
Smer
- Kandidátna listina strany Smer pre voľby 2023, číslo vo voľbách: 16
- Kontakty: webstránka, Facebook, Instagram, YouTube
- Transparentný účet kampane: SK18 0900 0000 0052 0005 5607
- História, kauzy
-
-
- 1999 – Robert Fico založil stranu Smer po odchode zo Strany demokratickej ľavice
- 2002 – Smer vo svojich prvých parlamentných voľbách získal 13 %, stal sa treťou najsilnejšou stranou po HZDS a SDKÚ, pôsobil v opozícii s 25 poslancami
- 2004 – tri ľavicové strany s nízkou popularitou (Strana demokratickej ľavice, Sociálnodemokratická alternatíva a Sociálnodemokratická strana Slovenska) boli začlenené do Smeru
- 2006 – Smer so ziskom takmer tretiny hlasov vyhral voľby, Robert Fico sa stal predsedom vlády a zostavil koalíciu s SNS a Ľudovou stranou HZDS
- 2009 – spoločný prezidentský kandidát Smeru a SNS Ivan Gašparovič vyhral voľby a stal sa tak po druhýkrát prezidentom SR, Smer vyhral aj voľby do Európskeho parlamentu a získal 5 mandátov europoslancov
- 2010 – Smer druhýkrát po sebe vyhral parlamentné voľby, nedokázal však zostaviť koalíciu a vládu tak viedla I. Radičová
- 2012 – po páde vlády I. Radičovej Smer suverénne so ziskom 44 % vyhral predčasné voľby a vládol tak sám bez koaličných partnerov. Počas tohto obdobia Smer prijal viacero doteraz fungujúcich sociálnych opatrení, ako napríklad vlaky zadarmo
- 2016 – Smer so ziskom takmer tretiny hlasov tretíkrát po sebe vyhral voľby, koalíciu zostavil s SNS, Most-Híd a Sieťou
- 2018 – po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vypukli protesty, ktoré viedli k vládnej kríze a Fico podal demisiu, na poste premiéra ho nahradil Peter Pellegrini
- 2020 – Smer získal v parlamentných voľbách 18 %, dostal sa do opozície
- 2020 – Peter Pellegrini po nezhodách s Ficom a kritike pomerov strany opustil Smer a založil vlastnú politickú stranu Hlas, pridalo sa k nemu ďalších 10 poslancov
- článok, ktorý sa podrobnejšie venuje trom vládam Smeru nájdete tu
- so stranou Smer je spojených viacero káuz, z nich najznámejšie sú kauza Gorila, predražené cétečko či Váhostav
-
- Predseda: Robert Fico
- Podpredsedovia: Juraj Blanár, Ladislav Kamenický, Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák, Richard Takáč
- Prihláška za člena
- Odkazy na lokálne zastúpenia Smeru
Minúta po Minúte
ZMOS sa chystá písať 150 poslancom, odmieta návrh Smeru, ktorý by umožnil štátu rozhodovať o cestách v mestách. Združenie miest a obcí už skôr vyhlásilo, že ide o zásah do ich kompetencií.
Úrad vlády robí tajnosti, kto bude radiť premiérovi Robertovi Ficovi. Zatiaľ je známe, že v Zbore poradcov predsedu vlády, ktorý vedie Erik Kaliňák, je Eduard Chmelár, ktorý často vystupuje v dezinformačných médiách.
Robert Fico hneď po voľbách ďakoval a tlieskal Alexovi Kováčovi. On aj Smer odmietali prezradiť, čo pre stranu robil. Kováča už platí štát – získal vplyvnú funkciu na úrade vlády.
U Roberta Fica na úrade vlády získali vplyvné funkcie dídžej Alexander Kováč a asistentka z okolia predsedu Smeru Veronika Murková. Kováč je vo vedení tlačového odboru, Murková sa stala riaditeľkou oddelenia pre obnovu regiónov. V minulosti Fico čelil škandálu s modelkou Máriou Troškovou, keď ju zamestnal na úrade vlády.
Súdny proces v kauze Očistec opäť odložili. Špecializovaný súd musel zrušiť decembrový termín prvého pojednávania pre námietku zaujatosti, ktorú podávala špeciálna prokuratúra. Nesúhlasí s tým, aby v senáte sedel sudca Roman Púchovský, považuje ho za zaujatého. V kauze sú obžalovaní oligarcha Nobert Bödör či poslanec Smeru Tibor Gašpar.

Hlas a Smer ponúkali funkciu rómskeho splnomocnenca opozícii. Podľa informácií Denníka N oslovili Vladimíra Ledeckého z SaS a Ábela Ravasza, ktorý za SaS kandidoval. Smer si nakoniec vybral Alexandra Daška, svojho kandidáta z Banskej Bystrice.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok chce dosiahnuť zmenu volebných obvodov až pre voľby v roku 2031. „Môžeme to urobiť rýchlo alebo to môžeme urobiť poriadne,“ povedal v Markíze.
Zmeny sadzieb ekonomických trestných činov nemusia pomôcť len obžalovaným blízkym Smeru. Ak by sa menili aj tresty pri falšovaní zmeniek, novela by mohla znamenať aj skorší návrat Mariana Kočnera z väzenia.
Smer navrhuje dať štátu právomoc zvrátiť rozhodnutia miest v oblasti dopravy. Zmenu predložil do parlamentu poslanec Ján Mažgút, ktorý v minulosti útočil na zriadenie cyklopruhu na nábreží v Bratislave. Spoluautorom je Erik Kaliňák.
V Hlase berú slová Roberta Fica o zmene politickej mapy po prezidentských voľbách ako otvorenú provokáciu a aj ako signál, že sa pokúsi pohltiť ich stranu. Nejdeme sa spájať so Smerom, hovoria Peter Pellegrini, Richard Raši či Matúš Šutaj Eštok.
Všetci predstavitelia Smeru tvrdia, že prestávajú komunikovať s Markízou, Denníkom N, SME a Aktualitami. Kopírujú tak vyjadrenie svojho šéfa Roberta Fica z pondelka.

V debate dominovalo PS, zaujal Hlina, pre Matovičov incident obmedzili médiá. Vybrali sme kľúčové momenty parlamentnej rozpravy k programovému vyhláseniu vlády. Parlament vyslovil dôveru Ficovej vláde 78 hlasmi poslancov.

Parlament vyslovil dôveru štvrtej vláde Roberta Fica a schválil jej programové vyhlásenie. Vládu podporilo 78 poslancov, proti bolo 65, nikto sa nezdržal. Vládne kluby majú dohromady 79 členov, koalícii chýbal Pavol Ľupták (SNS), ktorý je v nemocnici.
Kto povedie Hlas po Pellegrinim v prípade, že sa stane prezidentom? Monika Tódová v Newsfiltri spomína Sakovú, ktorá roky bojuje s imidžom osoby blízkej Kaliňákovi, a Rašiho, pri ktorom si každý predstaví zdravotníctvo pod vedením Smeru. „Preto je pravdepodobnejší scenár, ktorý naznačuje Fico – spojenie Smeru a Hlasu, respektíve zánik Hlasu.“
Oprava: Robert Fico upozornil na Facebooku, že Denník N v nedeľnom texte nesprávne interpretoval jeho slová o voľbách. Fico na straníckom sneme nehovoril, že vedenie strany sa má pripraviť na predčasné parlamentné voľby, ale na voľby vedenia strany. Za chybu sa ospravedlňujeme.
Fico sa už chystá na deň, keď Hlas príde o Pellegriniho, píše v Newsfiltri Monika Tódová. „Fico vie, že zrejme nie všetci poslanci Hlasu by vstúpili do Smeru. Nebolo by ich veľa, ale možno dosť na to, aby koalícia stratila väčšinu. Keď s takýmto scenárom ráta Fico, mala by aj opozícia.“

Shooty: Náprava
Ako historik som zdúpnel, že čo si Blaha dovoľuje, keď prirovnal Che Guevaru k povstalcom SNP, vraví Patrik Dubovský z ÚPN. Na politika Smeru podal trestné oznámenie pre podozrenie z propagácie totalitného režimu a vyzýva ho, aby sa ospravedlnil prezidentke Čaputovej.
Ak Ľuboš Blaha prispeje 1 eurom na činnosť politických väzňov, trestné oznámenie stiahnem, vraví historik ÚPN Patrik Dubovský. Na podpredsedu parlamentu podal podnet za vyvesenie portrétu Che Guevaru v kancelárii Národnej rady.
Smer bude pri dvanástom balíku európskych protiruských sankcií žiadať dosahovú štúdiu ich účinkov na Slovensko a EÚ. „Najväčšie dosahy sankcií boli na Slovensko,“ tvrdí minister zahraničných vecí Juraj Blanár.