do NR SR Sme rodina pôsobilo v opozícii s 11, neskôr 8 poslancami
- 2019 – Sme rodina sa neúspešne zúčastnila volieb do Európskeho parlamentu, v prezidentských voľbách ich nominant Milan Krajniak skončil na siedmom meste
- 2020 – po parlamentných voľbách sa Sme rodina ako tretia najsilnejšia strana stala súčasťou koalície s OĽANO, SaS a Za ľudí, Boris Kollár sa stal predsedom NR SR
- jeseň 2020 – popularita Sme rodina začala prudko klesať, Boris Kollár čelil odvolávaniu z funkcie predsedu NR SR po prevalení kauzy s diplomovkou
- jeseň 2021 – OĽANO zvažovalo koalíciu bez Sme rodina po tom, čo nepodporili zákon, ktorý zvýhodňoval zaočkovaných ľudí, v koalícii sa napokon udržali
-
- Predseda: Boris Kollár
- Podpredsedovia: Milan Krajniak, Peter Pčolinský, Petra Krištúfková, Jozef Vašuta, Jozef Lukáč
- Prihláška za člena
- Odkazy na lokálne zastúpenia Sme rodina
Minúta po Minúte
O návrhu podľa paragrafu 363 exposlanca Martina Borguľu tentoraz rozhodoval prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera. Keď Borguľovi začiatkom roka obvinenie rušili, rozhodnutie podpísal Maroš Žilinka.
Exposlanec Sme rodina Martin Borguľa je naďalej obvinený, generálna prokuratúra nevyhovela jeho návrhu podľa paragrafu 363. „Konštatovala, že v konaní nezistila žiadne porušenie zákona a dospela k záveru, že trestné stíhanie je v tomto štádiu trestného konania dôvodné“, informuje Úrad špeciálnej prokuratúry.
Prezidentka napadla na Ústavnom súde jednu zo zmien stavebných zákonov, ktoré presadila pred voľbami Sme rodina. Verejnosť a samosprávy prišli o možnosť odvolať sa či pripomienkovať niektoré rozhodnutia pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie.
Boris Kollár a Peter Pčolinský neboli zvolení za poslancov, zostanú však vo vedení parlamentu, kým sa nepodarí zvoliť ich nástupcov. V parlamente tak bude istý čas 152 ľudí. „Čo ponúka peknú otázku: môže byť niekto (pod)predsedom parlamentu a zároveň nebyť poslancom? Ústava sa tvári, že áno,“ píše Radoslav Procházka.

Boris Kollár oznámil, že už nebude odpovedať na otázky redaktorov Aktualít, SME a Denníka N. Tieto médiá označil za „PR agentúru“. „Doteraz som bol zdržanlivý, ale teraz už nemusím,“ povedal.
Boris Kollár označil policajný zásah v budove Fun rádia za „smiešny policajný cirkus“. Dokumenty a faktúry, ktoré policajti z budovy vzali, im podľa neho už pred tromi mesiacmi odniesla právnička firmy, ktorá rádio prevádzkuje.
Brífing predsedu Sme rodina Borisa Kollára nakoniec bude dnes o 13.30 pred budovou parlamentu. NAKA zasahovala v budove Kollárovho Fun rádia. Čas tlačovky sa viackrát presúval. Podľa prvej verzie sa jej mal zúčastniť aj bývalý poslanec hnutia Martin Borguľa; či na nej bude aj teraz, hovorkyňa neuviedla.
Radio Group, pod ktorú patrí aj Fun Radio, tvrdí, že si nie je vedomá žiadneho porušenia zákonov. „Sme pevne presvedčení, že naša spolupráca s orgánmi činnými v trestnom konaní povedie k rýchlemu vyjasneniu tejto situácie,“ reagoval na zásah NAKA riaditeľ Rastislav Dutka.
Foto: Zásah NAKA v budove Fun rádia Borisa Kollára. Predseda Sme rodina ohlásil brífing pôvodne na 13.00, asi po dvadsiatich minútach tlačovku presunul na štvrtok. Čas upresnia neskôr. Tlačovky sa mal zúčastniť aj bývalý poslanec hnutia Martin Borguľa; či na nej bude aj zajtra, hovorkyňa neuviedla.

Polícia uviedla, že NAKA od rána zasahuje v rámci akcie Targety, ktorá je zameraná na objasnenie rozsiahlej ekonomickej trestnej činnosti z rokov 2011 až 2021 so škodou na DPH vo výške 7,5 milióna eur. Web Startitup už skôr informoval o zásahu NAKA v desiatke firiem v Bratislave, okrem iného v budove Fun rádia Borisa Kollára. (polícia, n)

NAKA od rána zasahuje v približne desiatke firiem v Bratislave. Podľa webu Startitup policajti napríklad zasahujú v priestoroch Fun rádia Borisa Kollára na Leškovej ulici v Bratislave a v spoločnosti Slovclean blízkej bývalému poslancovi Sme rodina Martinovi Borguľovi.

Pozrite sa, ako volili vaši susedia. Zverejnili sme interaktívnu mapu s výsledkami po obciach a mestách. Najviac obcí a miest vyhral Smer – celkovo 1 651. Druhá bola Aliancia, ktorá vyhrala v 383 obciach.
Borisovi Kollárovi napriek prepadnutiu Sme rodina vyjadrili podporu Peter Pčolinský aj Milan Krajniak. Hlavnú príčinu zlého výsledku vidia všetci traja v antikampani, a to najmä v podaní podnikateľa Zoroslava Kollára.
O neúspechu Sme rodina mohlo rozhodnúť to, že nezvolilo konfrontačnú kampaň, tvrdí Milan Krajniak. Podľa neho sa ukazuje, že v dnešných časoch živia politickú kampaň skôr konflikty ako pozitívne veci.
Naživo: Milan Krajniak vo volebnom štábe Sme rodina.
Podpredseda Sme rodina Peter Pčolinský si nemyslí, že by Boris Kollár mal po zlom volebnom výsledku odstúpiť z postu predsedu hnutia. Predpokladá, že na budúci týždeň zasadne predsedníctvo a bude analyzovať priebeh kampane.
Sme rodina to už zrejme na parlament nevytlačí, priznal po zverejnení exit pollu predseda Boris Kollár. Pod nepriaznivé výsledky pre Sme rodina sa podľa Kollára podpísala vysoká volebná účasť a antikampaň v posledných týždňoch.
Video: Vyhlásenie Borisa Kollára. Sme rodina má v exit polle Focusu 2,3 percenta.
Vo volebnom štábe Sme rodina sa čaká na vyhlásenie predsedu Borisa Kollára po zverejnení exit pollu. Podľa jeho dát hnutie Sme rodina možno nedosiahne ani tri percentá hlasov, ktoré sú potrebné na vyplatenie štátneho príspevku.
Vo volebnom štábe Sme rodina je po zverejnení exit pollu agentúry Focus ticho. Hnutie Borisa Kollára má podľa neho 2,3 %, teda menej ako Demokrati či Aliancia. Viacerí členovia predsedníctva už sedia za zatvorenými dverami v súkromnom salóniku.