
Slovenské národné povstanie
Články
Minúta po Minúte

Shooty: Moderná otázka
Múzeum SNP zrekonštruuje Pamätník SNP a vypálenú obec Kalište, na ich opravu a rekonštrukciu svojich priestorov získalo z eurofondov 3,3 milióna eur. Informovalo o tom ministerstvo obrany.

V tento deň sa v roku 1890 narodil generál Rudolf Viest, ktorý velil prvej československej armáde na Slovensku počas Slovenského národného povstania. Po zajatí v novembri 1944 bol pravdepodobne popravený nacistami.
Podpredseda Smeru Blanár odmieta, že by ich strana oslavovala Putina tým, že počas osláv výročia SNP pozvali na podujatie aj ruského veľvyslanca. Blanár tvrdí, že pozvaním ruského veľvyslanca ani nelegitimizovali ruský útok na Ukrajinu.
V SNP bojovalo po boku mužov proti nacistom aj mnoho odvážnych žien. Napríklad partizánka Anna Ševčíková sa neskôr aktívne zapájala do politického diania v Československu a v 50. rokoch bola prenasledovaná aj väznená komunistickým režimom.
Eduard Heger odsúdil Smer za oslavy SNP s účasťou ruského veľvyslanca. „Takto vyzerá kolaborácia s vojnovými zločincami, takto sa tlieska prelievaniu krvi nevinných,“ vyhlásil premiér.
Povstanie nestačí iba oslavovať, treba si klásť aj otázky, píše historik Ivan Kamenec. „Vojna by sa skončila aj bez SNP, ale Slovensko by bez neho bolo v omnoho horšom politickom a morálnom položení.“

Ministerstvo zahraničia v utorok tlmočí ruskému veľvyslancovi Igorovi Bratčikovovi protest za to, že verejne podporil Smer. „Je nehorázne, že smeráci sa ako jeden muž postavili za oficiálneho predstaviteľa štátu, ktorý vedie brutálnu vojnu proti nášmu susedovi,“ kritizuje minister Ivan Koročok stranu Roberta Fica.
Eduard Heger vyzdvihol odvahu účastníkov SNP, ktorí sa nepostavili len proti nemeckej armáde, ale aj proti domácim kolaborantom a režimu prezidenta Jozefa Tisa. „Nechceli sa nečinne prizerať na krivdu, ktorá sa páchala na vlastných spoluobčanoch.“
Boris Kollár na oslavách SNP hovoril o antifašistických tradíciách ako základe 30-ročnej existencie suverénnej Slovenskej republiky. Okrem Rusov či Čechov spomenul predseda parlamentu medzi účastníkmi povstania aj Ukrajincov.
Imunitu spoločnosti voči extrémizmu významne znižuje zlyhávanie volených zástupcov, vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová na oslavách 78. výročia SNP v Banskej Bystrici. „Sklamanie pretvára voličov na apatických nevoličov alebo stúpencov antisystému. Preto, ak chceme ochrániť odkaz SNP, musí nám záležať na kvalitnom a zodpovednom výkone politiky.“
Židovská obec upozorňuje na spájanie politikov, ktorí sa dlhé roky vydávali za ochrancov odkazu SNP, s jeho odporcami. „Dnes je deň, keď všetci demokraticky zmýšľajúci občania musia jasne týmto politikom ukázať, že sa zahrávajú s ohňom,“ uviedla vo vyhlásení.
Čestným hosťom osláv SNP vo Zvolene, ktoré usporiadal Smer, je ruský veľvyslanec na Slovensku Igor Bratčikov. Prišiel aj zástupca bieloruskej ambasády. Hlavný rečník Robert Fico kritizoval sankcie proti Rusku a povedal, že zdražovanie je tu hlavne ich vinou.
V Slovenskom národnom povstaní bojovali aj stovky Maďarov, na ktorých sa však rýchlo zabudlo. Najväčšiu skupinu, ktorá mala asi tristo členov, pomenovali po Sándorovi Petőfim. Partizánsky veliteľ Sándor Nógrádi porazil skupinu Nemcov v bitke pri obci Radzovce a po vojne sa stal v Maďarsku významným politikom. (napunk)
Veronika Remišová deň pred oslavami výročia SNP vyhlásila, že „Fico a Uhrík, extrémisti, fašisti a ich kamaráti na oslavy SNP nepatria“. Pripomína, že mnohí hrdinovia z Povstania trpeli od fašistov a následne trpeli aj pod komunistickým režimom. Podľa nej si odkaz SNP dovoľujú uzurpovať aj ľudia, ktorí pamiatku hrdinov pošliapali najviac.
Slovenský zväz protifašistických bojovníkov sa ohradzuje voči tvrdeniam hnutia Republika, že si spoločne pripomenú výročie začatia SNP. Poukázal pritom na neofašistickú minulosť predstaviteľov hnutia.
Minister obrany Jaroslav Naď napísal, že v Múzeu SNP v Banskej Bystrici si už „neškrtnú“ žiadne občianske združenia, ktoré majú prepojenie na Putina či sympatizujú s jeho režimom. Narážal najmä na ruský motorkársky gang Noční vlci, ktorý pravidelne toto múzeum navštevoval.

Rómski partizáni neboli výnimkou, aj keď na nich oficiálna história zabudla, vraví Vera Lacková, pravnučka hrdinu SNP, ktorému gestapo vystrieľalo rodinu. Tragický príbeh koloval v jej rodine v rozprávkovej podobe.

Riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev kritizoval pískanie a hukot, ktorým demonštranti narúšali oslavy Povstania. Vraví, že je to absolútne neslušné voči ľuďom, ktorí boli v SNP. Pískalo sa aj počas prejavu Vladimíra Strmeňa, jedného z posledných žijúcich účastníkov.
Podľa premiéra Eduarda Hegera účastníci SNP navždy ovplyvnili našu históriu a postavili národ na správnu stranu. Zároveň ukázali, že na Slovensku si ctíme hodnoty slobody, spravodlivosti, ľudskej dôstojnosti a demokracie.