
Smer
- Kandidátna listina strany Smer pre voľby 2023, číslo vo voľbách: 16
- Kontakty: webstránka, Facebook, Instagram, YouTube
- Transparentný účet kampane: SK18 0900 0000 0052 0005 5607
- História, kauzy
-
-
- 1999 – Robert Fico založil stranu Smer po odchode zo Strany demokratickej ľavice
- 2002 – Smer vo svojich prvých parlamentných voľbách získal 13 %, stal sa treťou najsilnejšou stranou po HZDS a SDKÚ, pôsobil v opozícii s 25 poslancami
- 2004 – tri ľavicové strany s nízkou popularitou (Strana demokratickej ľavice, Sociálnodemokratická alternatíva a Sociálnodemokratická strana Slovenska) boli začlenené do Smeru
- 2006 – Smer so ziskom takmer tretiny hlasov vyhral voľby, Robert Fico sa stal predsedom vlády a zostavil koalíciu s SNS a Ľudovou stranou HZDS
- 2009 – spoločný prezidentský kandidát Smeru a SNS Ivan Gašparovič vyhral voľby a stal sa tak po druhýkrát prezidentom SR, Smer vyhral aj voľby do Európskeho parlamentu a získal 5 mandátov europoslancov
- 2010 – Smer druhýkrát po sebe vyhral parlamentné voľby, nedokázal však zostaviť koalíciu a vládu tak viedla I. Radičová
- 2012 – po páde vlády I. Radičovej Smer suverénne so ziskom 44 % vyhral predčasné voľby a vládol tak sám bez koaličných partnerov. Počas tohto obdobia Smer prijal viacero doteraz fungujúcich sociálnych opatrení, ako napríklad vlaky zadarmo
- 2016 – Smer so ziskom takmer tretiny hlasov tretíkrát po sebe vyhral voľby, koalíciu zostavil s SNS, Most-Híd a Sieťou
- 2018 – po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vypukli protesty, ktoré viedli k vládnej kríze a Fico podal demisiu, na poste premiéra ho nahradil Peter Pellegrini
- 2020 – Smer získal v parlamentných voľbách 18 %, dostal sa do opozície
- 2020 – Peter Pellegrini po nezhodách s Ficom a kritike pomerov strany opustil Smer a založil vlastnú politickú stranu Hlas, pridalo sa k nemu ďalších 10 poslancov
- článok, ktorý sa podrobnejšie venuje trom vládam Smeru nájdete tu
- so stranou Smer je spojených viacero káuz, z nich najznámejšie sú kauza Gorila, predražené cétečko či Váhostav
-
- Predseda: Robert Fico
- Podpredsedovia: Juraj Blanár, Ladislav Kamenický, Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák, Richard Takáč
- Prihláška za člena
- Odkazy na lokálne zastúpenia Smeru
Minúta po Minúte
Tibor Gašpar a Norbert Bödör môžu zvrátiť svoje odsúdenie v kauze Očistec po vládnych zmenách viacerými spôsobmi – môžu opäť spochybniť spolupracujúcich obvinených, nový prokurátor môže stiahnuť obžalobu. Gašparovi pomôže aj úprava trestov v prípade korupcie z 10 až 15 rokov na 4 až 10 rokov.
Novela Trestného zákona je zrejme taká rozsiahla, že mätie aj časť koalície. Na ústavnoprávnom výbore sa totiž Ján Mažgút (Smer) pri diskusii o rušení špeciálnej prokuratúry opýtal, či sa rokuje stále o tejto novele, alebo už sú poslanci pri bode „rôzne“.
Predseda ústavnoprávneho výboru Miroslav Čellár (Hlas) po hodine ukončil rokovanie výboru, hoci poslanci opozície mali ešte otázky na ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer). Výbor rokoval o návrhu vlády prerokovať novelu Trestného zákona, ktorá počíta aj so zrušením špeciálnej prokuratúry, v skrátenom legislatívnom konaní.
Vláda robí viaceré zmeny, ktoré môžu už na začiatku budúceho roka pomôcť Dušanovi Kováčikovi a viacerým obžalovaným prepojeným so Smerom. Rozoberáme, ako presne môžu do významných súdnych procesov zasiahnuť presuny prokurátorov, zmeny trestov a aj zmeny pravidiel pre spolupracujúcich obvinených.
Takto rýchlo ešte Smer ľudí nenahneval, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Prešlo len šesť týždňov a jeden deň od vymenovania štvrtej Ficovej vlády, keď sa uskutočnili prvé protesty proti jej snahe zlikvidovať Úrad špeciálnej prokuratúry. Postup vládnej koalície je taký brutálny, bezohľadný a nebezpečný, že ak by opozícia zotrvala iba pri rečiach v parlamente, na plnej čiare by zlyhala.“
Prokurátor Ondrej Repa počítal aj s možnosťou zrušenia špeciálnej prokuratúry, ale zaskočila ho rýchlosť, akou postupuje súčasná vláda. Riešiť, čo bude ďalej, plánuje, až keď sa situácia vyjasní. „Keď bude jasné, ako sa to nastaví, potom sa podľa toho nastavím aj ja.“
Hovoriť, že špeciálna prokuratúra porušovala ľudské práva, je veľmi zjednodušené, myslí si prokurátor Ondrej Repa. Ústavný súd vyčítal pochybenia Špecializovanému trestnému súdu či Najvyššiemu súdu pri rozhodovaní o väzbe, priamo špeciálnej prokuratúry sa týka málo nálezov. Podľa Repu by bolo zaujímavé analyzovať, koľko nálezov vydal Ústavný súd v prípade krajských sudov. Pýta sa, či sa potom budú rušiť aj krajské prokuratúry.

Prokurátori krajských prokuratúr to budú mať náročné, hovorí Ondrej Repa zo špeciálnej prokuratúry. Po jej zrušení na krajoch k svojim spisom dostanú desiatky rozsiahlych káuz zo špeciálnej prokuratúry, ktoré už sú na súdoch. Mnohé budú riešiť prokurátori na východe Slovenska a je otázne, ako budú zvládať chodiť na Špecializovaný trestný súd do Pezinka či Banskej Bystrice.
Fico s Pellegrinim pre pár svojich známych obetujú bezpečnosť celého Slovenska, píše v Newsfiltri Monika Tódová o návrhu na zrušenie špeciálnej prokuratúry. „Špeciálna prokuratúra neriešila len skorumpovaných politikov, ale hlavne nebezpečných mafiánov, úkladných vrahov, tých najväčších zlodejov a zločincov, teroristov a extrémistov. Ak sa dostanú na slobodu pre procesné pochybenia, prieťahy v konaní, ku ktorým dôjde aj v dôsledku časového stresu, to Fico nevysvetlí.“
Politické strany dostanú za výsledky tohtoročných parlamentných volieb príspevok vyše 92 miliónov eur. Rozdelí si ho osem strán a jedna koalícia. Najviac peňazí získa Smer, a to 23,19 milióna eur.

Ficovi ľudia aj oligarchovia. Prinášame prehľad 10 kľúčových postáv, ktorých sa týka zánik špeciálnej prokuratúry. Na jej rozpustení je medzi koaličnými lídrami zhoda. Smer, Hlas a SNS sa zatiaľ rozdielne vyjadrujú k tomu, aký osud čaká špecializovaný súd.
Peter Pellegrini po Novom roku plánuje oznámiť, či bude kandidovať za prezidenta. V debate TA3 povedal predseda Hlasu, že počas Vianoc bude o tom intenzívne rozmýšľať. „Ešte som sa definitívne nerozhodol,“ vyhlásil.
Kapela Bez ladu a skladu nebráni len svoju pieseň, ale aj tento štát, píše Newsfilter. Politikov Smeru musela vyzvať, aby nezneužívali jej tvorbu a pokúsila sa im vysvetliť, že je to presne naopak a kapela je na strane úradníkov, ktorých vláda Smeru vyštvala alebo ešte iba vyštve z ich pozícií.
Skupina Bez ladu a skladu sa ohradila voči politikom Smeru Jurajovi Gedrovi a Richardovi Glückovi, ktorí zneužili text ich protitotalitnej pesničky, aby dehonestovali odborníkov na hybridné hrozby.
Časť politikov sa snaží o prepísanie udalostí novembra 1989, píše Martin Bútora. „Hŕstka intelektuálov“, ktorá si podľa Pavla Pašku sprivatizovala svoju pravdu, či „uzurpátori novembra 89“ Petra Pellegriniho si vyslúžili toto označenie predovšetkým preto, lebo prakticky všetci boli kritikmi tých, ktorí odkláňajú Slovensko od odkazu Novembra.

Neúspešný kandidát Smeru Richard Glück, ktorý pred voľbami napadol Matoviča, bude pracovať pre štát. Na sociálnych sieťach to vo videu s nadpisom „Komunikácia štátu už nebude v rukách mimovládok“, oznámil nový šéf úradu vlády Juraj Gedra (Smer).
Mimoriadna schôdza parlamentu o Expe Dubaj by mohla byť podľa Petra Pellegriniho v utorok. Presadzoval ju Smer, chcel, aby poslanci požiadali Richarda Sulíka uhradiť údajné škody.

Vládou nenápadne prešla zmena zákona, ktorá chystá cestu Tiborovi Gašparovi na čelo SIS. V novele, ktorá je najmä o presune kompetencií na nové ministerstvo športu, sú aj dve zmienky o tajnej službe. Tie by znamenali, že Gašpar by sa ešte z postu riaditeľa SIS mohol vrátiť na post poslanca.
Bývalý minister hospodárstva za Smer Pavol Pavlis sa stane novým predsedom úradu pre metrológiu. Pavlis skončil na poste ministra v roku 2015 po upratovacej kauze, keď získala štátnu zákazku jemu blízka firma Sitis. Následne viedol štyri roky práve tento úrad.
ZMOS sa chystá písať 150 poslancom, odmieta návrh Smeru, ktorý by umožnil štátu rozhodovať o cestách v mestách. Združenie miest a obcí už skôr vyhlásilo, že ide o zásah do ich kompetencií.