SMER

Minúta po minúte

V koalícii zatiaľ nie je zhoda na tom, kto bude jej kandidát na riaditeľa RTVS. “Neviem ako to dopadne v tejto chvíli,” povedal minister kultúry Marek Maďarič. Minister povedal, že on presadzuje kontinuitu, aby vo funkcii pokračoval Václav Mika. “Dnes nám súčasný manažment odovzdáva funkčnú RTVS, ten pokrok je výnimočný, dá sa ilustrovať na číslach, spokojnosti ľudí a ja si nekladiem otázku, aby prišiel niekto iný, nech je kontinuita.”

Smer podporí za župana v Banskej Bystrici toho kandidáta proti Kotlebovi, ktorý bude mať zo všetkých najsilnejšiu podporu. Marek Maďarič povedal, že ak to bude Martin Klus z SaS, tak podporia aj jeho. “Existuje zhoda, že všetky demokratické strany podporia kandidáta, ktorý bude vykazovať najvyššiu podporu. V tom vidím nádej, že župan môže byť porazený. Sleduje sa to, robia sa prieskumy, vnímame to ako veľmi dôležité,” povedal Maďarič.

Vladimír Mečiar bol podľa Mareka Maďariča lepším koaličným partnerom ako by bol Igor Matovič. “Tá vláda vydržala a tá, ktorej súčasťou bol Matovič, tak ju začal rozbíjať od prvého okamihu.”

“Všetky tieto požiadavky sú legitímne, ako je legitímne aj zotrvávanie týchto ľudí vo funkciách, keď si oni myslia, že by tam mali byť, keď si to vyargumentujú a keď nesú to riziko, že nebudú zvolení,” povedal Marek Maďarič o požiadavkách Veľkého protikorupčného pochodu. Študenti žiadajú odchod Kaliňáka, Gašpara, Kováčika a vyšetrenie káuz Gorila a Bašternák. Maďarič nesúhlasí s tým, aby počet ľudí určoval, či má politik odísť. Spýtal sa, čo budeme robiť, keď príde 10-tisíc ľudí na demonštráciu Mariána Kotlebu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

“Nejaký počet hlasov pri voľbe podpredsedov nebude rozhodujúci, keby Smer čelil tej nevyhnutnosti, že sa volí nový predseda,” povedal Marek Maďarič. Na poslednom sneme dostali podpredsedovia hlasy v poradí Peter Pellegrini, Peter Kažimír, Robert Kaliňák, Juraj Blanár a Marek Maďarič (rovnako) a Peter Žiga.

„Myslím si, že Robert Fico si málo užil zhovievavosti médií. Nezažil obdobie, aby nebol veľmi tvrdo pod kritikou médií. Nemali sme to, čo majú iné strany, ktoré vzniknú, že ich vítajú a čakajú, čo bude. Tam bol z jeho strany zasiaty obranný postoj alebo aj agresívny: Na hrubé vreco hrubá záplata,“ vysvetľuje Maďarič to, prečo sa premiér správa k médiám aj tak, že ich označuje vulgarizmami.

V Nu Spirite sa začala diskusia Denníka N s podpredsedom Smeru a ministrom kultúry Marekom Maďaričom. Ten na otázku, čo mu v strane na to, že pôjde do diskusie denníka, s ktorým Fico nekomunikuje, povedal, že dnes na vedení sa ho premiér a predseda Smeru Robert Fico opýtal, že „ako bolo v tom enku“. Premiér nevedel, že diskusia ešte len prebehne. Maďarič hovorí, že si nemyslel, že si to jeho kolegovia všimnú. Fica sa vraj opýtal, či to registruje a on odpovedal: „Áno.“

Video: Smer dnes oznamoval plány na rok 2017, po predsedníctve chce všetku energiu vrhnúť na „domáci front“. „Zrejme majú nejaké prieskumy, ktoré im hovoria o tom, že padajú dole, tak budú musieť asi simulovať činnosť,“ hovorí Igor Matovič. Pozrite si video Eugena Kordu z .týždňa.

Minister vnútra Robert Kaliňák chce tento rok zvyšovať bezpečnosť v okolí rómskych osád tak, že zvýši prítomnosť polície. Plánuje pokračovať aj v otváraní klientských centier, a to aj v menších centrách.

Vláda tento rok vyčlení 50 miliónov eur na kreatívny priemysel, sústredí sa na obnovu pamiatok a úplne dokončí Múzeum holokaustu v Seredi, hovorí minister kultúry Marek Maďarič.

Podľa vicepremiéra Petra Pellegriniho chce vláda pripraviť zvláštne eurofondové výzvy, do ktorých sa budú môcť zapojiť len ľudia z chudobnejších regiónov, ale aj rozšírenie internetu do nich. Minister hospodárstva Peter Žiga sa bude snažiť o nové investície, ktoré by mali priniesť až 24-tisíc pracovných miest, ale aj o udržanie nízkych cien energií.

Penzie pre 120-tisíc takzvaných starodôchodcov zdvihne vláda až budúci rok. Priznal to na tlačovej besede minister sociálnych vecí Ján Richter. Odhadol, že v priemere im pridajú 50 eur mesačne, čo by stálo ročne okolo 70 miliónov eur.

Podľa ministra práce Jána Richtera sa zamerajú tento rok na zvyšovanie materskej, rodičovského príspevku, ale aj približovanie sa k minimálnej mzde 500 eur a vyrovnávanie príjmov staro- a novodôchodcov. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker ohlásil postupné rekonštruovanie nemocníc, budovanie nového detenčného centra, dostupnosti niektorých inovatívnych liekov či e-health.

Smer sa chce v roku 2017 venovať hlavne sociálnym opatreniam. „Máme evidentný záujem všetku energiu vrhnúť na domáci front,“ povedal Robert Fico. Základným princípom podľa neho bude snaha ešte viac priblížiť životnú úroveň obyvateľov na Slovensku k priemernej životnej úrovni EÚ.

Už viac ako 100157 z vás dostáva správy e-mailom