Útok na Henryho Acordu

Filipínskeho prisťahovalca Henryho Acordu dobil na smrť v centre Bratislavy 28-ročný Slovák. Okresný prokurátor nevidel na väzbu pre útočníka dôvod. Krajský prokurátor však neskôr podal návrh na vzatie do väzby, súd jej vyhovel.

Minúta po minúte

Slovenský vládny špeciál s telom Filipínca Henryho Acordu pristál vo filipínskej Manile. Na letisko sa s ním po prílete prišli rozlúčiť desiatky ľudí vrátane filipínskeho ministra zahraničia. (tasr)

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) o tom, keď okresný prokurátor deň po útoku prepustil útočníka, ktorý napadol Henryho Acordu: „Ak zlyhá ľudský faktor, neznamená to, že zlyháva celý systém.“ Vďaka systému a jeho opravným prostriedkom podľa neho nakoniec útočník skončil vo väzbe. Povedal to v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Na zhromaždení za Henryho prečítali aj príhovor, ktorý napísala Henryho sestra. „Táto tragédia je zdrvujúca nielen pre nás, jeho rodinu, jeho priateľov, ale aj pre celé ľudstvo,“ uviedla. „Budeme Henryho hlasom, keď budeme požadovať spravodlivosť. Henry Acorda si túto tragédiu nezaslúžil.“

Robert Fico sa pri téme smrti Filipínca pozastavil nad tým, prečo sa nehovorí aj o prípadoch, keď je na Slovensku znásilnená či zavraždená nejaká žena. Nad smrťou Henryho Acordu vyjadril expremiér v Rádiu Expres ľútosť.

Arcibiskup Stanislav Zvolenský varuje po smrti Henryho pred poklesom pohostinnosti voči cudzincom. „Henryho smrť nech je pre nás všetkých vážnym varovaním. Pred šírením neúcty, ktorá prenikla do našich vzťahov, pred aroganciou, ktorá si presadzuje svoje za akúkoľvek cenu, a pred poklesom pohostinnosti voči cudzincom.“ (tasr)